Fiktiivinen kysymys

armoton jumalako

Hei.Olen hieman alle vuodenvanha mustatukkainen ja ruskeasilmäinen tyttö.Kirjoittelen nyt tässä vaikka todellisuudessa minua ei ole enää.Kuolin ruttoon 1600-luvulla palestiinassa silloin kun Osamaanit hallitsivat maatamme.

Olin isäni ja varsinkin äitini tyttö.Opin snomaan äiti,ennen kuolemaani.Olimme muslimeja.Olimme köyhiä ja pian minun kuolemani jälkeen kuolivat myös isäni ja äitini.Siihen asti,köyhyydestä huolimatta olimme onnellisia.
Seudullamme ei koskaan käynyt kristittyjä,emmekä tienneet sellaisten olemassaolostakaan.
Nyt kysynkin teiltä kristityt adventistit.Oppinne mukaan meillä ei ole mitään toivoa saada ikuista elämää Jeesuksen perheen kanssa.Miksi ei? Ei ole minun vikani että synnyin 1600 luvulla ja kuolin alle vuoden vanhana ja silti väitätte että Jumala ei rakasta minua.

Miksi toinen,tuomion ylösnousemus ei voisi olla minun mahdollisuuteni? Onhan se tuomionylösnousemus silloinkin jos minä saan mahdollisuuden ottaa vastaan Jeesuksen ja sen jälkeen minut tuomittaisiin,tekojeni mukaan.Onhan Jesajan kirjassa kerrottu,siitä kuinka 100 vuotiaana synnintekijä joutuu vasta kiroukseen ja siitähän seuraa ajatus,että jos ei tee syntiä ei joudu kiroukseen lainkaan vaan saa elää.
Pliis.Antakaa minulle äidin silmäterälle mahdollisuus.

p.s. jos ette anna mahdollisuutta perustaen sen väitteeseen ettei raamattu siitä kirjoita,niin miksi yritätte usuttaa minulle sapattisinetti-oppia jota ei myös ole raamatussa.

6

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmmwww

      Pelastus on lunastettu kaikille ja kunkin asema verrattuna muihin ihmisiin määröäytyy tekojen mukaan.
      Usko on hyödyllinen vain jos se auttaa ihmisen kanssakäynnissä muiden ihmistebn keskuudessa.
      Mutta sille, joka ei tottele, usko on vastaavasti haitta!
      14. Sillä kun pakanat, joilla ei lakia ole, luonnostansa tekevät, mitä laki vaatii, niin he, vaikka heillä ei lakia ole, ovat itse itsellensä laki
      15. ja osoittavat, että lain teot ovat kirjoitetut heidän sydämiinsä, kun heidän omatuntonsa myötä-todistaa ja heidän ajatuksensa keskenään syyttävät tai myös puolustavat heitä -
      16. sinä päivänä, jona Jumala on tuomitseva ihmisten salaisuudet Kristuksen Jeesuksen kautta, minun evankeliumini mukaan.

      • armoton jumala?

        sitten?
        Ei minulla paljoa ollut kuollessani omaatuntoa.Ei minun ajatukseni olleet kuollessani pahoja.
        Sanoihan teidän Jumalannekin:"antakaa lasten tulla minun tyköni.Sillä heidän on taivasten valtakunta".
        Miten voi olla jos kuolin muslimina alle vuodenvanhana 1600 luvulla,ILMAN ylösnousemusta tuomion ylösnousemuksen kautta?


      • 23156
        armoton jumala? kirjoitti:

        sitten?
        Ei minulla paljoa ollut kuollessani omaatuntoa.Ei minun ajatukseni olleet kuollessani pahoja.
        Sanoihan teidän Jumalannekin:"antakaa lasten tulla minun tyköni.Sillä heidän on taivasten valtakunta".
        Miten voi olla jos kuolin muslimina alle vuodenvanhana 1600 luvulla,ILMAN ylösnousemusta tuomion ylösnousemuksen kautta?

        Saat täysin OIKEUDENMUKAISEN JA RAKKAUDELLISEN TUOMION - Raamatun Jumala ei tingi kummastakaan.


    • Palle

      Ai ai - sinä ruskeasilmäinen tyttö..
      Sanoit:
      Oppinne mukaan meillä ei ole mitään toivoa saada ikuista elämää Jeesuksen perheen kanssa.Miksi ei? Ei ole minun vikani että synnyin 1600 luvulla ja kuolin alle vuoden vanhana ja silti väitätte että Jumala ei rakasta minua.

      Kuka sinulle sellaista on sanonut? Varsinkin kun siellä ei käynyt yhtään kristittyä :) - taisi olla anti-adventisti.. Katsos adventismi eipelasta ketään, vaan Jeesus Kristus - ja HÄN .. maksoi maailman synnit ja HÄN pelastaa kenet haluaa. Siis parempi että käännyt Kristuksen puoleen ... niin tekevät adventistitkin.

    • olisin vastannut niin kuin minulle adventistikodissa oli opetettu:

      "Sinua ei herätetä kummassakaan ylösnousemuksessa. En pysty perustelemaan asiaa raamatulla, mutta liikkeellä on tietoa tai ainakin kuulopuhetta, että näin EGW olisi vastaavaan kysymykseen vastannut".

      Siihen aikaan kuulopuheetkin EGW:n lausunnoista olivat ainakin yhtä arvokkaita kuin raamatun tekstit.
      Toki toiset papit ottivat EGW:n mielipiteet vakavammin kuin toiset, kevytmielisemmät (?)

      • lapsenmielinen<(((;

        jumalattomien lapselle. Ei enää uutta mahdollisuutta, mutta ei myöskään iankaikkista helvetin tuskaa syyttömälle.Sitä, jota ei ole/siis syntiä/, ei myöskään voida rangaista. Ainoastaan Jeesuksella on elämän sanat, eikä kukaan muu voi herättää kuolleista ja antaa uutta elämää. Tyhjästä on paha nyhjäistä. Jätetään nyt sentään jotakin Jumalankin päätettäväksi! Jumalan tuomiot ovat AINA oikeudenmukaiset, eikä vauva ole voinut vielä tehdä mitään syntiä, joten minä ainakin uskon, että kaikki viattomat lapset kuuluvat Jumalalle luonnostaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      119
      3725
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1691
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1548
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1396
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      293
      1383
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      28
      1276
    7. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      16
      964
    8. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      72
      933
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      124
      902
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      829
    Aihe