ja uudet vaalit heti. Paljon voisi vielä runsaassa vuodessakin pelastaa oikeilla poliittisilla päätöksillä. Porvarihallitus on ollut kyvytön hoitamaan vakavaa taloustilannetta jo pitkään ja pääministerin ero on lopullinen niitti hallituksen toimintakyvylle. Tälläisellä kyvyttömällä ja raajarikkoisella hallituksella ei ole enään toimintaedellytyksiä jatkaa työtään vaalikauden loppuun.
Kokoomus ei ole ollut esillä kuin afganistanissa ja muissa nato-operaatioissa ja keskusta on ryvettänyt itsensä rahoittajiensa kanssa. Hallituksen uskottavuudesta ei ole jäljellä rippeitäkään.
Tämän huteran esityksen jälkeen on kaikille selvää, että taas vain Demarit pystyy kokoamaan uskottavan ja vakaan hallituksen, jolla tämä järkyttävään kuntoon mennyt valtiontalous voidaan saattaa siedettävämpään tasapainoon ja hyvinvointivaltio pelastaa. Tämän hallituksen jäseniä ei nähtäisi Seiskassa ym. lööppikuninkaina!
Kokoomus ei ole ollut esillä kuin afganistanissa ja muissa nato-operaatioissa ja keskusta on ryvettänyt itsensä rahoittajiensa kanssa. Hallituksen uskottavuudesta ei ole jäljellä rippeitäkään.
Tämän huteran esityksen jälkeen on kaikille selvää, että taas vain Demarit pystyy kokoamaan uskottavan ja vakaan hallituksen, jolla tämä järkyttävään kuntoon mennyt valtiontalous voidaan saattaa siedettävämpään tasapainoon ja hyvinvointivaltio pelastaa. Tämän hallituksen jäseniä ei nähtäisi Seiskassa ym. lööppikuninkaina!
Vastaukset 24
Vanhimmat
Eikös puheenjohtajanne esiinny useinkin lööppikuninkaana?! En kannata kouluttamattomia vaativiin tehtäviin. Demarihallituksen aika oli ja meni.Siitä voi syyttää vain itseään.
Pääministeri lähti litomaan. Nyt kansantalous on niin kuralla, että eun- määräämä suomen kokoomus DEMARIHALLITUS tekee suomen rauhallisesta kansasta takuuvarmasti voimansa näyttävän yhtenäisen suomen. Tämä ihme nähtiin talvisodan aikaan ja se tullaan näkemään taas. Kyllä kansa tietää.
Tämä on rauhallinen ja pitkämielinen kansa. Kun sitä kusetetaan liian kauan, se kertoo mielipiteensä. Niin se on aina tehnyt ja niin se tekee nytkin.
vasemmisto on kiellettävä kuolemantuomion uhalla...
porvarit yrittää korjata ääliö demareiden ja ääliö presidenttien virheet...
koiviston konklaavista kuullaan vielä
silloin demareita viedään...
alas sdp , alas sak , alas halonen, alas koivisto
eläköön oikeisto...
on viimeiset centit ja eurot kukkarossa, niin se taas muistaa mihin voi luottaa- SDP.
Jos tuota alas alas-oikeistopolitiikkaa jatkettaisiin, niin se päättyisi anargiaan ja katastrofiin.
Porari on hyvä renki, mutta huono isäntä, tietää nälkäinen kansa Helsingissä, Suomen pääkaupungissa kahden kilometrin leipäjonossa.
Juu sosialistit ovat sellaisia omaan pesään paskojia ettei paremmista väliä... Ne viis välittää mitä heidän toimenpiteensä vaikuttaa yhteiskunnan toimintaan,pääasia on kaikki tänne heti mulle/meille nyt. Senhän ovat näyttäneet demari vetoiset ay-liitot oikein raskaamman jälkeen....
Demareihin voi luottaa kuin Neuvostoliittoon.
Käskee asuu Helsingissä......
Maalla leipäjonotkin ovat lyhempiä!!!!!!!!
politiikan näytöt vaativassa taloustilanteessa Suomessa ovat olleet aina ala-arvoisia, joita ovat kansainväliset taloustutkijat arvostelleet huonoiksi ja vaatimattomiksi.
Lainus: Katainen ei enää olekaan Euroopan paras
17.11.2009 09:30 Suomen valtiovarainministerin Jyrki Kataisen sijoitus eurooppalaisten valtiovarainministerien vertailussa romahti. Viime vuonna Katainen oli vertailun paras, tänä vuonna hän putosi sijalle 12.
Demarit ovat aina onnistuneet vaikeassa paikassa vakauttamaan syöksykierteen.
Juu ennen ku syöksykierre oikenee sosialistien toimesta on yleensä tullut maa vastaan.
Muitelkaapa vaan edellistä lamaa 90-luvun alussa.Hianosti oikaistu syöksykierre....
Ketäs silloin oli valtikassa kiinni?????
Suomi on maailman kehittynein valtio 2009 tehdyssä tutikimuksessa.Varmaan johtuu sosialistien vastuullisesta ay-ja oppositiopolitiikasta.
olisi porvarihallituksen patiorakentamisnäpertelyn sijaan pitänyt tukea enemmän kuntia ja ohjattava veronalennukset pienituloisille, jotka olisivat vikkelästi kuluttamalla palauttaneet veoina ja parempana työllisyytenä rahat takaisin valtion kassaan. Rikkaiden säästöpossuissa raha ei paljon hyödytä ja pidä tärkeitä kotimarkkinoita pyörimässä.
Näitä elvytystoimia SDP ehdotti jo alkuvaiheessa, jolloin laman ei hallituksen mukaan pitänyt edes koskettaa Suomea.
Kuinka porvarihallitus ekonomisteineen voi olla taloustiedoissaan niin heikko, että ei tiedä mikä oikeasti puree elvyttävästi heikossa taloustilanteessa?
Tänä vuonna näemme kuinka kuntien heikkeneminen alkaa hidastaa ja estää talouskasvua ja porvarihallituksella on taas peiliinkatsomisen paikka.
kansaa köyhdytettyä niin paljon, että demareille löytyisi kannattajia.
Eipäs nyt hypitä seinille, vaan pidetään rivit tiiviinä ja ajatellaan veronmaksajien etua.
Nämäkö toimenpiteet olisvat palauttaneet vientiteollisuuden työllisyyden.Mistä niitä kuntia tukeevaa rahaa olisi saatu,taivaasta vai.Jo nykysessäkin valtionvelan lisäämisesstä on syntynyt opposiitiön joukoissa kauhea älämölö.
Veronalennukset pienituloisille,jotka eivät muutenkaan veroja maksa,ei tunnu kovin relistiselta vaihtoehdolta klobaali laman nujertamiseen.
Demarit alentaisivat niiden veroja, jotka ei maksa niitä muutenkaan.
tarvi oppositiosta tehdäkään, nykyinen hallitus tekee sen kyllä ihan omin voimin ja toimin.
90-luvun alussa oli pääministerinä Esko "olen aivan vakuuttunut siitä että" Aho, joka oli aina aivan vakuuttunut siitä, että kaikki muut ovat hänen kanssaan samaa mieltä milloin mistäkin asiasta, mutta kun ei niin käynytkään, Aho suuttui kuin pikkupoika hiekkalaatikolla "noi on ihan tyhmiä, mä en enää leiki niitten kaa" Xb
Demarithan tekevät koko ajan yhteistyötä porvareiden kanssa.
Ks. Lipposen ja Kronamanin yhteiskirje 21.12.2009:
http://www.oph.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/oph/embeds/118702_Svenska_Nu.pdf
Demarithan menevät aina hallitukseen Rkp:n porvareiden kanssa kun vaan on pyydetty.
Ymmärtääkö demareiden äänestäjät miten kaksinaamaisesta puolueesta on kysymys!!!
Tässä taas osoitus porvarihallituksen taloustaidoista!
http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2009/07/30/katainen-syventaa-kriisia/200917335/12?ref=lk_ts_uu_1
Olisivat kuunnelleet heiluvilla "korvillaan" demarien ohjeita paremmin, niin Suomi ei olisi tässä jamassa.
Ei taloussanomat noin sano vaan lainaa suoraan Santamäki-Vuoren sdp sanomisia.....
SUOMI MAAILMAN KEHITTYNEIN VALTIO VUONNA 2009,DEMAREISTA HUOLIMATTA,sanoo puolueeton arvostettu tutkimuslaitos Lontoosta.......
Olisko tämä Santerin mielestä oikeaa tiedoituspolitiikkaa??????
Toimitusministeristönäkin haitallinen Suomelle.
Myöhään meni ja vahingot kasvavat.
SDP
Joo
Moido