Oon tienannu h-hommilla yllättäen aika ison summan rahaa, puhutaan siis reilusta kymppitonnista. Nyt iski pelko siitä, miten selitän nämä jostain ilmestyneet rahat? Voinko laittaa ne tilille ja sanoa että sain ne vaikka rikkaalta sukulaiseltani? haluaisin avata asuntosäästötilin itselleni tai jonkun vastaavan ja tallettaa sinne aina välillä rahaa... mutta tuleeko tästä jotain noottia jälkeenpäin, pitääkö mun esim todistaa jolleki verottajalle mistä oon saanu rahat????
mitäs rahoille?
hupakko_
6181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomessa ei omien rahojen alkuperää tarvitse lähtökohtaisesti selvittää, vaan vain jos viranomaiset erikseen kysyvät. Ainakin pääkaupunkiseudulla verosrikostutkijat ovat täystyöllistettyjä miljoonajuttujen kanssa, eikä heillä ole aikaa kysellä muutaman kymppitonnin tai edes parin sadan tonnin pikkujuttuja.
Käteistä ei Suomessa kannata viedä pankkiin yli 3.000 euron erässä, koska silloin joutuu selvittämään A4-kyselylomakkeen verran rahojen alkuperää.
Voit hyvin tallettaa summan pankkiin pikkuhiljaa esim. 1.000 euroa kuukaudessa, tai avata tilin useammassa pankissa ja jakaa summan niihin.
helppoa kun on kultakaivos jalkovälissä, toisaalta hiton järkevää ottaa rahat pois kun toinen vaihtoehto on antaa ilmatteeks. ptw. Tuletko imemään minunkin patukkaani?
ja kirjaudu työttömäksi, ellet sitten ole opiskelija.
Verottaja ei puutu asiaan miteskää, koska olet saanut työttömyyskorvausta ja elänyt sillä.
Pankit taas ei ole velvollisia tarkkailemaan alle tuhannen euron talletuksia. Samassa pankissa voi olla useampi tili, mutta niitä ei kannata käyttää samalla istumalla.
Saattaahan sitä kyselyjä tullakin. Kyselyihin kannattaa vasta rehellisesti, sillä seksin myynti ei ole rikollista. Suuria summia ei pidä varastoida patjan alle. Rahat kannattaa viedä pankkiin mahdollisimman nopeasti. Nyt kannattaa sijoittaa osakkeisiin. Osakkeet ovat nyt halpoja. Kun nousukausi alkaa, niin myös osakkeiden arvo nousee.
vastaapa tietäättömälle :D
Kun on nousukausi, kaikki isot firmat nousee yksi toisensa jälkeen. Missä järjestyksessä, sitä ei tiedä edes itseään asiantuntijaksi väittävät...