Hotellit Cape Townissa

Pallonkiertäjä

Joo, tarkoitus olisi lähteä yksin Kapkaupunkiin helmikuun puolivälin paikkeilla noin 2 viikoksi. Tarkoitus olisi tietenkin käydä safarilla ym.

Miten on hotellien saatavuuden kanssa tuohon aikaan? Ajattelin että jos varaisi Suomesta käsin alkuun pariksi-kolmeksi vuorokaudeksi majoituksen ja katselisi sitten paikan päällä jatkoa. Hotellin pitäisi sijaita keskustassa tai lähellä sitä. Hintatasot eivät ainakaan nettisivuilla näytä järin halvoilta. Onkohan niissä neuvotteluvaraa?

Ei viitsisi millään varata koko ajaksi hotellia etukäteen jos innostunkin lähtemään muualle päin maata välillä.

Kiitos etukäteen, mikäli joku asiasta perillä oleva viitsii vastata.

6

1355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herra 47,8

      Jos lennät yölennolla niin ehdit kentältä taksilla keskustassa olevaan turisti-infoon.Minä sain sieltä todella ystävällistä palvelua ja ehdottivat erilaisia majoitusvaihtoehtoja.Otin sitten kaksion merinäköalalla viikoksi.Infossa hoisivat varauksen yms.Hintaa en muista,siitä on jo aikaa,mutta E-Afrikkahan on edullinen lomailumaa joka suhteessa.Mutta jos sinulla on päivälento niin varaa netistä hotelli yhdeksi yöksi.
      Lomakohteena Capetown ja ympäristö on hyvä valinta.Sää on yksi parhaita koko maailmassa.Nähtävää riittää; Pöytävuori, Kruger,Water Front, Stellenbosch,Cape Magulhas(no siellä ei ole paljo mitään),Hyväntoivonniemi ha Garden Routen varrelta löytyy vaikka mitä.Siihen tarvit auton,jos et sitte mene sillä kuuluisalla junalla.
      Hyvää matkaa!!

    • Olimme ennen joulua Cape Townissa 9 yötä. Majoituimme Lady Hamilton hotelliin. Siisti, hyvä palvelu sekä hyvällä paikalla. Me varasimme netistä ja pitkän etsimisen jälkeen hinnaksi tuli 17e /hkl/yö, kolmen hengen tilava huoneisto. En sitten tiedä yhden hengen huoneiden hintaa, mutta mielestämme tuo oli hintalaatu- suhteeltaan hyvä hotelli.

      Edullisia ja siistejä hostellejahan kaupunki on pullollaan. Tuota ystäväni joka matkusti yksin suositteli.
      http://www.zebra-crossing.co.za/


      Hauskaa matkaa!

      • hinta

        Kuinka saitte noinkin edukkaan hinnan? Lady Hamilton hotellin omilla kotisivuilla kahden hengen huoneen hinta näyttää olevan n. 90 euroa (900 paikallisessa rahassa) jos perillä on reilun viikon?


    • brunetti.hki

      Oltiin marraskuussa Dale Court hotellissa, joka oli sijainniltaan, siisteydeltään ja palveluiltaan aivan nappi valinta.

    • Safarifani

      Ystäväni on reppureissaaja joka oli mm. kaksi viikkoa Etelä-Afrikassa. Ensin pari yötä Johannesburgissa ja sitten viikko CapeTownissa. Hän varasi etukäteen hostellista yön netin kautta. Varausmaksu Visalla, mutta varsinainen maksu sitten paikanpäällä. Hinnat olivat 5-10 euroa yö. Jos halusi niin hostellista tultiin hakemaan lentokentältä tai viemään sinne. Hostellimajoitusten taso vaihteli. Joissain sai aamiaisen erikseen maksamalla muutaman randin. Hostellithan ovat joskus hyvä vaihtoehto jos haluaa samankaltaista seuraa. Yhdessä he viettivät ravintolailtoja, kun eivät yksin viitsineet tai uskaltaneet mennä edullisiin paikkoihin, joita oli vähän syrjemmällä. Oli kuulemma tosi hyvä meno. Päivisin tekivät retkiä yhdessä ja erikseen. Vuokrasivat auton jne. Hostelleissa on esitteitä sitten taas muista hostelleista. Siis paikanpäällä kannattaa katsoa seuraavat yösijat. Homma kuulemma toimii tosi hyvin. Hyvää matkaa!
      Itse olen lähdössä jouluksi matkatoimiston kiertomatkalle (en ole enää hostelli-iässä itse, se sopii nuoremmille).

    • Kaapstadmatkailija

      Esim http://www.51onkloofnek.co.za/ asuin tuolla muutaman yön. Kodikas ja vihtyisä paikka hyvällä sijainnilla. Omistaja pariskunta Rika ja Sakkie huippu tyyppejä. Hoitavat taksin lentokentälle ja muutenkin avustavat kaikessa mitä tarvitset. Suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      137
      3850
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      324
      2745
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2210
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      44
      2048
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      14
      1793
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1535
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      140
      1290
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1222
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      90
      1043
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      54
      1011
    Aihe