Muutos 2011 ry:n varapuheenjohtaja Jiri Keronen kirjoittaa suorasta demokratiasta uusimmassa blogikirjoituksessaan
http://keronen.blogspot.com/2010/01/suora-demokratia-pahkinankuoressa.html
http://keronen.blogspot.com/2010/01/suora-demokratia-pahkinankuoressa.html
Vastaukset 19
Vanhimmat
Analyyttinen kirjoitus. Hienoa, että Muutos 2011 tuo suoran demokratian Suomeen.
Hyysärit hallituksessa, eduskunnassa ja mediassa ovat menettäneet kosketuksensa todellisuuteen. Muutos 2011 on Suomen kansan hiljaisen enemmistön ääni. Suomalaiset ovat suuttuneet siitä politiikasta, jota nykyisen hallituksen aikana on noudatettu. Kansa näkee, miten maata johdetaan tuhoa kohti. Muutoksen on pakko tulla 2011. Kovat miehet, Suomen kansan edusmiehet, marssivat ensi vuonna eduskuntaan lyömään nyrkkiä pöytään. Sitä kovaa kieltä on valtaeliitinkin pakko kuunnella!
Suomen poliittinen kulttuuri on jo kauan kaivannut suoraa demokratiaa. Onneksi Muutoksen tulo kentälle mahdollistaa tämän loistavan vaikuttamistavan käyttöönoton.
Toivottavasti hyysäyspolitiikan pahimmista skandaaleista vastuussa olevat poliitikot joutuvat vastaamaan teoistaan valtakunnanoikeuden istunnoissa! MÄDÄTTÄJÄT KÄPÄLÄLAUTAAN, SANO.
mutta on täysin selvää, että Muutos 2011 tulee syöttämään mokuttajille heidän sanansa seuraavien eduskuntavaalien jälkeen.
Keronen toimii taas pelin avaajana ja teki selvät ehdotukset mm. allekirjoitusten määräksi
Itse vaan mietin, että Kerosen ehdotus 43.000 allekirjoituksen vaatimuksesta perustuslain muuttamisessa on aika pieni, varsinkin kun Kerosen suunnitelmassa yhteisöt saa tehdä yhteistyötä määrän keräämiseksi. Olisiko 2 % eli 86.000 kuitenkin noin tärkeässä asiassa parempi.
Mutta kyseessähän oli Keroselta pelin avaus ja nyt alkaa keskustelu.
Tuollaiset luvut ovat lällärikamaa. Kohta ilmeisesti Muutos-2011 liikkeen kokouksissa näkee pipoa virkaavia naisia kuten vihreillä.
Vähintään 300 000 allekirjoituksen tavoite johtaa kunnon tulokseen.
Lähteekä Halla-aho muutospuolueen ehdokkaaksi. Tästä pitäisi saada nopeasti varmuus. Miksi Halla-aho muuten pitää korttinsa piilossa? Sehän on aivan idioottimaista!
Tulevaisuudessa tämän tyyppiset nimet kerätään netissä jollakin tunnistusmenettelyllä (kännykkä, luottokortti, pankkitunnukset). Silloin on helppo saada lyhyessä ajassa paljonkin allekirjoituksia. Esimerkiksi HommaForum tavoittaa 60 000 ihmistä kuukaudessa. On nähty joidenkin nettiadressien kohdalla, että on saatu 150 000 allekirjoitusta muutamassa päivässä, kun adressi on ollut esillä mediassa.
Kun kansa aktivoituu ja alkaa tosissaan osallistumaan pääteksentekoon, on tietysti luonnollista, että kynnys päivitetään tarpeeksi isoksi.
kädenjälki alkaa näkyä Kerosenkin kirjoituksissa. Valitettavaa!
Haa taas tätä valtio-opin peruskurssia! Muutos2011:n ajama suora demokratia tarkoittaa parlamentaarisen vallan sivuuttamista. Se on ollut aina fasistien keskeinen vallankäyttötavoite, puheissa tietenkin. Keinona tähän on nauraa parlamentille päin näköä, tehdä siitä houkka, kyseenalaistaa lainsäädäntö, syyllistää riippumaton oikeuslaitos, vaatia sananvapautta jne. Mutta Muutoksen ajama suora demokratia merkitsisi käytännössä kuitenkin mellakkaa, pamppua, kansantuomioistuimia, kristalliöitä ja muuta hurlumheimenoa kaduilla ja kapakoissa. Ei sillä porukalla ole potkua muuhun.
Suomessa säädetään vuosittain noin1100 – 1500 lakia, asetusta tai valtioneuvoston päätöstä. Mistä niistä pitäisi järjestää kansanäänestys ja mistä ei? Miten turvataan lainsäädännön jatkuvuus sekä lakien ja muiden määräysten keskinäinen yhteensovittaminen eli jumalattoman tärkeä kodifikaatio? Miettikää edes hetki näitä kysymyksiä.
Muutoslaiset vouhkaavat myös imperatiivisen mandaatin perään eli äänestäjille oikeutta vetää valitsemansa edustaja parlamentista, jos hän ei tyydytä. Läntisten demokratioiden perustuslait sisältävät nimen omaan imperatiivisen mandaatin kiellon, jolla turvataan päätöksentekijän riippumattomuus. Meilläkin perustuslaki kieltää menettelyn. Anarkistit ja kommunistit sen sijaan liputtavat tällaisen vallan puolesta.
Onko se tuo pystyyn paskannettu pitkätukka se Keronen, joka on tuossa kuvassa. Sivari?
kuka se taas sivarijutuillaan meitä ilahduttaa. Herra tuhatnimimerkki.
Jirin teksti oli niin kovaa faktaa, että asiallisilla argumenteilla et pystynyt hyökkämään. Siksipä sivarijutut taas kehiin.
Eikö ole hienoa, että maailmassa on henkilöitä, jotka eivät halua tappaa toisiaan?
Jos kaikki olisivat siviilipalvelusmiehiä, olisi maailmanrauha!
Minä arvostan suuresti totaalikieltäytyjiä ja siviilipalvelusmiehiä.
Ei armeijan käyminen ole mikään mitta millekkään.
Kun käy armeijan, ei sekoile sotilasarvoissa, kuten Olavi Mäenpää sekoili:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8718017#comment-41662440
armeijankin välttämään?
Toivottavasti saatte Muutoksessa toteutettua tämän suoran demokratian. Ajatuksesi siitä on kyllä todella loistava!
Jiri on selvästi pohtinut asiaa ja kyllä minunkin mielestäni tuo on ihan toteutettavissa oleva ehdotus