Rautaristin jatko-osa??

Ugg.

No niin. Monet varmaan tietävät leffan "Rautaristi", tuon 70-luvun klassikon, jossa James Coburn tekee loistavan roolisuorituksen Wehrmachtin kersantti Steinerina II maailmansodassa. Nyt olen kuitenkin saanut tietää, että "Rautaristille" tehtiin jatko-osa 70-luvun lopulla. Näyttää siltä, että Steinerin roolin oli saanut Richard Burton, kuten alla olevasta linkistä voi päätellä.

http://www.imdb.com/title/tt0078320/

Onko kukaan nähnyt elokuvaa? Kommenttia?

7

1409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sotahullu

      nii onko???

      • ssgt

        Mutta ei ollu lähellekkään alkuperäisen veroinen.


    • rautis

      koskaan kuullutkaan, mistä niitä sellaisia ostaa saa?

    • apua!

      Näin sen joskus niinä aikoina kun kehnoja videoita saattoi vuokrata marketeista 30 mk (nykyrahassa 10 e) hintaan. Eli Läpimurto - Rautaristi II oli ihan helvetin surkea elokuva, jossa kersantti Steiner ja majuri Stransky yhä riitelevät samoista aiheista, tosin tällä kertaa laiskemmin ja Ranskan Normandiassa. Sotakin oli huonosti kuvattua, ja ikuisesti harmittelen että olen tämän elokuvan nähnyt. Jäi traumoja. Ykkösosakaan ei tuntunut sen koommin niin hyvältä, en ole sitten sitäkään edes dvd:llä jaksanut loppuun katsoa. Richard Burton kärsi aikanaan kovasta alkoholismista, joten välillä oli pakko tyytyä huonoihinkin rooleihin ja näyttelemistyö on sen mukaista. Jättäkää suosiolla väliin.

      Huom. Olen mies, jonka mielestä suurin osa Arskan leffoista on ihan ok, joten en snobbaile tässä.

      • Ugg.

        No, minun mielestäni ykkösosa on suorastaan loistava. Ainoa huono puoli siinä on vain se, että tekijätiimi kärsi kuulemma rahapulasta. Sehän näkyy siinä, että James Coburn ja se Starnskyä esittävä tyyppi joutuvat lopussa improvisoimaan, kun ei ollut käsikirjoitusta. Oudosta lopusta huolimatta Rautaristi I on toimiva kokonaisuus. En siis ole nähnyt Rautaristi II:sta.


    • Anonyymi

      Yritin kerran katsoa tuota, oli pakko lopettaa kesken. Aivan surkea

    • Anonyymi

      Saksalaiset puhuvat keskenäänkin englantia. Outoa ja naurettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      132
      7258
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2650
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      265
      1272
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1049
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      162
      975
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      935
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      930
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      784
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      753
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe