nimi sukunimen mukaan

typerä?äiti

Älkää nyt äidit (äidithän yleensä saavat nimiasiansa läpi) antako lapsille nimeksi mitään Rebeccaa tai Michaelia jos sukunimi tulee olemaan Möttönen, Väänänen tai joku Mäkinen. Vaikka lapsenne olisi nii..in ainutlaatuinen, miettikää haluatteko antaa lapselle syyn kiusatuksi tulla. Lapsi haluaa sulautua joukkoon, olla kuitenkin oma persoonansa, älkää te vanhemmat tee mitään liian mullistavaa. Varsinkin ihan nuoret äidit haluavat lapsistaan latinalaisperäisiä nimiä; Angelica, Bella yms. Ihan ihania nimiä, mutta jos lapsi ei täytäkään ulkonäöltään "kriteereitä" teini-iässä?
Itse valitsin pojalleni nimen ennen synnytystä, ja poika ei ollutkaan " tyhmän hienon" veroinen, joten sai sitten ihan kivan näköisensä nimen. Juttelimme nimistä nyt 16v myöhemmin ja kysyin mitä olisi pitänyt alkuperäisestä nimestään. " Siis oikeesti, voi #?&%¤# olisin mieluummin kuollut"kertoi asianomainen. Voin paljastaa, että toinen nimi olisi ollut Ludvig. Isällään ei tietysti olisi ollut sananvaltaa, vaikka vastaan yrittikin panna. Onneksi järkiinnyin.

8

1548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aakkuvaakku

      Itse en ymmärrä tätä nykyajan "c,b,z,x villitystä". Kyllä se varmasti itsestä tuntuu että olisi tosi coolia jos oma nimi olisi vaikka Gddf Tilulilulii, mutta käytäntö on vähän eri. Itsellä oli tyttönimi vaikeasti kirjoitettava ja lausuttava ja etunimi ihan supi suomalainen. Pääsin helpommalla kun tein mm. ravintolaan pöytävarauksenkin poikaystävän nimellä. Enkä todellakaan halunnut samaa lapselleni varsinkin kun etunimestä ei eroon niin vain pääsekkään. Onko se nyt kiva kun nimen joutuu tavaamaan kaikille? Varsinkin suomalaiset nimet minne k:n tilalle tungetaan se pirullinen c-kirjain.

      • muukuin?

        Näin on. Pojillani on kaverit: Kim ja Kimi.

        Kylään Kim´n luokse vai?


    • joijoijoijoi

      samallaisia tuontinimiä on lähes kaikki suomalaisten käyttämät. jussikin on joshua, heikki hemrik kyllä noi menee kun totutte.
      ärsyttäviä tuollaiset hermoheikot pilkunviilaajat jotka vahtivat kaiken aikaa on muiden olkapäillä hilsettä vai ei.

    • jok-su

      välillä huvittuneena lukenut mitä hauskempia nimiä Hesarista. Edelleen ehkä kuitenkin parhaiten nousee mieleen nimi Cia. Muistelen siihen törmätessäni pohtineeni mahtaako kenties seuraava lapsi sitten olla Fbi? Toivottavasti ei kuitenkaan Kgb.

      • hohhoijjjaa

        Siis Mäkinen sukunimeen ei saisi laittaa vanhaa nimeä joka kalskahtaa ulkomaalaiselta. Miksi ei muka???
        Minun nuori sukulaiseni on Benjamin Mäkinen ja vanha mummoni on Ida Rebekka Mäkinen...eikä kumpaakaan ole koskaan tietääkseni kiusattu. Pappani oli Kustu ja hänen siskonsa oli Aina. Arvatkaa kiusattiinko heitä kun kuulivat kuulemma äitinsä huutaneen: Aina...Kustu...Aina...Kustu....Kuitenkin ihan tavalliset suomalaiset nimet.


      • hohhoijakkaa
        hohhoijjjaa kirjoitti:

        Siis Mäkinen sukunimeen ei saisi laittaa vanhaa nimeä joka kalskahtaa ulkomaalaiselta. Miksi ei muka???
        Minun nuori sukulaiseni on Benjamin Mäkinen ja vanha mummoni on Ida Rebekka Mäkinen...eikä kumpaakaan ole koskaan tietääkseni kiusattu. Pappani oli Kustu ja hänen siskonsa oli Aina. Arvatkaa kiusattiinko heitä kun kuulivat kuulemma äitinsä huutaneen: Aina...Kustu...Aina...Kustu....Kuitenkin ihan tavalliset suomalaiset nimet.

        olet noin tympääntynyt ja väsynyt.


      • käykö?

        Cia Kgb ja Fbi ei käy mut miten olis ihan tavallinen Suomalainen Supo?


    • Ch..Mikä??

      Itselläni etunimi alkaa kirjaimilla Ch ja olen saanut kärsiä paljon. Ihmiset kysyvät ensimmäisenä: "Ai mikä?" ja "Ch.......... Miten tämä nimi lausutaan?" ja sitten joku huutaa ihan väärin nimeni esim. lääkärin vastaanotolla.. Huoh! Niin ja ihan suomalainen sukini on vaikkei ihan tavanomainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      40
      3556
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      74
      3323
    3. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      104
      2794
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2707
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2144
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1978
    7. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      28
      1836
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1599
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      59
      1165
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      1095
    Aihe