Äänestys pakkoruotsista

14128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Aika monta prosenttia keskusteluista kuihtuu, jos pakkoruotsi poistuu. Miettikää, miten joku RKP palsta voi olla Suomi24 suosituimpien joukossa ?!? Siis oikeasti...mitä hittoa? Marginaalijuttu!

Äänestä
  • sitten

    Äänestä

hyödyttääkö nämä kyselyt yhtään mitään

Äänestä

Perussuomalaiset eivät Sipoossa jyrää.

Äänestä
  • näin se wanha valta hiljalleen murenee!

    Äänestä

  • kuitenkin kirjoitti:

    näin se wanha valta hiljalleen murenee!

    Sipoon valtuustossa on 43 jäsentä: 25 miestä ja 18 naista. Valtuuston toimikautena 2009–2012 ovat seuraavat ryhmät edustettuina: Ruotsalainen Kansanpuolue (16 jäsentä), Kokoomus (9), Yhteinen Sipoomme (7), Sosialidemokraatit (5), Vihreät (3), PERUSSUOMALAISET (2) ja Keskusta (1).

    Puheenjohtaja: Christel Liljeström (r.)
    I varapuheenjohtaja: Ari Oksanen (kok. )
    II varapuheenjohtaja: Kjell Grönqvist (sd.)

    Äänestä

Äänestin jo kielivapauden puolesta. Perussuomalaiset avaa tietä suomalaisten vapautumiselle pakkoruotsi-ikeestä. Haukut palkkana.

Äänestä
  • kuten perusnuoret esittävät ,on pakkoruotsin poisto 2011 vaaliteema!

    voitto on varma!

    Äänestä

  • 15 % kirjoitti:

    kuten perusnuoret esittävät ,on pakkoruotsin poisto 2011 vaaliteema!

    voitto on varma!

    Onko tosiaan näin?

    Äänestä

  • siis missä kirjoitti:

    Onko tosiaan näin?

    kieli on musiikkia korville. Hyvä Ruotsi!

    Äänestä

  • svante kirjoitti:

    kieli on musiikkia korville. Hyvä Ruotsi!

    tuossa linkki !

    ja me Suomalaiset puhumme Suomea!!

    Äänestä

  • 15 % kirjoitti:

    kuten perusnuoret esittävät ,on pakkoruotsin poisto 2011 vaaliteema!

    voitto on varma!

    Jos näin on niin en äänestä heitä enää uudelleen.

    Äänestä

Lehden ilmestyttyä tänään:

86% valinnaisuuden puolesta
14% valinnaisuutta vastaan

Äänestä
  • ole kyse, että tässä pakotettaisiin kaikkien suomalaisten alkamaan puhua ruotsia niin kun joku täällä nyt väittää.
    Tämä kieli-keskustelu on kyllä mennyt ihan väärille raiteille. Kyllä se on niin jos joku tykkää ruotsin kielestä, niin siihen pitää olla mahdollisuus. Onko siitä muka jotakin haittaa itsellesi? Suvaitsevuutta peliin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sipoon Sanomissa kirjoitti:

http://www.sipoonsanomat.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu