Mikä neuvoksi. Lauletaan kännissä ja pillereiden voimalla
Karaokea jne..
Pitääkö aina hälyyttää palokunta kyseiseen kämppään, taikka kaataa bensaa
postiluukusta???
Karaokea jne..
Pitääkö aina hälyyttää palokunta kyseiseen kämppään, taikka kaataa bensaa
postiluukusta???
Vastaukset 18
Vanhimmat
Karhuvuoressako?
Keskuskatu 29. 6 kerros!
Joo...Velhontie 4.Venäläiset tekevät muuttoa yöaikaan milloin normaalit ihmiset nukkuvat.Matkustajakoti ilmeisesti heille...Voi naapuriparkoja....
Meilläkin alakerran naapurista kuuluu välillä sellaista metakkaa ja ovien paiskomista että ikkunat helisee,pariskunta riitelee ja lapset huutaa päivin ja illoin ja öisin itkevät,ällöttävää kuunnella kun ei tiedä onko lapsilla hätä,asiasta on ilmoitettu jopa virkataholle asti mutta eihän se tahtia haittaa.Aina pitää jotakin sattua ennenkuin herätään todellisuuteen!Häätö vaan kaikille terroristeille kerrotaloissa.
Menkää bilettämään mukaan niin ei häiritse.!
Aina hauskaa olla pittää ei maha mittää, sanofodga fani ja hupsis ja taas meni drinkki.
Metelöi takaisin päivällä.
Esim kiviseinän poraaminen iskuporakoneella tekee gutaa karapulaiseen päähän.
Patteriputkien klommojakin on hyvä suoristella vasaralla.
Kämppä taitaa olla tyhjillään..? eikä muutoinkaan ääniä kuulu ko.kämpästä
erityisemmin. Mutta ilmeisesti vuokralainen oli mennyt matkalle taikka linnaan
ja antanut avaimensa vieraille kamuille..
Tässä taloyhtiössä etenkin yksiöihin tuppautuu "omilla avaimilla" vierailijoita juhlimaan.
Yksiön omistaja ei asu paikkakunnalla, eikä tiedä asiasta.
Edellinen kaheli piti suorastaan kirveellä häätää.
aika riskialtista puuhaa toi patterin hakkaaminen, maalipinnan kun saa lohkeilemaan, niin ruostuu koko paska.
Olen itse aikoinaan hiljentänyt meluisia naapureita ihan yksinkertaisesti siten, että olen käynyt ystävällisesti pyytämässä voluumeja pienemmälle. Jollei se auta, on seuraava vaihe poliisin paikalle pyytäminen ja ilmoitus isännöitsijälle, jotta karaookeista pääsee jatkossa eroon.
Et varmaan omista autoa, koska se olisi mennyt paskaksi ja et vissiin saanut turpaan tai jota muuta kun ilmoittauduit kuitenkin "tekijäksi".
entäs kun mikään ei auta, ei pyyntö, ei isännöitsijä, ei poliisi eikä talohallitus? poliisin käynnin jälkeen nostetaan taas volyymiä, isännöitsijä ei usko metelöintiin, talohallitus lupailee, mutta mitään ei tapahdu.
Jos poliisi on käynyt paikalla, on tapaus dokumentoitu ja siihen isännöitsijän on uskottava. Jos ei halua kutsua poliisia, voi paikalle kutsua päivystävän huoltomiehen tapauksen varmentamiseksi. Muukin puolueeton todistaja käy.
Jatkuva häiritsevä käytös on huoneenvuokralain mukainen peruste vuokrasuhteen irtisanomiselle. Jos taas kysymyksessä on omistusasuja, voi asunto-osakeyhtiön hallitus ottaa asunnon määräajaksi yhtiön hallintaan ja näin siirtää häiriköt väliaikaisesti muualle. Kotirauhan jatkuva rikkominen on tietysti rikos, josta voidaan määrätä rangaistus tekijälle. Siis kyllä keinoja riittää, kun vain käytetään.
....eipä auttanu kauniit ja ystävällliset pyynnöt ei anelut, eikä muutkaan!!!! seuraavalla kerralla soitin ovikelloa, ja kun ovi aukes vedin suoraa pataan ja kunnolla....... meteli hiljeni!!!
minäkin kerran haaveilin kotona yksinäni moisesta, sitten jouduin heräämään
Taitaa aloittaja itse olla varsinainen kerrostalokyttä :p
no sitten kun sinäkin pääset sieltä kotoa oikeaan elämään tajuat että työssäkäyvän on pakko noudattaa tiettyä rytmiä jaksamisen kannalta. ettehän te joilla ei ole ikinä mitään vastuuta ollut mistään sitä tajua.
Minulla onneksi on ollut vastuuta niin paljon, että palkkakin sen mukainen. Ei tarvi enää asua missään hikisessä kerrostalossa, vaan on oma torppa tilavalla tontilla :)