no minä haluaisin kääpiö partaagaman mutta en tieda sopiiko se aloittelijalle ja onko helppo vai vaikee hoitoinen mulla on jo akvaario ja siellä kaloja ja 4 akaattikotiloa mutta kiinostuin myös (ja ihastuin) kääpiö partaagamaan että sopiikose aloittelijalle kiitos vastauksista jo etukäteen:)
Vastaukset 5
- tsiisems
Kaikki liskot vaativat pitkäaikaista harkintaa, asiaan perehtymistä ja malttia. Kääpiöparta-agamien saanti ei ehkä ole paras mahdollinen, mutta laji on yeistymässä.
Kyllä itse voin sanoa, että jos vain jaksaa tosiaan perehtyä liskon hoitoon, niin se käy aloittelijalle ihan hyvin.
Liskon terraario kuitenkin vie paljon tilaa, ja elukan hankkiminen saattaa olla tyyristä.
Kehotan lukemaan aiheesta esim. seuraavilla nettisivuilla:
http://herppi.net/
http://www.outoot.us/
Koska kääpiöparta-agamaa hoidetaan suht. samalla tavalla kuin parta-agamaa, kannattaa lukea parta-agamasivustoja. Niistä löytyy helpommin tietoa kuin kääpiöistä. :)
Kannattaa miettiä tarkkaan, koska nämä liskot ovat kumminkin melko pitkäikäisiä, eikä ole toivottavaa, että omistajan into loppuu kesken ja lisko tyrkätään vaihtoon.
Onnea tiedon hankintaan :>- kp
kiitos tiedosta mutta tulin siihen tulokseen että leogekko olisi minulle kuitenkin se oikea ja ne on niin söpöjä ja kuten agamakin mutta leogeggo on kuitenkin minulle sopiva laji
- tsiisems
kp kirjoitti:
kiitos tiedosta mutta tulin siihen tulokseen että leogekko olisi minulle kuitenkin se oikea ja ne on niin söpöjä ja kuten agamakin mutta leogeggo on kuitenkin minulle sopiva laji
Leogekko onkin ihan hyvä valinta, saattavat vain olla suurimman osan ajasta piilossa päivällä. :)
- utytyty
tsiisems kirjoitti:
Leogekko onkin ihan hyvä valinta, saattavat vain olla suurimman osan ajasta piilossa päivällä. :)
"siellä kaloja ja 4 akaattikotiloa" Kai ne akaattikotilot ovat kuitenkin terraariossa, eivätkä akvaariossa vedessä :D Maakotiloita kun ovat.
- kp
utytyty kirjoitti:
"siellä kaloja ja 4 akaattikotiloa" Kai ne akaattikotilot ovat kuitenkin terraariossa, eivätkä akvaariossa vedessä :D Maakotiloita kun ovat.
no totta kai ne on terraariossa mutta en oikein ymmärrä kun yhtä akaattikotiloa nuorempi on suurempi ja se nuorempi oli kasvattajalta ja toinen eläin kaupata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7052660Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss4891592- 831314
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö2891257- 58893
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E65756- 35705
- 48694
- 46684
- 32653