Päivi Lipponen /sd (vastauspuheenvuoro): Arvoisa puhemies! Olen ihmeissäni seurannut tätä keskustelua täällä salissa. Onhan se nyt näin, että kun Suomi on kaksikielinen maa virallisesti, niin meillä täytyy olla nämä tuomioistuinpalvelutkin molemmilla kielillä. Nyt tässä on käsitelty peruskoulun kielivalintoja, jopa lukion kieliin vaadittu pakolliseksi venäjä tai ruotsi. Kyllä minä lähtisin siitä, että jos me ryhdymme tätä ruotsin kielen tehoa Suomessa kasvattamaan, niin me lähdemme tekemään niin, että edes ala-asteella saisi valita ruotsin A-lisäkielen, vaikka ryhmäkoot eivät täyttyisikään.
Toivoisin, että todellakin me kiinnittäisimme enemmän huomiota siihen, että ruotsinkieliset saavat omalla kielellään palvelut ja että kannustetaan suomalaisia myös opiskelemaan ruotsia, jotta saadaan tämä kaksikielisyys ihan aidoksi asiaksi Suomessa.
Toivoisin, että todellakin me kiinnittäisimme enemmän huomiota siihen, että ruotsinkieliset saavat omalla kielellään palvelut ja että kannustetaan suomalaisia myös opiskelemaan ruotsia, jotta saadaan tämä kaksikielisyys ihan aidoksi asiaksi Suomessa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tunnustetaan se, että Suomi ei ole aidosti kaksikielinen, joten siihen pitäisi pyrkiä! Mitä ihmettä?
Miksi pitäisi siirtää kelloa taaksepäin ja palauttaa aito kaksikielisyys( onko sitä koskaan ollutkaan?)?
Päivi kirjoitti kerran blogissaan, että Helsingin historiaan voi tutustua vain ruotsinkielellä. Se on kuulemma silloin niin fiiniä että. Kana mikä kana....
meininki täällä Suomessa. Olemme liian kilttejä kansalaisia näille röyhkeille ruotsinkielisille, jotka kyllä kehtaavat vaatia.
Pakkoruotsittajan dilemma, kun järkevästi ajatellen kouluruotsin puolustaminen on täysin järjenvastaista ja mahdotonta, sen puolustaminen julkisesti ajaa vääjäämättä sellaiseen tilanteeseen josta ei pääse ulos menettämättä kansalaisten arvostusta. Omilla aivoillaan ajattelevia ihmisiä tarvitaan politiikassa, ei tuonlaisia "ulkoalukijoita".
päähän kun kuvittelee, että Suomi on kaksikielinen. Kaiketi savolaistytöillä on jonkinlainen kaipuu ruotsalaisuuteen koska ovat eläneet siitä niin kaukana eivätkä ole ikään päässeet paikan päällä tutustumaan siihen. Näitä kuopiolaisia "savolaistyttöjä" jotka ihailevat Ruotsia ja ruotsalaisuutta löytyy useampiakin, mm. eräs kirjailijaksi itseään kutsuva Sirpa Kähkönen on toinen jolle ruotsalaisuus on niin tärkeätä, että hän on jopa antautunut ruotsalaisen ajatushautomon Magman kolumnistiksi. Siellä hän kirjoittelee melkein ryömien ruotsalaisuutta ihannoivia ja ylistäviä kirjoituksia määräajoin.
Kyllä näitten savolaistyttärien on täytynyt huomata, että Suomi ei todellakaan ole kaksikielinen muualla kuin paperilla ja lakitekstissä. Jotain on siis täytynyt tapahtua tyttösten korvien välissä koska tällainen harhaluulo on iskostunut noin tiukasti sinne.
Lipposen Päivi opetti joskus historiaa ja yhteiskuntaoppia Eiran aikuislukiossa, mutta ei koskaan ruotsia! En olisi uskonut, että hänkin osaa heittäytyä noin typeräksi ja laukoa jotain noin älytöntä: "- - jotta saadaan tämä kaksikielisyys ihan aidoksi asiaksi Suomessa." Lipposen Päivi lienee vielä joku professori, huh huh, järki älä jätä!
Taitaa Lipponen itsekin tajuta, että kaksikielisyys ei ole aito asia, vaan se kulissi pysyy pystyssä vain tekohengityksen voimalla. Mutta minkäs sille mahtaa kun ruotsalainen raha noin tehokkaasti sokaisee ja estää näkemästä päivänvaloa.
Tiedän nyt taas yhden, jota en jatkossa äänestä.
Jos sinulla on joku outo vietti, esiintyä naisena ja kirjoittelet toisten nimimerkeillä, niin älä ainakaan tuollaisia älyttömyyksiäsi. Kiitos! Terv. se ALKUPERÄINEN isoäitee.
isoäitee sinä olet vain korviketta.
Olen mies ja en koe syytä esiintyä naisena tai varastaa toisen nimimerkkejä. Sanon vain sen, mitä mieltä olen asiasta. Tämähän on vapaa maa, jossa on sananvapaus.
Keskustelupalstojen suuri haittapuoli on se, että kaikki menee sekaisin, kun ei tiedä kirjoittajasta. Voi miten kaikki toimisi hyvin, jos jokaisella olisi oma nimimerkki...
mutta tällä palstallahan se on vain teillä netti fennoilla. Haukkumiset teiltä saa, jos tohtii olla eri mieltä, eikä halua liittyä teijän "talaismi-lahkoonne". Niin tai sitte työ kirjoittelette huumpuukijuttujanne toisten nimissä.
En ole nettifenno, vaan ihan suomenkielinen suomalainen. En hauku ketään, vaan ilmaisen omat kantani ja kommenttini. Jos ajattelen jotakin jostakusta, saan sen ilmaista. Enkä kuulu mihinkään talaismi-lahkoon, miksi pitäisi?
Tekstieni taso jääköön jokaisen omaksi arvioksi.
Ihan outo palsta...
37. TIISTAINA 14. HUHTIKUUTA 2009 kello 14.02
http://www.riksdagen.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/ptk_37_2009_ke_p_1.shtml