Hei!
Kertokaahan nyt kaikki kuinka paljon teillä menee kuukaudessa suunnilleen rahaa bensaan ja kuinka paljon sitten tulee suurinpiirtein ajettua?
Itse olen aikomassa ostaa autoa ja mietin sitä, että paljon sitten menee rahaa siihen polttoaineeseen. Ei ole mitään aavistusta, onko se 50 vai 500 euroa kuukaudessa vai jotain aivan muuta.
Kiitos!
Kuinka paljon menee rahaa bensaan?
13
5146
Vastaukset
- ajan itse dieselillä
Menot riippuu paljon auton koosta ja moottorista. Näin talvella voit laskea 6-12L/100km ajoa kohden
- 23112313
Mun rahankäyttö ei kuulu sinulle.
- öööööööööööö
"ei kuulu sinulle" ja täällä sitä kuulutetaan kovaan ääneen! miksei voi sitten olla hiljaa ja siirtyä seuraavaan viestiin... ei kukaan ala sinua tenttaamaan vaikka miten huutelisit "en kerro, en sitten varmasti"
- Anonyymi
pitääkö jokainen asia silloin laitettava tänne, voitko olla vaaj esim vastaamatta???
- Untamo Unelias
Lasket hinnaksi kymmenen senttiä kilometriltä niin ei mene kauas oikeasta. Oikein pihillä dieselillä voit päästä viiteen senttiin, mutta siitä maksetaan erillistä veroa. Kuukausisumma riippuu tietysti ajomäärästä ja jossain määrin myös ajotavasta.
- aloittaja
Onko tosiaan noin? Miten se ajotapa vaikuttaa kulutukseen?
- 2651
aloittaja kirjoitti:
Onko tosiaan noin? Miten se ajotapa vaikuttaa kulutukseen?
"Onko tosiaan noin? Miten se ajotapa vaikuttaa kulutukseen? "
tosiaan ajotapa vaikuttaa kulutukseen, auton vikoihin yms enemmän kuin luuletkaan.
Meillä kun me ja lapsemme ajavat pappamaisesti ei tule vikoja eikä mihinkään autoon ole tehty mitään esim. jarruremonttia vaikka lasiin on tullut 200 000 km kun sitä moni tekee jo puolessa ajomäärässä, jotain.
aivan samoin vaikuttaa palkkatasoosi mitä päässäsi on, joko alunperin tai koulussa tankattuna,
terveyteesi mitä suuhusi laitat ja kuinka nukut ja liikut.
autolla ajo maksaa herkästi lähelle puolta euroa kilometri,
- mmakine
...paljonko ajat, millä ja miten.
Omat autoni:
Opel Astra -95, polttoaineena 98E, keskikulutus 5,9l/100km, melkein neljän vuoden keskihinta bensalle on 7,7c/km
Dodge Grand Caravan -99, polttoaineena E85, keskikulutus 13,5l/100km, 8kk keskihinta polttoaineelle on 13,5c/km.
Jos kuvitellaan että ostat jonkun tuollaisen tyyppisen ja ajat 15tkm vuodessa niin kuukauden kulu olisi silloin n. 100€ kuussa.
Polttoaine on muuten aika yllättävän pieni osa autoilun kustannuksia. - butane6
Terve!
Minä ajelen töihin ja vielä ihan huvikseenki autolla niin menee kuukaudessa sellanen 450euroa bensaan rahaa ja auto kuluttaa 9litraa 100kilometrille. - ja 400 €/kk muuhun
Tässä vähän haarukkaa:
Edellisen autoni ostin käytettynä, hintaan 12,5 k€, ja pidin sitä 3 vuotta. Lysti maksoi vajaa 500 €/kk, kun ajokilometrejä tuli 10 tkm/vuosi.
Nyt on alla uutena ostettu auto (26 k€) ja arvioidut kustannukset 650 €/kk. Ajokilometrejä tulee nykyisin 16 tkm/vuosi.
Molemmissa tapauksissa polttoainekulut muodostavat vain 20-25 % kokonaiskuluista. Vaikka molemmat autot ovat bensakoneella eivätkä mitään talousihmeitä (eivät toisaalta mitään 15 l/100 km kaupunkiajossa jenkkilotjiakaan).- A. Salokorpi
osta sähköauto, niin kuluu euro satasella! kysy ensin iskältä, saisitko vaikka yo-lahjaksi auton, maksaa semmoset 100000000000 euroa, mutta valmistuu (melko varmasti) jo ensi vuonna???
- viisas pääsee vähäll
A. Salokorpi kirjoitti:
osta sähköauto, niin kuluu euro satasella! kysy ensin iskältä, saisitko vaikka yo-lahjaksi auton, maksaa semmoset 100000000000 euroa, mutta valmistuu (melko varmasti) jo ensi vuonna???
bensaa ostan ajotarpeen 16km x2 / päivä, noin 65e/kk. Töissä 20pv kuukaudessa Halpaa, notta naurattaa.
Pääomakulut lähes pyöreä nolla,
- menee vain
0€..., ajan dieselillä... ka 2,5tkm/kk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k733931- 1013515
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah793343Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362648- 1241618
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191144Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221124Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421110Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181026