wasser maxx ja sodastreamin kaasupullot?

kuplajuomaa

Käyvätkä sekä soda streamiin ja wasser maxxiin samanlaiset kaasupullot? Soda stream on tuttu väline ja kaasupulloja myydään lähes joka paikassa mut sopivatko nämä myös tuohon toiseen laitteeseen, jota saisi himoitsemani punaisen värisenä

5

13999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D_R_S

      Tarkasta kierteet. SodaClub ja SodaStream:in kaasupullukoissa on karkea trapetsikierre, joissa kierroksen väli eli kierteen nousu on noin 4,3mm. WasserMaxx, SodaMaxx ja AquaBar:in pulloissa on yleensä tavallinen G1/2" putkikierre 1,8mm nousulla eikä niitä pidä yrittää risteyttää em. kanssa. Menee vain laitteet rikki. Lisäksi on eroja pullojen koossa. Trapetsikierteellisiä pulloja on olemassa niin suuria, etteivät mahdu kaikkiin kilpailijoitten laitteisiin.

    • jepsjoo

      Aga myy vastaavia kaasupulloja ja kertoo näin:
      http://www.aqvia.fi/default.asp?path=14496&pageid=20159
      "AGAn hiilidioksidipulloja on ostettavissa ja vaihdettavissa AGAn palvelupisteissä sekä AGAn hiilihapotustuotteiden jälleenmyyjillä. Pullot soveltuvat käytettäviksi useimpien markkinoilla olevien hiilihapotuslaitteiden kanssa:

      -AQVIA Exclusive
      -AQVIA hiilihappohana TWC-150
      -WasserMaxx DeLuxe/Trend
      -SodaStream Genesis/Jet/Penguin/Pure
      -Electrolux/AEG jääkapit joissa juomavesiautomaatti


      Hiilidioksidipullon (425 g) ostohinta on 20 € (suositushinta, sis. alv:n). Vaihtopullon suositushinta on 9,90 € (sis. alv:n)."

    • Vaihtopullon merkki?

      Ostin AGA Aqvia Balance -hiilihapotuslaitteen tarjouksesta, jossa ei tullut hiilihappopatruunaa mukana. Jokaisesta Itiksen kaupasta olivat AGA:n omat patruunat loppuneet, mutta myyjä vakuutti, että SodaStreamin patruuna käy laitteeseen yhtä hyvin. Ostin sitten sen ja hyvin toimi.

      Tuo ensimmäinen patruuna maksoi 25 euroa, mutta kun vanhan vie vaihtoon, saa kuulemma tilalle 10 eurolla. Miten nyt kun tulee aika vaihtaa tyhjä patruuna uuteen, voiko vaihtaa AGA:n omaan merkkiin kympillä vai pitääkö taas ostaa se eka patruuna 25 eurolla?

    • odemies1

      itse käytän WasserMaxxia ja nuo "uudet" pullot ja kierteet pitäisi toimia sillä muovisella vihreällä adapterilla mutta miten kun siellä pullossa on se pultti päässä?

    • Anonyymi

      HalpaHalli myy nyt vanhoja piikkimallisia (venttiili) Wassermaxx hiilaripulloja jotka sopimattomia/vaarallisia useisiin sodastream koneisiin. Pitkään venttiilit olleet jo uutta lautasmallia muualla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3087
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      81
      2944
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      190
      2489
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2195
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      21
      1504
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1416
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1251
    Aihe