Käyvätkä sekä soda streamiin ja wasser maxxiin samanlaiset kaasupullot? Soda stream on tuttu väline ja kaasupulloja myydään lähes joka paikassa mut sopivatko nämä myös tuohon toiseen laitteeseen, jota saisi himoitsemani punaisen värisenä
wasser maxx ja sodastreamin kaasupullot?
5
15510
Vastaukset
- D_R_S
Tarkasta kierteet. SodaClub ja SodaStream:in kaasupullukoissa on karkea trapetsikierre, joissa kierroksen väli eli kierteen nousu on noin 4,3mm. WasserMaxx, SodaMaxx ja AquaBar:in pulloissa on yleensä tavallinen G1/2" putkikierre 1,8mm nousulla eikä niitä pidä yrittää risteyttää em. kanssa. Menee vain laitteet rikki. Lisäksi on eroja pullojen koossa. Trapetsikierteellisiä pulloja on olemassa niin suuria, etteivät mahdu kaikkiin kilpailijoitten laitteisiin.
- jepsjoo
Aga myy vastaavia kaasupulloja ja kertoo näin:
http://www.aqvia.fi/default.asp?path=14496&pageid=20159
"AGAn hiilidioksidipulloja on ostettavissa ja vaihdettavissa AGAn palvelupisteissä sekä AGAn hiilihapotustuotteiden jälleenmyyjillä. Pullot soveltuvat käytettäviksi useimpien markkinoilla olevien hiilihapotuslaitteiden kanssa:
-AQVIA Exclusive
-AQVIA hiilihappohana TWC-150
-WasserMaxx DeLuxe/Trend
-SodaStream Genesis/Jet/Penguin/Pure
-Electrolux/AEG jääkapit joissa juomavesiautomaatti
Hiilidioksidipullon (425 g) ostohinta on 20 € (suositushinta, sis. alv:n). Vaihtopullon suositushinta on 9,90 € (sis. alv:n)." - Vaihtopullon merkki?
Ostin AGA Aqvia Balance -hiilihapotuslaitteen tarjouksesta, jossa ei tullut hiilihappopatruunaa mukana. Jokaisesta Itiksen kaupasta olivat AGA:n omat patruunat loppuneet, mutta myyjä vakuutti, että SodaStreamin patruuna käy laitteeseen yhtä hyvin. Ostin sitten sen ja hyvin toimi.
Tuo ensimmäinen patruuna maksoi 25 euroa, mutta kun vanhan vie vaihtoon, saa kuulemma tilalle 10 eurolla. Miten nyt kun tulee aika vaihtaa tyhjä patruuna uuteen, voiko vaihtaa AGA:n omaan merkkiin kympillä vai pitääkö taas ostaa se eka patruuna 25 eurolla? - odemies1
itse käytän WasserMaxxia ja nuo "uudet" pullot ja kierteet pitäisi toimia sillä muovisella vihreällä adapterilla mutta miten kun siellä pullossa on se pultti päässä?
- Anonyymi
HalpaHalli myy nyt vanhoja piikkimallisia (venttiili) Wassermaxx hiilaripulloja jotka sopimattomia/vaarallisia useisiin sodastream koneisiin. Pitkään venttiilit olleet jo uutta lautasmallia muualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831279
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 84824
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?49690Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t248594Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 52552
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550