Jokapäiväinen leipämme

Tiedämmekö me, mitä me suihimme laitamme. Suomalainen elintarviketeollisuus käyttää maahantuotuja raaka-aineita, joiden alkuperästä meillä ei ole mitään tietoa. Olisi parempi, että kotimaista maataloutta tuettaisiin sillä tavoin, että mahdollisimman pitkälle käytettäisiin puhtaita suomalaisia raaka-aineita. Meitä viljelijöitä on enää muutamia kymmeniätuhansia. Tuen lisääminen ei vaikuttaisi juuri mitään valtion budjetin loppulukuihin.
190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Otetaanpa perusteet:

A) Kysyntä määrää hinnan
B) Tuotanto määrää tarjonnan

Jos kysyntää ei ole, hinta pysyy alhaalla
ja jos tuotantoa ei ole, hinta voi olla mitä tahansa.

Jos kysyntää on, hinta voi olla kohtuullinen, mikäli tuotanto on kohtuullista. Tuotannon lasku nostaa hintaa ja tuontannon nosto laskee hintaa.


En ymmärrä miksi valitat kotimaisuudesta.
Kotimaisuusaste vaatimus on protektionismia.

Jos kotimaisuudella on jotain tekemistä laadun tai jonkun muun sellaisen asian kanssa, jota kuluttajat ovat valmiit ostamaan, niin korosta ihmeessä asiaa.
Se voi nostaa kysyntää tai jopa hintaa.

Mutta, jos hinta on tuplate verrattuna ulkomaisiin elintarvikkeisiin yms, niin kannattaa ihan oikeasti kysyä itseltään, kannattaisiko siirtyä jonkin muun tuotantoon, vaiko opetella omasta tuotannosta kaikki mahdollinen ja alkaa jalostaa omaa tuotantoa.

Mutta sitä on ihan turha valittaa, että markkinatalous toimii ja hinnat asettuvat kysynnän ja tarjonnan mukaiselle tasolle.

Yksi vaihtoehto on tiputtaa välikädet pois ja alkaa myödä itse omia tuotteita eteenpäin kuluttajille.

Mutta on ihan turha valittaa, että vesi on märkää ja pellot kivisiä. Näin ne asiat vain on, ja siihen on tyytyminen.

Suomen maatalouden ainut mahdollisuus on pitää itse huolta itsestään. Toisinsanoen etsiä ne tuotantoalueet, joilla olosuhteet, säät yms tekijät huomioonottaen on elinkelpoinen.

Suomessa kesäpäivien pituus nostaa kasvien aromaattisten öljyjen osuutta korkeammalle kuin euroopassa, joskus jopa kaksikin kertaa korkeammalle. Esim mausteiden, marjojen, kukkien osalta tässä on kilpailumahdollisuus.

Rankka talvi tappaa taudinaiheuttajia maaperästä.
Puhtaiden siemenien tuottaminen on mahdollista euroopan markkinoille.

Keskisadot ovat matalalia, se on tosiasia.

Mutta esimerkiksi maatalouden muunlainen oheistoiminta, kuten turkistarhaus, sienien kasvatus, juustolat, viinitila, pienpanimo..
niissä on mahdollisuuksia.
Maatilamatkailu, leiritoiminta, kurssien pitopaikka yrityksille virkistystoimintoineen jne.

Lisäksi maatalouden kannattavuutta voi parantaa huomattavasti käyttämällä puuta, olkea yms lämmitykseen.
Biokaasu lannasta yms orgaanisesta jätteestä luo mahdollisuuden tuottaa jopa sähköö lämmön lisäksi.
Lisäksi biokaasua voi käyttää maatalouden ajoneuvoissa, kaasutrukeissa, autoissa ja muissa metaania polttavissa laitteissa.

Mutta jos ei ole motivaatiota, niin suosittelen ihan lämpimästi harkitsemaan alalta vetäytymistä ennenkuin pakko ajaa tekemään haulikolla ylimääräistä ilmastointiaukkoa itseensä ja sen epäonnistuttua vielä joutuu etsimään tikapuut, ladon takaa paksun oksan ja paksumman köyden, kun ensimmäinen naru kuitenkin katkeaa kiikussa....

Niin, tunnesiteiden ja vaikeiden olosuhteiden takia maatalouden lopettaminen on hyvin vaikeaa, kuten tässä tapauksessa myös kuvattu itsensä lopettaminen...

Niin, ennenkuin ajautuu tälläisiin elämää suurempiin onnettomuuksiin, kannattaa pysähtyä miettimään syvällisesti miksi on mitä on, ja mitä voisi olla jatkossa..

Vasta syvällinen pohdinta paljastaa uusia mahdollisuuksia.

TSU ZU: Tunne itsesi, tunne vihollisesi, eikä tuhannessakaan taistelussa voittosi ole uhattu.
Tunne itsesi tai tunne vihollisesi, ja voiton mahdollisuus on 50/50.
Älä tunne itseäsi, äläkä vastustajaasi, ja olet tuomittu häviämään.

Nämä ajatukset ovat kolmen tuhannen vuoden takaa, kun Kiina vasta muotoutui taistelevista keisarikunnista suuremmaksi kokonaisuudeksi.
Nuo ajatukset olivat käyttökelpoisia silloin. Ja sopivat hyvin nykypäiväänkin, kunhan muistaa pitää suomen kielen sanakirjaa auki tekstiä tulkitessaan.

Niin, tyhjän saa pyytämättäkin, mutta niin voiton kuin tappionkin eteen on tehtävä jotain..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Selvännäkijä kirjoitti:

Tiedämmekö me, mitä me suihimme laitamme. Suomalainen elintarviketeollisuus käyttää maahantuotuja raaka-aineita, joiden alkuperästä meillä ei ole mitään tietoa. Olisi parempi, että kotimaista maataloutta tuettaisiin sillä tavoin, että mahdollisimman pitkälle käytettäisiin puhtaita suomalaisia raaka-aineita. Meitä viljelijöitä on enää muutamia kymmeniätuhansia. Tuen lisääminen ei vaikuttaisi juuri mitään valtion budjetin loppulukuihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu