Ehtiikö mies mukaan

Lähinnä jo aiemmin synnyttäneille olis kysymys..
Onko miehenne aina ehtinyt mukaan synnytykseen jos synnytys on alkanut hänen työpäivän aikana? Vähän pelottaa että joudun yksin lähtemään matkaan vieraan taksikuskin/ambulanssi kanssa :( Miehellä tosin vain reilun puolentunnin työmatka..
3242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse en ole vielä saanut lapsia, mutta voisin kertoa miten minun vanhemmillani on ollut. Meitä on neljä tyttöä ja isä oli kolmen synnytyksessä mukana. Yhden synnytyksessä ei sen vuoksi, että oli jouluaatto ja piti olla kotona kahden muun tytön kanssa. Itseni kohdalla (olen kuopus) meillä oli lastenhoitaja päivällä ja isä ajoi äidin 60 kilometrin päähän sairaalaan. Illalla joutui sitten käymään lehmät lypsämässä ja nukuttamassa isosiskot. Isosiskot ei huomannu mitään vaikka alkuyöstä olivat yksin nukkumassa. Vaikka en itse ole vielä synnyttänyt niin en näkisi mitään syytä hermoiluun. Ensimmäinen synnytys kestää yleensä kauiten ja siinä kerkeää kyllä mies kotiin tulla. Kuten sanoin, että äidillä oli jopa tunnin matka sairaalaankin. Kuten minullakin tulee olemaan vaikka kaupungissa asunkin.

Äänestä
  • ei se lapsi sieltä niin nopeasti ulos tule. itselläni ekasta lapsesta lapsivasi meni 12.30 kotona ja soitin miehelle töihin että voi lähteä tulemaan kotiin. ajoi kotiin ja kävi viellä suihkussa sairaalassa oltiin ennen klo14. lapsi syntyi klo 18.56. ja sekin oli tosi nopeaa toimintaa ensisynnyttäjälle.

    Äänestä

Oikea aika lähteä sairaalaan on, kun kipeät supistukset ovat jatkuneet säännöllisinä 5 min. välein usean tunnin ajan. Tämä HUS:n ohje. Eli josko vaikka soittaisi sen miehen kotiin tunnin kohdalla, niin mies on kotona hyvissä ajoin ennen kuin supistukset ovat jatkuneet säännöllisinä "useita tunteja".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


synnytykseen kirjoitti:

Lähinnä jo aiemmin synnyttäneille olis kysymys..
Onko miehenne aina ehtinyt mukaan synnytykseen jos synnytys on alkanut hänen työpäivän aikana? Vähän pelottaa että joudun yksin lähtemään matkaan vieraan taksikuskin/ambulanssi kanssa :( Miehellä tosin vain reilun puolentunnin työmatka..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu