http://www.youtube.com/watch?v=ZrSZ-8mKOeU
Isä saapui kaukaa rintamalta
Sedän kanssa kuolemalta
säästyivät vaan hymyilleet ei lainkaan
Niin mummo siunas laihtuneita
Pöytään kantoi piirakoita
Hoki: "Miten suuren lahjan sainkaan"
Pystykorvat vinttiin kannettiin
Ne purun sisään pussiin haudattiin
Joka aamu miehet töihin lähti kaupunkiin
On Sedän vaimo mukaan saksalaisen
häipynyt ei toisen naisen kosketusta
tuntea vois kuvitella hän
Joka ajelehtii niinkuin jolla
päivisinkin kuutamolla
Isä nostaa olkapäälleen miehen itkevän
Joka päivä halki kirkkomaan
Mummo polki ristit laskemaan
Kun loppuneet ei uudet kuitenkaan
Chorus: Vaan Isä huusi unissaan:
”Pojat tulkaa auttamaan
Motti murtuu koska vaan”
Jostain sellin seinään Moskovasta
saapui viesti paremmasta
"Toverit, pian vapautenne koittaa!
Pian vaihtuu uudet katukilvet
Toverit, kun poutapilvet
saapuu, silloin uusi aamu voittaa
Ja silloin Hertta voittaa padan
Kuusinen tuo uuden ajan
Porvarit saa kädestä kuin herran”
Myös kotinaapurissa patamustat
kokee vielä tunnontuskat
Ne veljet saapuu tähän selliin kerran
Joka päivä halki kirkkomaan
polki Mummo ristit lukemaan
Ja se luojaa kiitti aina uudestaan
Chorus: Vaan Isä huusi unissaan:
”Pojat tulkaa auttamaan
Motti murtuu koska vaan”
Pian vaalivoiton tunnelmissa
juhlittiin jo naapurissa
Mummo piirsi rintaan ristinmerkin
Laulu raikuu: "Pakkovalta ryskyin murtuu kaikkialta"
ja jossain murtuu myöskin mieli herkin
Setä loppuun keskenkäyneet viinit
joi, ja alas Pervitiinit huuhtoi
päätti juhlat siihen paikkaan
Kun kaivoi aseen kutterista
Ikkunat pois naapurista
ampui, myöskin reiän balalaikkaan
Kaskytkuus se oli kuollessaan
Ei muiden joukkoon päässyt kuitenkaan
kun Kirkkoherra käski laitaan hautausmaan
Chorus: Vaan Isä huusi unissaan:
”Pojat tulkaa auttamaan
Motti murtuu koska vaan”
Setä kakskytkuus vain oli kuollessaan
Eikä mummo tullut hautaa katsomaan
Vaan itkenyt ei Isä silloinkaan
Chorus: Hän vain huusi unissaan:
”Pojat tulkaa auttamaan
Motti murtuu koska vaan”
Jussi Hakulinen: "Motti"
12
4334
Vastaukset
- Helvata
Niin on ruma kansi että naurismaan aidatkin nauraa!!
http://www.rumba.fi/vuoden-turskein-levynkansi-– ehdokas-2-3119/- Anny VNT
Et ole tainnu kuunnella koko biisiä kun et tajua kannen yhteyttä? Ja kieli poskessahan toi kansi on tehty, ei tosikoille!
- Pasifisti 2010
Todella koskettava ja surullinen kertomus.
Hienoa työtä, joka herättää ajatuksia. Siitä kannattaa tekijän olla ylpeä. - Penskat kommentoi
Helvetin kakarat!!! Ette eds pysty ymmärtämään, mistä tässä on oikeasti kysymys! Sanat eivät ole pelkkää lyriikka. Isoisillenne se oli nuoruutta! Miettikääpä ite...
- Per Saukko
Sanat ovat aivan perseestä. Nyt ymmärrän ketä oksettavan huono Arttu Wiskari plagioi.
- Tapiohakulinen
Pidä sinä per saukko turpas kiinni muitten asioista. Jos ei ole mitää älyllistä sanottavaa nii herra on hyvä ja pitää lärvisä kiinni! Jussi hakulinen on kaikkien aikojen paras suomalainen sanottaja, kaikkien ei tarvii olla sitä mieltä mut sitä ei tarvii tuoda esiin!
- Kakara Itsekin
Oletko aivan älyvapaa? Taidat olla sitä lökäpöksynuorisoa, jonka mielestä musiikki tarkoittaa bassoa ja "oh yeah baby"- tai "motherf*cker"-looppia. (Lisäksi pakko huomauttaa, ettet varmasti ymmärrä sanaakaan Arttu WIskarin kappaleista, ne kun sisältävät yhteiskunnalle merkityksellisiä aiheita.)
Tämä kappale on paitsi kunnianosoitus sotien sankareille, myös osoitus siitä valtavasta kyvystä, joka Hakulisella on hallussaan - kyvystä luoda taidetta pelkillä sanoilla.
- MrJuha82onoikees
Hakulinen osaa myös säveltää! PAREMMIN KUIN MONI MUU.
- upppp
.......
- ItsenäisessäSuomessa
Hakulisen Isä vietti parhaat nuoruusvuotensa rintamalla. Hän sai ansioristin sillä pelasti toistakymmentä komppaniansa aseveljeä Sommeen kylässä varmalta kuolemalta. Neuvostosotilaat olivat saartaneet suomalaiset jonkinlaiseen monttun, mutta Hakulinen löysi kasvuston alta vanhan viemäriputken ja johdatti aseveljensä varmalta tuntuneen kuoleman sijasta turvaan hämmentyneen ryssärykmentin alta. Tieto on peräisin Jussin tädiltä. Ja jos on seurannut J.H:n levyjen kansiaihioita, niin vähän silmiä avaamalla löytää kyllä selkeän provosoinnin lisäksi yhtymäkohtia teksteihin. "Motti" on muuten kirjoitettu sotahistorioitsija A.Pekolan avulla. Ainoa detalji joka jäi auki oli kysymys kummasta Kuusisesta olisi tullut kansandemokraattisen Suomen diktaattori!
- Anonyymi
motti biisissä on myös monitulkinnaisuudelle varaa sillä jussi hakulinen tunnetaan sanoittajana siitä että hän kertoo aika paljon ihmisen näkymättömyydestä&tyhjyydestä ja peloista , sisäisestä yksinäisyydestä ja tämän motti biisin minä tulkitsen kahdella eri tapaa eli tulkitsen talvisodasta kertovaksi mutta myös sisäisestä yksinäisyydestä kertova koska vertauskuvallisesti motti käy vertauksena siihen kun tuota tekstiä lukee tarkemmin eli kun ihminen on sisäisesti yksinäinen niin hän rakentaa motin ympärilleen suojaksi. Hakulinen on ain aollutpätevä sanoittaja ja parhaimmillaan nerokas, merkittävä sanoittaja kuten tää biisin sanoitus ja tossa motti biisissä kiehtoo myös perisuomalaiset melodiat kun hakulinen laittoi toki omaansa siihen mutta vaikuttajina kuuluu myös toivo kärki ja tapio rautavaara.
- Anonyymi
Tällä tekstillä myös hieno yhteys edesmenneen Loirin Pojat- elokuvan samanhenkiseen teemaan. Kannattaa lukea tarkasti sekä katsoa elokuva. Neroutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1882201
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo391527Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321194Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56952Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol263934- 55876
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20862Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis235762Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58753Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18745