Hei kaikki hevosihmiset.
Ajattelin kysyä teidän mielipidettänne. En tee sisi teidän kaikkien mielipiteiden mukaan, kysyn vain mitä mieltä olette.
Olisinko valmis TEIDÄN mielestänne ottamaan ylläpito ponin, kun olisin silloin ratsastanut melkein 2½-3 vuotta. Olen ratsastanut helpommilla ja vaikeammilla, rauhallisemmilla ja kuumemmilla hevosilla ja poneilla. olen myös hoitanut kaverini kanssa itsenäisesti kahta yksityistä heppaa. Oria ja ruunaa. Olen siis laittanut ruuat, vedet, siivonnut karsinat, puhdistanut varusteet, loimittanut, liikuttanut, harjannut, ym. itsenäisesti. Olen n. heC: n tasoinen ja esteitäkin olen hypännyt. Tunnistan yleisimpiä sairauksia. Mulla olis kokeneita hevosihmisiä apuna tarvittaessa, vaikka vanhemmat ei hevosista tiedäkkään. Poni menisi ylläpito tallille. Tiedän kyllä mitä hevosen pitäminen maksaa. Ja olisin myös varautunut siihen, jos hevonen sairastuu. Olen pian 14-vuotias.
ylläpito poni
10
714
Vastaukset
- Whyre
ylläpitohevosessa on sama vastuu kuin omassakin hevosessa. Olet ratsastanut niin vähän, että sanon suoraan että et ole siihen valmis.
Hevosen hoitoa ja hevostietoutta ei voi oppia kirjasta, sen oppii vain kokemuksen kautta. Kukaan noin vähän ratsastanut ei voi olla tarpeeksi kokenut ottaakseen vastuun omasta (tai ylläpito) hevosesta. - Ridaaja<3
Niin osallistuuko vanhemmat, tai muut sukulaiset jne.. Siihen?? Voit sairastua, etkä pääse hoitamaan heppaa. Se on oma päätöksesi, otatko hevosen ylläpitoon, vai et. En voi käskeä sinua!
- hwe
Minun mielestäni voisitkin olla valmis ylläpitohevosen ottamisen, olet kyllin vanha kantamaan hieman vastuuta, ja mikäli ympärillä pyörii kokoajan kokeneita hevosihmisiä niin mikäs siinä! ;)
Ratsastuskokemus vuosina ei itsenään vielä kerro taitoja. - hehhh
hwe kirjoitti:
Minun mielestäni voisitkin olla valmis ylläpitohevosen ottamisen, olet kyllin vanha kantamaan hieman vastuuta, ja mikäli ympärillä pyörii kokoajan kokeneita hevosihmisiä niin mikäs siinä! ;)
Ratsastuskokemus vuosina ei itsenään vielä kerro taitoja.Kiitti vastauksista. Osaan siis nuo kaikki hoitotoimenpiteet, mitä tuolla luettelin. Tiedän myös kuinka usein hevonen pitää raspata, madottaa, kengittää ja rokottaa.
- hohhelihi
hehhh kirjoitti:
Kiitti vastauksista. Osaan siis nuo kaikki hoitotoimenpiteet, mitä tuolla luettelin. Tiedän myös kuinka usein hevonen pitää raspata, madottaa, kengittää ja rokottaa.
Kyllä voisit ylläpitoon jonkun mukavan ja kiltin hevosen ottaa, jonka kanssa pärjäät varmasti. Kuinka monta vuotta on ratsastanut, se ei sinänsä kerro mitään. Itse olin vuoden ratsastamisen jälkeen jo liikuttamassa vaikeampiakin hevosia, yhden kuumakallen liikutus oli kokonaan vastuullani sun muuta mukavaa, ja ikinä ei mitään ongelmaa ollut! Tosin ensimmäisen kuukauden jälkeen ei ratsastus ollut enää sen kerran viikossa, vaan 2-4krt/vko.
Muttajuu, kunhan osaat ja uskallat pyytää apua, jos sitä tarvitset, ja apua on aina lähellä, niin en näe tuossa mitään estettä :)
- En ole asian tuntija
Ai olet ottamass ylläpito ponia. No ei se kerro mitään kuinka kauan olet ratsastanu! Se riippuu omista taidoistasi, jos osaat omasta mielestäsi ratsastaa hyvin ja käsitellä hevosia niin eikai siinä ole mitään estettä. Se on hyvä että tideät hyvin sairauksia, se on hyvin tärkeää kyllä että sinulla on sitten joku rohkea ja avulias ystävä tuuraamaan sinua jos vaikka sairastut. Voisit ottaa jonkun hieman vanhemman ja kiltin vaikka ratsastus koulussa olleen poni/hevosen. Älä välitä todellakaan siitä jos joku sanoo että et ole valmis jos olet ratsastanut vasta 2 puol tai kolme vuotta!! Teet itse päätöksesi!! : )
- ...
Kannattaa ihan käydä kysymässä omalta ratsastuksenopettajalta/valmeltajalta, koska se, jos kukaan muu voi tietää, kuinka taitava ratsastaja olet! Yleensä tuntemattomien ihmisten on vaikea vastata tuollaisiin kysymyksiin, kun ne eivät oikeasti tiedä, mitä kaikkea osaat.
- jjuuliii
Suositelen sinulle että ottaisit hevosen ensin puoli ylläpitoon niin voit katsoa miten lähtee sujumaan ja sen jälkeen katsoa omaa hevoista:)
- jolu90imko
Mun mielestä olet valmis ottamaan koulutetun terveen, ei hirveän kuuman hepan ylläpitoon. varsinkin, jos kerran saat apua. ei ratsastus vuodet paljon merkkaa, ja kuullostat osaavalta .
- xdddd
mun mielestä oisit ihan hyvä ottamaan ylläpitohevosen :)) joskus vaikka 2 vuotta ratsastaneet voivat olla kokeneempia kuin 4 vuotta ratsastaneet.. eli ei oikeastaan ole väliä kuinka kauan on ratsastanut mutta joskus voi ollakkin...
ja voit myös kysyä ratsastuksenopettajaltasi . :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512