Olen miettinyt matemaattisten aineiden opettajaksi(ma fy ke) ryhtymistä isona, mutta minua mietityttää, että pärjäänkö ko. alalla.
Ei niinkään opettaminen vaan alan opiskelu. Minulla on käytynä seitsemän pitkän matikan kurssia keskiarvolla 8.3, neljä fysiikan keskiarvolla 7.75 ja kaksi kemian kurssia keskiarvolla 9. Onko numeroiden perusteella minusta tuolle alalle?
Millä numeroilla alaa opiskelevat ovat lähteneet opiskelemaan alaa?
Matemaattisten aineiden opettajaksi
8
889
Vastaukset
- itse alaa opiskeleva
Noilla arvosanoilla pärjäät varmasti!
- 12323
Noilla numeroilla opiskeluissa ei pitäisi tulla ongelmia. Yleensä opettajaksi menevät ne jotka eivät pärjää muualla.
- leena vihtori
Matem. opettajan työn hyviä puolia: opetusvelvollisuus 21h/vko (neljän päivän työviikko mahdollinen), palkka minimitunneilla 2600e/kk (nousee helposti yli 3000e), vuodessa lomia yli 3kk.
Matemaattisten aineiden opettajien työtilanne on loistava. Vakituisen viran voi saada heti kun valmistuu. Muiden aineiden opettajilla tilanne on heikompi. Virkaa on vaikea saada. - 54 v
leena vihtori kirjoitti:
Matem. opettajan työn hyviä puolia: opetusvelvollisuus 21h/vko (neljän päivän työviikko mahdollinen), palkka minimitunneilla 2600e/kk (nousee helposti yli 3000e), vuodessa lomia yli 3kk.
Matemaattisten aineiden opettajien työtilanne on loistava. Vakituisen viran voi saada heti kun valmistuu. Muiden aineiden opettajilla tilanne on heikompi. Virkaa on vaikea saada.Olen ollut 2 vuotta työttömänä ja töitä ei ole edes muillakaan aloilla. Matematiikka ja kemia yhdistelmä on surkea muuta työelämää ajatellen.HKL harjoittaa ns. positiivista syrjintää ja ulkomaalaiset ovat etusijalla.
Ratikkakuskiksi oli 350 hakijaa.Kouluihin on yleensä 30 hakijaa.
Leipäjonossa on mukavaa jakohta putoaa peruspäivärahalle, joten pääsee sossun asiakkaaksi
- 2+12öööh...
Minulla oli aina yläasteella ja lukiossa 9-10 kemiassa, fysiikassa, matematiikassa, mutta en ikinä ollut hirveän kiinnostunut niistä. Nykyisissä opinnoissa on pakollisena joitain matemaattisten aineitten kursseja eivätkä ole menneet kuin juuri ja juuri läpi (kun yleisesti ei enää laskemista tarvitse säännöllisesti kerrata). Motivaatiota jos ei ole niin menneistä numeroista ei ole apua, jos sitä taas on on edellytykset minun mielestäni mihin tahansa. Työn määrä ja innostus ratkaisee!
- voieiii
Katselin WebOodista matematiikan kurssien suoritamistapoja. Kaikissa on jotain englannin tai ruotsin kielisiä kirjoja!! Enpä enää haaveile ainakaan kurssien tenttimisestä... Mutta jos täällä joku matikkaa opiskeleva on, niin voisitko kertoa MILLAISTA ON KURSSIEN SUORITTAMINEN KÄYMÄLLÄ LUENNOILLA JA LASKUHARJOITUKSISSA? Tällöin ilmeisesti ei tavitse mennä "isoon" tenttiin, vaan välikokeet riittävät. Tarviiko tällöin välttämättä lukea ollenkaan niitä vieraskielisiä kirjoja...?:S
- matikan opiskelija
Ensinnäkin on erittäin suositeltavaa, että tutustuu englanninkieliseen materiaaliin. Etenkin matematiikassa englanninkieliset oppikirjat ovat helppoja opeteltavia. Kyllä suomeksikin oppikirjoja löytyy.
Ja sitten kysymykseen: luennot & harjoitukset vain auttavat oppimisessa, mutta suoritus saadaan tietysti tekemällä tentin. - 11
matikan opiskelija kirjoitti:
Ensinnäkin on erittäin suositeltavaa, että tutustuu englanninkieliseen materiaaliin. Etenkin matematiikassa englanninkieliset oppikirjat ovat helppoja opeteltavia. Kyllä suomeksikin oppikirjoja löytyy.
Ja sitten kysymykseen: luennot & harjoitukset vain auttavat oppimisessa, mutta suoritus saadaan tietysti tekemällä tentin.onko täällä ketään joensuussa opiskelevaa? mietin noita luentoja, et tuleekohan luentopohjat yleensä nettiin tms? ettei nyt joka luennolla tarviis istua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 693034
- 432963
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle502302Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3401966- 1401739
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161565Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71368Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101227- 421146
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661106