Mikä on teidän kantanne esim. näihin hedelmäpeleihin? Kuuluuko tapoihinne laittaa ylimääräiset kolikot automaattiin? Iso osa niistä rahoista menee hyväntekeväisyyteen.
Samoin veikkauksen pelit. Lotto, ravit, pitkävedot... Veikkauskin antaa osan tuotostaan eteenpäin...
Miten nämä eroavat myyjäisten arvonnoista ja narutuksista? Onhan niissäkin monesti suuria voittoja...
Samoin mm. Valittujen paljon arvonnasta voi voittaa jopa 100 000 euroa..
Keskustellaanpa asiallisesti näistä aiheista...
Rahapelit, lottoaminen
21
1433
Vastaukset
- Mika
Kyllä täällä Oulunsalossa ja Oulussa näkee välillä nuoria ja niin myös perheenisiä välillä prisman tai muun kaupan eteisen rahapelin ääressä. Tiedän myös paljon tuttavia, jotka silloin tällöin ostavat kasinoarvan tai pari riviä lottoa.
Isomummoni sanoi, että eikö ole ihan sama asia että osallistuuko valittujen paljon kevätarvontaan vai ostaako ässäarvan:))) Kummassakin voitto on yhtä suuri...
Olihan nytki muistaakseni jonkun RY:n arpoja myynnissä missä oli joku amerikan matka päävoittona. Ero on siinä, että toisessa rahat menee uskovaisille ja toisessa sen voi ottaa joku yritys tai sitten menee sotainvalideille, vanhuksille, yms.
En minä tuomitse sitä joka huoltsikalta arvan ostaa tai hobbyhallin 10000€ arvontaan osallistuu :)))- Rabbi
No entäs jos saa sen 10 000 €? Eikö se pitäisi lahjoittaa puutteenalaisille?
- Eliza
Rabbi kirjoitti:
No entäs jos saa sen 10 000 €? Eikö se pitäisi lahjoittaa puutteenalaisille?
Tjaa, muistelen takavuosina käymäämme keskustelua el-piireissä. Kysymys oli, jos joku tottelematon lottoaa ja voittaa isosti, niin saako seurakuntaa ottaa häneltä vastaan rahalahjoitusta, koska rahat ova kotoisin pirun kassasta ?
Kysymys oli teoreettinen, tiedosani ei ole tositapausta. Vastaus jäi auki, kahta mieltä oltiin.
- Late
Itse saatan laittaa ropoja pari kolme kertaa vuodessa peleihin. Tämä on selvästi vanhenevan väestöryhmän ajanvietettä sukupuoleen katsomatta.
Muistakaa, että peleihin saattaa jäädä kiinni kuten alkoholiin, jolloin se muuttuu sairaudeksi,
pelihimoksi. Suomessa tutkitaan ja kehitetään ns. täsmälääkkeitä tätä sairautta vastaan. Peli-
himoinen jää endorfriini-koukkuun eikä voi lopettaa pelaamista. Sellaiselle ihmiselle ei
pelaamisen aloittamista voi suositella ja sen varmasti myös RAY allekirjoittaa. Itselläni on tuttavapiirissä henkilö joka on pahasti velkautunut pelihimonsa vuoksi ja menettänyt
sen mukana paljon muutakin. Joten olkaa varovaisia. - Eliza
El-saarnaajat saarnaavat nämä synniksi. Minusta ei itsestäni kyllä tunnu synniltä osallistua jonkun lehtitalon arvontoihin tai kaupassa tuote-esittelyn yhteydessä arvontoihin, täyttämällä ilmainen kuponki.
Laivala tulee pujautettua pari kolikkoa myllyyn.
Pidän kyllä kaiken pelin syntinä, oli rahaa käytössä tai ei. Korttipeli ilman rahaa tai rahan kanssa, sehän perustuu voitonhimoon joka on sinänsä synti. Rahapeli perustuu voitonhimon lisäksi ahneuteen, tuplasynti. Kun voittaa, tulee kunniaa, kunnianhimon synti. Sitten seuraa valheen synti, kun haluaa muistaa vaan voittokerrat ja näin pelihimo yltyy.
Pelastusarmeijassa järjestetään sekä myyjäisiä että arpajaisia. Samoin TV:stä katsoen myös monissa Ameriikan kirkkokunnissa.
El on alkanut järjestää myyjäisiä lähetystyön hyväksi. Arpajaisia ei koskaan. Myyjäisiäkin hyvin vähän, sillä Jeesus hätisti kauppiaat temppelistä. - Leenu
ja rahan himon koukkuun jääminen... Jeesus aikoinaan kaatoi rahanvaihtajien pöydän (mihin tuota sitten pitänee verrata?).
- Rabbi
Miksi sitä rahaa pitäisi saada, kun se kerran sitten on kuitenkin jaettava köyhille?
Tai voihan sen ajatella niinkin, että jos minä voitan, rahat menevät köyhille. Jos joku rikas voittaa hän saattaa pitää ne itsellään vaikka ei välttämättä tarvitseisi... - Leenu
Rabbi kirjoitti:
Miksi sitä rahaa pitäisi saada, kun se kerran sitten on kuitenkin jaettava köyhille?
Tai voihan sen ajatella niinkin, että jos minä voitan, rahat menevät köyhille. Jos joku rikas voittaa hän saattaa pitää ne itsellään vaikka ei välttämättä tarvitseisi...se pömpeli ja rahastuslaitos jo itsessään ottaa omansa.
- Rabbi
Leenu kirjoitti:
se pömpeli ja rahastuslaitos jo itsessään ottaa omansa.
Niinpä. Parempi siis olla pelaamatta.
- Mika
Tiedän erään tapauksen (monikin tietää), joka kaikissa SRK:n myyjäisissä tulee jo hyvissä ajoin paikalle, ostaa kymmeniä arpoja ja naruttaa kymmenillä/sadoilla euroilla. Monet ovat sanoneet, että hänellä on karannut mopo käsistä kyseisessä asiassa. Eli hänelle on tullut pelihimo. Mitenkäs tulkitset tuollaisen? Miten eroaa ns. tavallisista ässäarvoista tuollaiset myyjäisten arvonnat?
Et ottanut muutenkaan kantaa tuohon vertaukseen uskovaisten arvonnoista/narutuksista vastaan Veikkaus yms... - Leenu
Mika kirjoitti:
Tiedän erään tapauksen (monikin tietää), joka kaikissa SRK:n myyjäisissä tulee jo hyvissä ajoin paikalle, ostaa kymmeniä arpoja ja naruttaa kymmenillä/sadoilla euroilla. Monet ovat sanoneet, että hänellä on karannut mopo käsistä kyseisessä asiassa. Eli hänelle on tullut pelihimo. Mitenkäs tulkitset tuollaisen? Miten eroaa ns. tavallisista ässäarvoista tuollaiset myyjäisten arvonnat?
Et ottanut muutenkaan kantaa tuohon vertaukseen uskovaisten arvonnoista/narutuksista vastaan Veikkaus yms...Se lahjoittaa siten Jumalan valtakunnan työn hyväksi rahaa. Ei niillä arpajaisilla hirveeenä voita. Olen mäkin jonkun pyyhkeen, leivän, kakun, pallon, hyppyskän voittanu :)
- vakas
Leenu kirjoitti:
Se lahjoittaa siten Jumalan valtakunnan työn hyväksi rahaa. Ei niillä arpajaisilla hirveeenä voita. Olen mäkin jonkun pyyhkeen, leivän, kakun, pallon, hyppyskän voittanu :)
Kumipallona luoksein pompit taas, pikkaisen omaaloitteisuutatkin tuossa on , mutta eikös sellainen sallita näin pioenessä mittakaavassa:
Joskus minäkin, mutta en enään aikoihin Saara äiti kuronut hanat kiinni; kun erosta puhelen.
Pitänee se jättääkkin heidän päätettäväkseen, joten saavat sen mitä halajavat hekin. - vakas
vakas kirjoitti:
Kumipallona luoksein pompit taas, pikkaisen omaaloitteisuutatkin tuossa on , mutta eikös sellainen sallita näin pioenessä mittakaavassa:
Joskus minäkin, mutta en enään aikoihin Saara äiti kuronut hanat kiinni; kun erosta puhelen.
Pitänee se jättääkkin heidän päätettäväkseen, joten saavat sen mitä halajavat hekin.Mutten kyllä puolustelemaan ala vääriä opetuksia, jos nyt hiljenenkin ajaksi ja hetkeksi, Kyseisestä asiasta.
- vakas
Itsekkin ostelen arpoja silloin tällöin.
ramattu sanoo että me nostamme arvalla asumisemmekin.
Arpa olisi monessa muussa käytännön asiassakin parempi kuin rahojen jakamisessa, toki voi olla siinäkin; arpaonnihan tulee Jumalalta.
Meille kuitenkin raamattu sanoo Sydän tyydy onneesi.
Tyytymättömyytenä pidän niitä arvan ostelemisianikin.
54. Monelle pitää sinun paljo antaman perinnöksensä, ja harvemmille antaman vähemmän perinnöksensä: jokaiselle pitää annettaman perimys heidän lukunsa jälkeen.
55. Kuitenkin arvalla pitää maa jaettaman ja isäinsä sukukuntain nimein jälkeen pitää heidän perimän.
56. Arvalla sinun pitää jakaman heidän perimisensä, sen jälkeen kuin heitä monta ja harvat ovat. - j-p
Parempi olla pelaamatta ku siihen voi tulla pelihomo. Laitoha mie joskus lottoo ja sai 4 oikein.
- oikeauskovainen
Se on kuule silleen että kaikki arpapelit on syntii,mutta
sijoittaminen osakkeisiin on eri asia kuin toto, vaikka se on sama asia
Ethän sinä totossakaan lyö vetoa sellaiselle hevoselle joka varmasti häviää
samoin ethän sinä osta osakkeita siksi että niiden arvo putoaa.
Osakkeisiin sijoitus on hyvä jos ne tuottaa, mutta jos menettää niin se on kauhiaa.
Kyllähän sitä ahneuden tähden minäkin teen kaikkeni että pärjäisin ahneudessa muille kristityille, TEEN OIKEIN TAI VÄÄRIN NIIN KOKJOOON KÄÄRIN
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462