epäadekvaatti affekti ???

???xxx???

Mitä tarkoittaa.

8

10415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adekvaatti
      • ???xxx???

        Mutta mitä tarkoittaa lääketieteessä.


      • lgrhaoögfuaeroöi
        ???xxx??? kirjoitti:

        Mutta mitä tarkoittaa lääketieteessä.

        Saattais tarkottaa että ilmeet ja eleet ei oo odotetun kaltaisia. Muistaakseni mulla luki joskus papereissa että "naurahtaa epäadekvaatisti" eli olen nauranut silloin kun se ei ole ollut odotettua (kertoessa jotain ikävää esim.)


      • jotain...

        Kaipa epäadekvaatti affekti viittaa psykologiassa tosiaan juuri siihen, että tunnereaktio johonkin ärsykkeeseen ei ole odotetunlainen (jolloin tekisi ehkä mieli kysyä, kuka sen "odotettavuuden" määrittelee ja millä perustein... mutta ehkä termin yleinen merkitys on kuitenkin näin suht selvä). Eli jos esimerkiksi joku suuttuu suunnattomasti jostain pikkujutusta, niin hänen affektinsa voi olla suhteessa tapahtuneeseen epäadekvaatti. Syy voi olla esim. se, että tapahtunut herättää hänessä jonkun tunnemuiston tai trauman, joka aiheuttaa reaktion. Tämä vain yksinkertaistettuna esimerkkinä. Enkä ole psykologi, mutta uskoisin, että jostain tällaisesta on kyse.

        Spinozan filosofia 1600-luvulta on ehkä vähän erilaisille näkökulmille perustuvaa ajattelua... Hänen mukaansa kaikki todellisuudessa on pohjimmiltaan ennalta määrättyä, ja adekvaatti ymmärrys merkitsee kaiken tapahtuvan rationaalista ymmärtämistä oikein eli siten kuin se seuraa välttämättömistä syistä. Vastaavasti epäadekvaatti ymmärrys on tietämättömyyttä ja ymmärtämättömyyttä tapahtumien syihin nähden ja pelkästään passiivista niiden aiheuttamaa tuntemista.

        Kyllähän psykologioiden ja Spinozan yhteyksiäkin voi olla sinänsä mielenkiintoista pohtia.


    • dfgsgtr

      Suuttuminen pienestä ärsykkeestä on yleisimmin heikon impulssikontrollin merkki.
      Nauru tilanteessa jossa normaali tunnereaktio on mielipaha tai esimerkiksi seksuaalisuuden ilmaisu normaalista poikkeavassa tilanteessa, ovat epäaffektiivisia reaktioita.

      • dfgsgtr

        ....Siis epäadekvaatteja tarkoitin :)


    • neuroleptis_

      Epäaffektiivi naurahdus korjataan neurolepteillä.

      • Kallonkutistajatar

        Jos tarkoitat epäadekvaattia naurahdusta, niin sitä ei todellakaan hoideta neurolepteilla ellei neuroleptien käyttöön ole muita painavia syitä.
        Epäadekvaatista naurahtamisesta lähes jokaisella on varmasti kokemusta, jos esimerkiksi hämmentyy tai tunteet menevät ns. yli. Olen itse naurahtanut mm. suruviestin kuultuani enkä pidä sitä mitenkään kummallisena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      145
      5472
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      204
      3861
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      48
      3229
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      54
      2038
    5. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1309
    6. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      41
      1226
    7. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      32
      1188
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1185
    9. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1066
    10. Shokkitulos: venäläisten ja iranilaisten älykkyys keskimäärin korkeampi kuin suomalaisten

      Kiina: 106.48 pistettä Iran: 104.80 pistettä Venäjä: 103.68 pistettä Suomi: 99.97 pistettä Ukraina: 95.66 pistettä
      Maailman menoa
      255
      887
    Aihe