rokoteannosta, oli käyttöä tai ei.
http://www.stern.de/gesundheit/schweinegrippe-laender-muessen-34-millionen-impfdosen-abnehmen-1534861.html
http://www.stern.de/gesundheit/schweinegrippe-laender-muessen-34-millionen-impfdosen-abnehmen-1534861.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vai oliko pakotettu ihan tilaamaan jopa, katsos en osaa saksaa ku sen verran että hummel on mehiläinen, vai oliko se.
(11.1.2010) Stern: Saksa joutuu ottamaan vastaan 34 miljoonaa annosta sikainfluenssarokotetta
Sternin saamien vielä vahvistamattomien tietojen mukaan Saksan osavaltiot joutuvat ottamaan vastaan tilatuista 50 miljoonasta Pandemrix-rokoteannoksesta 34 miljoonaa. Päästyään sopimukseen lääkevalmistaja GlaxoSmithKlinen (GSK:n) kanssa ne säästänevät 133 miljoonaa euroa.
Alkuperäinen neuvoteltava määrä oli Bildin mukaan 25 miljoonaa rokoteannosta eli 208 miljoonaa euroa. Bild jatkaa, että GSK ja osavaltioiden edustajat olisivat päässeet asiasta sopimukseen Berliinissä. GSK kommentoi asiaa The Independentille sanomalla, ettei se ole saanut Saksan viranomaisten lupaa paljastaa peruutettavien rokoteannosten määrää.
voi pakottaa Saksan tilaamaan? Pientä rajaa.
Toisaalta jos tilaus on tehty ja erä mahdollisesti tuotettukin, on yleensä kauppasopimusten mukaan hinta maksettava. Tilaus kuten tarjouskin ovat juridisesti sitovia.