Hei, näkyisikö pään magneettikuvauksessa aina varmasti fibromyalgia? Itselläni kohta vuoden oireita, tosin
ei jäykkyyttä, mutta leuan ja posken/korvan särkyä, rauhaset turvonneet leuan alla koko ajan ja nyt alkanut myös käsien särky kyynärtaipeiden kohdalla kuten myös rinnan ja kainaloiden särky. Peukaloiden kohdalla kämmenen sisäpuolella ja jalkapohjissa outoa särkyä. Borrelioosin mahdollisuutta myös katsotaan.
Yritän kovasti olla miettimättä pahinta, olisi kiva kuulla, onko fibromyalgiaa sairastavilla ollut tällaisia oireita. Kiitos etukäteen.
ei jäykkyyttä, mutta leuan ja posken/korvan särkyä, rauhaset turvonneet leuan alla koko ajan ja nyt alkanut myös käsien särky kyynärtaipeiden kohdalla kuten myös rinnan ja kainaloiden särky. Peukaloiden kohdalla kämmenen sisäpuolella ja jalkapohjissa outoa särkyä. Borrelioosin mahdollisuutta myös katsotaan.
Yritän kovasti olla miettimättä pahinta, olisi kiva kuulla, onko fibromyalgiaa sairastavilla ollut tällaisia oireita. Kiitos etukäteen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Katsopa reumasairauksista mitä fibrosta kirjoitetaan. Neurologisiin sairauksiin se ei kyllä kuulu koska fysiatri ainakin tutkii fibroa. Kipuja kyllä ja varmasti monessa paikassa. Lääkäriin sinuna menisin.
lääkäreillä, mitään ei löydy. Neurologian puolella tällä hetkellä, aina uusi lääkäri, kukaan ei katso kokonaisuutta, varmaan tuttua ehkä muillekin. Korvalääkäri katsoo korvat, sisätautilääkäri vain kaulan, neurologi vain pään.. Kipulääkkeillä yritän pysytellä täysjärkisenä, vaikeata on. Ajattelin, jos muilla tällaisia oireita, mikä on ollut sairaus.
Viime kesään olin täysin terve, kova kuume ja hengitystietulehdus ja siitä alkoi tämä painajainen.
Fibromyalgia ei näy magneettikuvissa. Tavanomaiset laboratorio-, röntgen- ja hermoratatutkimustulokset ovat yleensä normaalit. Diagnoosi tehdään vain oireiden perusteella kipupisteitä tunnustellen, ja vasta kun muut mahdolliset sairaudet on poissuljettu. Eli mahdollinen diagnoosi saattaa viipyä pitkään.
Fibro ei ole neurologinen- eikä reumasairaus. Se on monioireinen kipuhäiriö. Syytä ei tiedetä. Vahvimmat ehdokkaat tällä hetkellä ovat:
1. Psykosomaattinen häiriö. Mielialalääkkeillä on usein saatu parempi vaste kipuihin kuin särkylääkkeillä. Etenkin unihäiriön hoito perustuu psyykenlääkkeisiin.
2. "Uusilla, vielä vasta tutkimuskäytössä olevien aivokuvantamisen keinoilla kipuradaston toiminnan poikkeavuudet ovat nähtävissä. Tulevaisuudessa fibromyalgia tullaan todennäköisesti luokittelemaan hermoperäiseksi kiputilaksi," sanoo
Ari-Matti Huotari anestesiologian erikoislääkäri. Tosin aivossa näkyvät muutokset ilmaisevat seurauksia, eivät syytä.
Fibromyalgia on oireyhtymä, siksi myös oirekirjo on todella laaja. Mainitsemasi kyynärpää-, peukalo- ja rintakipu(rintalihasten kireys?), kainalosärky (pienen rintalihaksen kireys?) sekä jalkapohjakivut ovat aivan tyyppiesimerkkejä kohteista, joihin fibro iskee. Myös kasvokivut on kuuluvat monen oireistoon.
Liikunta ja lääkkeet, siinä fibron hoidon kulmakivet. Älä mieti pahinta. Jos sinulla on fibro, stressi pahentaa oireita!
Luepa Reuma-aapista netistä niin löydät lisää tietoa fibromyalgiasta.
Magneettikuva päästä on otettu, ei mitään. Selkäydinnäytteen tulosta odottelen. Stressi on todella hirveä, koska pelkään eniten tietysti tuota borrelioosia.
Tällaisesta fibromyalgiasta luin ensimmäisen kerran täältä. Itselleni ei toistaiseksi muita tutkimuksia ole tehty, pelottaa tuo rauhasten turvotuskin. Lyrica -kipulääkettä sain neurologilta kolmoishermosäryn poissulkemiseksi (ei auttanut kipuihin). Menee vain kovasti sekaisin ja lähinäkö jotenkin heikkenee kummallisesti. Ainakin saan nukuttua niiden avulla aamuyöhön asti ja mieltä ilmeisesti rauhoittaa hiukan, muutoin tulee aivan kamalia pelko-itku -kohtauksia, jolloin vapisen vain hallitsemattomasti. Perhekin kärsii jo. Kun osaisikin unohtaa koko asian niin pitkäksi aikaa, kun edes
tietää, mitä sairautta murehtii, se varmasti auttaisi, niinkuin kerroit Sipuliini.