Saariin jäätie ainakin Helunanhiihtimien , hiihtoloman aikaan. Lähtö ainakin hotellinrannasta. Saareen silloin makkaranpaistoa, muikkua ja juomista saataville sun muuta särvintä.Ohjelmaa meiltä kyllä löyttyy. Kaikki on kiinni päättäjien tahdosta.
Jäästä voitas alkaa valmistaa kuppeja "Hiidenkiveksiä" trendiravintoloihin maailmalle. Niihin vielä lanseerattas juomat mukaan Pyhäjärvisistä marjoista, yrteistä ja Suomalaisesta puhtaasta viinasta.
Naapurimaamme on myynyt jo vuosia hyvällä hinnalla jäästä tehtyjä "laseja" ravintoloihin, pistettäs hieman paremmaksi omalla juomalla, eli koko konseptilla.
Hiidenkivekset ois helppo valmistaa, kuljettaa ja uutena trendinä myös markkinat varmat kunhan ei myydä liian halvalla.
Jäästä voitas alkaa valmistaa kuppeja "Hiidenkiveksiä" trendiravintoloihin maailmalle. Niihin vielä lanseerattas juomat mukaan Pyhäjärvisistä marjoista, yrteistä ja Suomalaisesta puhtaasta viinasta.
Naapurimaamme on myynyt jo vuosia hyvällä hinnalla jäästä tehtyjä "laseja" ravintoloihin, pistettäs hieman paremmaksi omalla juomalla, eli koko konseptilla.
Hiidenkivekset ois helppo valmistaa, kuljettaa ja uutena trendinä myös markkinat varmat kunhan ei myydä liian halvalla.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Korkeintaan kävely/potkuriväylä ja hyvä hiihtoura. Sen verran pitää kannustaa ihmisiä liikkumaan yhdessä ja yksin ettei mitään teitä jäälle. Jos autolla pitää mennä saareen paistamaan makkaroitaan niin parempi sitten pysytellä ihan kuivalla maalla. Liikuntarajoitteisille voisi kyllä järjestää kyytiä moottorikelkalla ja usean hengen rekisysteemillä. Tervehköille ihmisille tarpominen kirkonrannasta vaikkapa Pietarsaareen ei ole matka eikä mikään.
Seurakunta saisi kyllä enemmän käyttää leirikeskuksen aluetta julkiseenkin toimintaan. Nämä äsken ehdotetut kekkerit olisi ihan omiaan sinne, eikä tarvitsisi niitä iänikuisia kaljatelttoja ja lonkeroryystämisiä. Kyllä iloa ja yhteistä hauskaa täytyy olla myös ihan selvistäpäin.
jonniijoutaviin, ei tuosta ilnaiheita saa kun samoja paskanaamoja siellä näkee, kaikki tekopyhiä ja kysellään kuinkas sinulla menee- no ei mene kun peruspäivärahalla elää- niin vittuako sinne selvittelemään toisille omia asioita? Kyselijät haluaa itelleen hyvän mielen kun jollain menee vielä heikommin, noinhan se on, ja halu takanapäin nauramiseen on suuri. Noissa tapahtumissa kulkee alempi keskiluokka keskenään, ja hyvin pärjäävät, menkää te sinne vaan makkaroinenne ja läskeinenne.
hups, johan tihkuu pettymystä sanasi.
niinkö olet kokenut seurakunnan, utelujen pesäksi?
vai makkaranpaistojuhlat, vai mitkä yhteisjuhlat ovat olleet sinulle kuin tikku kynnen alla?
olen pannut merkille, että srk toiminnassa käy ihmisiä alloittain, josku on kunnolla kaikenikäistä kansaa, joskus pikkuinen ydinporukka vaan.
sen kyllä allekirjoitan että mm. lähimmäisen kammarissa tapahtuu "yleistä ruodintaa" kävijän perän kadottua.
Jos siellä nuutä "kuppeja "tehdään,en syle kuppiin..
Hiihdellä järvellä kun jossain maksullisessa paikassa.ja omaan tahtiin..
Ei ole kuulunu näillä palstoilla aikoihi.Ollutkin välillä sen verran räväköitä ajatuksia että luulin että taljasivat jo saunan taa? Ja heti tuli luovia ehotuksia hiidenkiveksistä ja niihin yhdistetyistä paikallisista tuotteista. Tuollaisia avauksia enemmän.
Minkähä malliset niistä kiveksistä pitäisi sorvata? Riittääkö ne vai pitäisikö niihin se varsi osakin laittaa ;)
Kainuun Kivesvaaralla on omanlainen kesäurheilutapahtuma; kivespussinheitto.
Kivipaja /studio voisi tehä em.hiisituotteen kivestä.
Talvi onnäillä selkosilla hiljaista aikaa - olkoon niin. Kerätään voimia suvelle. Mutta kyllä jokaisen kannattaa käydä hengittelemässä puhdasta ilmaa ja hiljaisuutta Pyhäjärven jäällä suksineen tai ilman. Aurattu ura auttaisi potkurilla kulkijoita.
Lähestykää päättäjiä. Mie oon joskus heille ehdotellut näitä. Nihkeää on ollut...
Eiköhän tuolla kevään korvalla Pekko tee taas latuja tuonne järvelle ja pääseehän tuonne makkaranpaistoon ilman latujakin. Voitashan tietenkin kysästä, jos vaikka Finnairi lennättäisi porukkaa lentokentältä tuonne Pietarsaaren rantaan.
aurattu väyliä saariin,jne,,että ihmiset voivat harrastaa kovasti kasvanutta jää luistelua.
Eihän sitä nyt tänne syrjä seudulle voi sellaista aurata,vois jopa joku liike rikastua välineitä myymällä.
Kysyn vaan,miksi muualla,mutta ei pyhäjärvellä?????
Siinä olis yksi työpaikka lisää,kun joku pitäis väyliä auki,ja jos autot halutaan pois
siltä pysyvän,tehdään ""esteitä""kuten pyhäjärven""katukuvaan niitä runsain mitoin vuosien varrella lisääntyvän..jos olis traktori,voisin käydä vaikka talkoilla auraamassa väyliä,mutta kun on köyhä ja kipee,niin ei voi hirveästi auttaa,vaikka kuinka olis haluja..
Nuo väylät voi olla hengenvaarallisia kelkkailijoille, kun tuommoisen tien penkkaan ajaa vahingossa, niin siitä on leikki kaukana. Täällä Pyhäjärvelläkin liikkuu kelkkailijoita naapuri kunnista, joskus vielä kauempaakin.
vauhti on siinä rapiat satanen,ja kun ei oikein hallitse kelkaa se on tappovehje..kun vielä kuskilla on aivojen tilalla tyhjää niin yhtälö on hirveä..
reipasta luontomatkailua kerrakseen kun moottorikelkoilla liikutaan. kovat päästömaksut noille vehkeille pitäisi saada.
noille pärinäpojille lisämaksuja,ja aivan oikein kun ei työn takia tarvitse..
Ja lisämaksua myös noille linkoajille kun saastuttavat luontoa ja järveä traktoreillaan. Se joka ei pääse sinne saareen ilman lingottua tietä, niin parempi pysyä kotona.
vois joku vaikka kaupunki tai joku rantalainen vetää kunnon urat auki sinne jäälle, kannatan, päästäs kokeilemaan suorituskykyä porukalla takavetosilla , ja miks ei muillakin. sinne vaan ukit ja mummotkin opettelemaan kytkimen käyttöä ettei tarvi tiellä olla tukkona opettelemassa. Meillä muilla nopeemmilla kuskeilla ois siinä vieressä toisella rannalla kunnon jääräta että päästäs vauhtiin.. kohta alkas parhaat kelit jäänsuhteen, niin voisko joku käydä auraileen, niin miks ei vois tulla makkaralle kans sinne saareen jos siellä ois tulet ja makkaraa tarjolle joku väsänny, kyllä sitä senverran joutas pysähtyyn ennen uutta ja taas uutta kisaa... mullakon tuo lada oottaa kovasti että pääsis kierroksille sinne jäälle, sais sen jokuilta vietyys sinne jonnekkin rantaan jo valmiiks kun ei oo kilpiä enää mut jäällä menis hyviin vielä. Onkohan tuossa hotellin rannan suunnilla joku paikka missä vois säilyttää Ladaa, vois joku ilmotella vaikka, sellanen kiva luiska että pääsis maalle tai laiturin viereen tms tai miks ei jäällekkin vois jättää jonku mökin tai talon edustalle niin säilys rikkomati?
Mut, idea on hyvä, vetäskää sinne kunnon jääräta reitti niin minä ainakin oon ajamassa heti ja muutama muu. Menee kevät mukavasti.
ei liene todistettu CO2 päästöjen aiheuttavan ilmastonmuutosta. maksu sen perusteella on väärin.
ei tuollaista kukaan ilmaiseksi tee,ei Kaupunkikaan..
Ei muuta kun kaivamaan rahapussia.Ja sitäpaitsi mankolassa on jo rata..
on? onko se jäärata?
eikä häiritse ranta-asukkaita,kyseleppä UA-jäseniltä onko mahdollisuus pientä korvausta vasten siellä ajaa..
ja päättäjät ja muut työssäkäyvät vois alkaa soponssaamaan että me ilman töitä, siis omasta tahdostaan ilman työtä olevat voitas ottaa kisoja joku pari kolme krt vko näin kevään tullen siellä jääradalla. Maksaa se pensa senverran ja kun oikein kierrättää konetta, niin menee senverran enempi ettei jokapäivä ainakaan pystys ajaan radalla7per kuski, mutta varmaan senverran ois porukkaa tulossa että aina siellä joku ois pärisyttämässä. Yölläkin kiva ajaa yöajoa, kunhan joku valo pelaa nokalla. Ja jos tosiaan tuosta saatas mummot ja papat kiinnostumaan niin kokokansan huvi siitä tulisi, ja ties vaikka matkailuvalttikin, kun ei jokakylällä ookkaan noin hyvää järveä että saa kunnon radat aikaan.
Pyhäjärvestä ennenkuin sinne rataa saadaan. valituskierre alkaisi kuitenkin.
siellä sallitussa 80km/h niin kerkee näkeen kaikki esteet.
Poliisit voisivat käydä vkl mittaamassa noita kelkkojen nopeuksia jäällä,
niin ainakin muualla kunnissa tehdään.
Monella kelkalla vauhtia saarien kupeella 150km,ja kuis siel käy?kun toinen tulee niemen pimennosta vastaan?jos jäällä liikutaan järjen kanssa,niin kyllä siellä sopii olemaan väylä retkiluistelijoillekkin,
joten nyt mallia ottamaan muista kunnista,joilla menee paremmin kuin täällä.
Ei ihme,sillä muut uskaltaa,täällä pyhäjärvellä vain maristaan,ja etsitään niitä nekatiivisia puolia...
VAROKAA KELKKAILIJAT KAIRANREIKIÄ,niitäkin paljon jäässä...
Ilmeisesti luvat on kunnossa,miellyttävän pehmeä pörinä kuuluu järveltä,no pojat on poikia...
Kevään kuluessa jääkävely on mukavaa aurinkoisina päivinä. Toivottavasti vapaa-aikatoimi tekee ladut ja kulkuväylät- ainakin Pietarsaareen.