Mannerheim ja Airo oppivat kiinalaisilta
Airo osasi ranskaa
599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sehän tiedetään.
Ja svekkomaanit ovat sotakarkureita. Sehän tiedetään myös.
So what? Osasikohan swahilia? Oliko hän kenties RKP:n jäsen? Miksi aloitus tälle palstalle?
Airo oli kokoomuksen jäsen. Ja liittyypä hyvinkin. Svekkomaanit katsos kun kovasti ihailevat Marskia, joka lähinnä oli vain kärkikuva.
Airo halusi vallata Sorokan, mutta Mannerheim esti. Olisikko sillä sitten ollut merkittävä vaikutus sotaan jos Sorokka olisi vallattu. Pussihousu Mannerheim pelkäsi liikaa amerikkalaisia. Englanti oli jo käsittääkseni julistanut Suomelle sodan Stalinin painostuksesta kun Sorokan valtausta suunniteltiin,
"Päämajoitusmestari Aksel Airo piti teoksen ranskankielistä käännöstä yöpöydällään. Mannerheim pyysi Airolta omaa kappaletta."
Airo antoi Marskille kirjan yllättäen ja pyytämättä. Näin sen kertoo Airon itsensä kertomana Ilmari Turja.