sorakuopass tuolla, hän on tutkimatta teloitettuna ja äiti lepää tuolla kummun alla, rauhallisna uinuu viime untansa. Heidän haudallensa istutan mä ruusun, sen kostutan mä kyynelilläni. Sitä ruusua ei sortovalta kaada, sen puolest annan vaikka henkeni
Mun isäin makaa
lahtinen
4232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Isäsi aatteen vuoksi ei olisi kyllä kannattanut henkeään antaa.
Isoisäni oli suojeluskuntalainen. Se vähän hävettää. Minä olenkin ylpeä vasemmistolainen.
Olisiko sitten oman aatteesi vuoksi aiheellista tappaa? Niinhän kapitalistit tekevät koko ajan, kylläkin nykyään epäsuorasti. Köyhät kyykkyyn ja (pahvi)arkkuun-periaatteella... Voit varmasti olla ylpeä omasta aatteestasi!
Kerran vielä tulee toisenlainen aika. Kerran sortovalta vahva lannistuu. Kansa sorrettu rivinsä kun nostaa lahtarit ne silloin kauhistuu. Silloin köyhä kansa niiltä vallan ottaa! Silloin uusi aika koittaa työläisten! Silloin poistamme me sortovallan kahleet ja punaorvon valan vannomme!