ASP-lainasta

opiskelevaostaja

ASP-lainaa viime vuonna uudistettu: http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2009/07/24/asp-herasi-henkiin/200916922/139

Yksi asia kuitenkin askarruttaa: ainakin ennen uudistusta KUULEMMA tilille sai tunkasta rahaa vain ja tasan sen 4krt vuodessa ja aina vähintään 150e. Olen jo avannut tilin (tämä kysymys tuli mieleen vasta jälkikäteen) eikä sopimuksessa mainita tästä mitään, eli saako sinne tänä päivänä lisätä useamman kerran rahaa? Itselle olisi helpompi laittaa vaikka se 50e/kk aina kuukauden alusta (kun on tätä sorttia että mikä tilillä on, niin tililtä katoaa...)..

Tietääkö kukaan faktoja tästä?

2

803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttönen00

      Minä laitan ainakin ihan millon vaan ja minkä verran vaan, eli ihan itse saan päättää, kunhan sen vähintään 150 joka vuosineljännes.

      Laitan aina kuun lopussa kaiken mitä on "ylimääräistä" :)

    • asp-säästäjä

      Oletko opiskelevaostaja saanut varmentavaa vastausta esittämääsi kysymykseen? Tai tietääkö joku muu ko. asiasta?? Itse pohdin näet samaa asiaa... Pankkivirkailijankin vastaus esittämääni kysymykseen oli luokkaa "kyllä varmaan-ehkä-en tiedä".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      123
      1205
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      894
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      87
      767
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      19
      736
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      692
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      626
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      593
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      115
      511
    Aihe