Saas nähdä ?

saltjozo

Hesarissa on tänää ja toissapäivänä (?) taas ihmetelty tätä järjetöntä suolausta. Saas nähdä minkälaisen
vastineen suolapellet tällä kertaa keksivät? Tulisi vaan sellaiset pakkaset ettei suola sula.

8

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fghjd

      tässä toivon...mieluummin 30 astetta pakkasta kuin suolapaskaa!

    • Sohvatiikeri

      Huomasin vain ne viestit, joissa kovasti moitittiin suolan puutetta, kun hollantilaisrekka kaatui Porvoontiellä.

    • aloittaja

      No tämän päivän lehdessä oli sitten Liikenneviraston Olli Penttisen vastaus. Samaa loppuun jauhettua liturgiaa suolauksen autuudesta. Turha vedota enää näihin tutkimustuloksiin. Ainoa oikea vastaus on: suolaa, ei kiitos enää.

      • fakir kronblom

        meillä täällä savossa ei ole suolattu pakkasen takia puoleentoista kuukauteen se etu on pakkasista ollut
        mutta haittana on ollut jatkuva liukkaus ja polanteet risteysalueilla, varsinkin moottoritien ramppiristeykset on kaikki olleet nyt sen puolitoista kuukautta
        kuin kynnöspeltoa paksujen polanteiden ja niihin syntyneiden urien takia.
        hiekkaa on kylvetty korkeintaan kerran viikossa joku murunen.
        tänään näkyivät yrittävän k-autojen alusterillä poistaa polanteita risteyksistä leikkimistähän se on tiehöylän työjälkeen verrattuna, vaan pitäähän sitä jotain kuljailla tiehallinnon mieliksi.
        ei ole kyllä tiehallinnossa tai liikennevirastokos se nykyään on eväkään värähtäny sen takia että ois
        koetettu valvoa tienhoidon laatua, näkyy paikallislehdissä jotkut tienkäyttäjät huolehtivan edes siitä.


    • Vituttaa pölvästit

      että ei suolata alle -4 asteessa, paska puhetta Helsingin seudulla HKR ainakin näkyy kylvävän suolaa -8 asteen pakkasessa, tosin hiekan kera...vaan on tainnut hiekka olla vähissä, kun hiekotetaan; ei voi puhua hiekasta, vaan pienistä kivistä...komiasti kopisee kynnyksissä ja kaarissa, sekä takana televan tuulilasissa...Tuusulanväylälle kylvetään suolaa -8-10 asteen pakkasella...kaikki tämä tehdään ilman, että olisi ensin aurattu se paskavelli ensin pois - järjetöntä/aivotonta toimintaa...Tosiaan toivotaan, että -20-30 astetta pakkasta maalis-/huhtikuun vaihteeseen asti, niin ei tarvitsisi suolapaskassa ajella...

      • Sohvatiikeri

        kotiin mennessä ihastelin, miten hyvin suolaus oli onnistunut.

        Liikennettä oli neljän pintaan ihan kohtuullisen paljon, mutta hyvin ja turvallisesti sujui. Mentiin aika lailla samaa vauhtia, 110 lasissa, kirjaimellisesti, siis aika tarkkaan satasta. Tie oli paljas laidasta laitaan.


      • Sohvatiikeri
        Sohvatiikeri kirjoitti:

        kotiin mennessä ihastelin, miten hyvin suolaus oli onnistunut.

        Liikennettä oli neljän pintaan ihan kohtuullisen paljon, mutta hyvin ja turvallisesti sujui. Mentiin aika lailla samaa vauhtia, 110 lasissa, kirjaimellisesti, siis aika tarkkaan satasta. Tie oli paljas laidasta laitaan.

        Joutessani katselin Tiehallinnon kelikamerakuvia: Koko maassa Lappia myöten tiet on hienosti suolattu paljaiksi. Ei ole polanteita. Ihan hyvä, mutta eikös Lapissa pitäisi olla jääpolanne valtateilläkin muualla kuin Kemi-Roi välillä.


      • mosku perkele
        Sohvatiikeri kirjoitti:

        Joutessani katselin Tiehallinnon kelikamerakuvia: Koko maassa Lappia myöten tiet on hienosti suolattu paljaiksi. Ei ole polanteita. Ihan hyvä, mutta eikös Lapissa pitäisi olla jääpolanne valtateilläkin muualla kuin Kemi-Roi välillä.

        Tässä olis kuvaa nelostieltä.

        http://alk.tiehallinto.fi/alk/kelikamerat/kamera-C1451601.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      314
      6781
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      65
      3829
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      207
      3096
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2787
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1922
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1682
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1672
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1408
    Aihe