Eipä näytä enää Ariin tai Arin bändeihin liittyvät jutut kiinnostavan, ennen täällä kohistiin pienemmistäkin jutuista. Ehkä osa faneista ei vaan enää jaksa liputtaa laulajaa, jolta mikään ei tunnu onnistuvan, levyt eivät myy, uutta musaa ei tule, keikkoja on vähän, bändit hajoavat...
No josko Sweden Rockin äänestys saisi taas vipinää tällekin palstalle. Koskas se onkaan?
No josko Sweden Rockin äänestys saisi taas vipinää tällekin palstalle. Koskas se onkaan?
Vastaukset 61
Vanhimmat
on hajonneet?
optimistiselt waikuttanu ;))) hiljast pitää ollakki kun ei oo uutta musaa wiel kehis ja edelliset on jo käsitelty moneen kertaan. epäolennaisuuksist jauhaminen on epäolennaist. swedut walkkaa ite sen osallistujan joka tapaukses koska niinhän ne on tehny joka wuos et ihan sama niil äänestyksil. ne on waan tapahtuman mainontaa juu sii;)))
oikein hyvin tiedät milloin äänestykset on, kun aina käyt ilmoittamassa ne ylläpidolle;D
Sweden Rockiin Amoralia.
sun päätettävissäsi :D
taas s-rokin äänestykset vituralleen, niinkuin on tehnyt kaikkina edellisinäkin vuosina ja varsinkin viime vuonna;)
Niin se menee ja meni viime vuonnakin. Vrt vuoden himotuin=vuoden spämmätyin.
on waan mainost jos et oo wiel huomannu. oikeest bändit walkkaa järjestäjät ite ja ne ottaa ketä haluaa.
en mäkään äänestä muita kuin niitä joita "fanitan" = diggaan.
Ton spannauksen nyt osaa muutkin, abreufaneilta mäkin sen opin;'')). Swedish rockin spämmäs joku suolipalstakyylä tarkoituksenaan sabotoida äänestys. SuoliMartta uhosi täällä tekevänsä sen ja todellakin toteutti karmean uhkauksensa;D Taisit olla juuri SINÄ asialla;)).
Onneksi äänestyslinkkien jakaminen ym hössötys on vähentynyt. Kyylät saavat nyt itse vaivautua etsimään tietoa.
ja sitten paljastui etei se ollutkaan sallittua. Nolo juttu Koivuselle ja faneille.
Sweden Rockin viimevuotisessa äänestyksessä espanjalaiset, ruotsalaiset ja saksalaiset bändit kävi raivokasta taistelua esiintymispaikasta ja taktikointi ja liittoutuminen oli ainoa kyseenalainen keino. Festarin järjestäjät keskeytti äänestyksen niin kuin aiempinakin vuosina, jotta saivat itse valita esiintyjät, eikä sillä ollut mitään tekemistä Amoralin äänestäjien kanssa.
Himotuimmat äänestyksessä ei voi spämmätä, koska pakollisia tietoja Amoralin ollessa äänestettävissä oli nimi, osoite, puhelinnumero ja sähköpostiosoite.
toi juttuhan poistettiin iltasanomistakin vähin äänin, koska se osoittautui valheeksi. se taas on totta, että katkera palstakyylä ilmoitti tuon huumorilla heitetyn läpän iltasanomille innokkaasti spämmäs äänestyksen piloille, vaikka eihän sillä nyt tietenkään mitään väliä ollut, kuten kaikki muut paitsi iltasanomien kyttääjäkatri ja suolistalkkeri tietääkin;D
Luuseri palstakyylä tosiaan ilmoitti valheen iltasanomille, mut ei siinä äänestyksessä kukaan voinut spämmätä. Vain kerran päivässä pystyi äänestämään ja kaikkien bändien kannattajat antoivat sen sallitun äänen / päivä.
Amoral oli se luuseri kun ei kelvannut mukaan. Niitä ei siis valittu vaikka äänestys oli oikeesti aivan korrekti. Ei siihen tarvittu mitään kyyliä avustamaan poisjäämistä vaan se oli ihan selviö muutenkin.
suomibändien äänestystä ja pääsee ehkä festareille tänä vuonna kuten edellisvuoden äänestyksessä pärjännyt Amberian Dawn viime vuonna.
Eivät tajua poistaa joulumainoksiaan vaikka joulu ollut ohi jo aikoja sitten. Ei taida olla sivustollakaan enää paljon merkitystä kun ei siellä ole kuin pari ihkua ja jokunen satunnainen kävijä. Saa nähdä onko mainos siellä ensi jouluun asti vai poistetaankohan viimeistään juhannukena.
mut toisel foorumil oli hetken elämää eikä sekään synkkää ja ikävää (näin ulkopuolisen silmin) :D
toi vois olla mun kirjoittama tai siis mun ajatuksia. Ei ole juurikaan kiinnostanut enää aikoihin tai ei ainakaan niin kuin ennen. Mitä nyt joskus käväsen täällä ketjujen otsikot lukemassa. Yks syy on se, että ekan levyn jälkeen ei ole tullut kunnon musaa ulos. Tietää että Arissa olis potentiaalia mutta samalla tietää että pelkkä potentiaali ja lahjakkuus ei riitä. Yhtään kunnon keikkaakaan ei ole ollut kohta vuoteen, joten väkisinkin kiinnostus vähenee.
Se eka levyhän oli pelkkä idols-levy, jonka muut teki ja Ari vaan lauloi siinä. Vasta, kun alkoi aktiiviseksi ja liittyi Amoraliin on ryhtynyt muusikoksi. Onneksi ei antanut periksi ja suostunut muiden kuin oman bändinsä tekemän musiikin levyttämiseen. Oikeasti musiikista kiinnostuneet odottelee rauhassa ja kuuntelee muutakin musaa välillä.
Itse menen Jack the Roosterin keikalle kuunteleen mitä Ari tällä kertaa antaa korvien nautittavaksi.
Ja tuosta sitten viikon päästä menen tsekkaileen Suistoklubin keikalle uutta Valtterin sisältävää kokoonpanoa.
kunnon keikkoja on vasta ollutkin, kohta vuoden, ja sä voit jatkaa otsikoiden lukemista ihan kaikessa rauhassa, koska on ihan varmaa että se ei ainakaan kiinnosta ketään :D
Ai että ne tuhannet ja taas tuhannet Amoral-fanit on rynnineet toinen toistaan hienommille keikoille nyt viimeisen vuoden sisällä? :D Ja ketä kiinnostaa "Valtterin sisältävä kokoonpano", hah :D Rooster tottakai, koska siellä tod.näk, kuulee jotain oikeasti hyvää :-) Mutta samaa mieltä, että muutakin musaa kuunnellaan toki välillä :-)
amoralille varmaan suuri helpotus sä ja muut poserfanit lopetatte "kiinnostumisenne" bändistä ;D
eka levy oli musiikillisesti ammattilaisten tekemä ja siksi hyvä. Amoral kuulostaa mun korvissa lähinnä aloittelijoiden musalta. Jos omalta bändiltä ei löydy kunnon musaa tai sitä ei ehditä tekemään, niin mulle on ihan sama kuka biisit on tehnhyt. Se miltä musa kuulostaa on paljon tärkeämpää. Ja just tuo että on kuunnellut paljon muutakin musaa välillä on nostanut mun hyvän musan rimaa korkeammalle. Mikä tahansa tekele ei mee läpi ja odottaa oikeesti hyvin rakennettua ja ammattimuusikoiden tekemää musiikkia. Eikä määräänsä kauempaa jaksa odotella, tuo muu musa vie mennessään.
teille fanaattisille Amoral -faneille tuo helpotus;)
fanaattinen amoral-fani = fanaattinen ari-fani. amoral kiinnostaa vain ja ainoastaan arin takia, ja aria fanitetaan vaikka se laulaisi mitä tahansa paskaa tai vaikka se ei laulaisi ollenkaan. ari on kuitenkin idols-voittaja ja sillä on ne hiukset
että luulet jonkun kuuntelevan pelkästään Koivusta. Voi sitä myöntää muita kuunnellessakin että Koivusen levyistä ei löydy helmiä enää ollenkaan. Tulee tsekattua kuitenkin kun alku oli lupaava mutta läsähti kokoon aika pian kun piti alkaa läntämään omilla siivillä eteenpäin ilman idolsnostetta.
Jos joku on havainnut köykäiseksi tekeleet niin se on niin mutta mene vaan itse minne huvittaa niin kauan kun vielä kiinnostaa kuulla tuotakin.
ei oo sen kummempia ja Ari itse ei ole tehnyt Amoraalista yhtään suositumpaa kuin ennen hänen päiviään.
Se mitä muutamat ihkufanit yrittää esittää on hypetystä jolla yritetään luoda imagoa maailmanlaajuisesta suosiosta mutta todellisuudessa se maailmanlaajuisuus on surettavan suuruudenhulluista höpötystä mihin noi vielä uskoo kaiken lisäksi. Näkeehän sen realistisesti ulkopuolelta tarkkaileva missä mennään joten joutavaa hommaa täyttää palstoja muka-menestyksella kun kaikki on jo hajoamispisteessä hyvän musiikin puutteessa.
Valitettavasti tuossa Amoral-asissa ei voida tehdä kaksostutkimusta: Mitä Amoral olisi tällä hetkellä, jos Koivunen ei olisi solistina. Se olisi se oikea vertailukohde, mutta sitähän ei ole.
Enpä ole havainnut mitään yritystä luoda sitä imagoa fanien taholta. Kaipa esimerkiksi Euroopan kiertueesta sai kirjottaa ja kirjoittelua seurata, vai olisiko siitäkin pitänyt sinun mielestäsi vaieta ja jos niin miksi. Amoralin ja Koivusen tunnettavuus netin välityksellä ulkomailla on tosiasia, netti suo siihen mahdollisuuden, ei mitkään ihkufanit. Sinulla on tietyllälailla värittyneet ajatukset itselläsi ja niitä yrität syöttää toisille tai ehkäpä vain haluat, että sinut huomataan ja sinulle puhutaan. Epäilen, että kyse on tuosta viimeksimainitsemastani, mielipidevaikuttajaksi sinusta ei noine jankkauksinesi ole.
perseelleen suurilta osin? Kakkolämppärin osa ei ole helppo kun se on tavallaan ajankulua niille jotka tulee paikalle liian aikaisin. Samalla testi että olosuhteet saa järjestykseen ainakin ykköslämppärille ja pääesiintyjälle. Sitähän se porukka tulee etupäässä kuulemaan kuitenkin. Suomessa nyt ei mitään suurta ole ilmassa ainakaan näillä näkymillä joten,,,
jaa en tiiä muuta kuin että keikoilla käynti on aina ajankulua, tuli sit kuuntelemaan kakko- tai joutsenlämppärii tai sit pääesiintyjää :D
toi kun olivat olleet muutamissa samoissa mestoissa aikaisemmin ja nyt palasivat sitten uudessa roolissa minimoituna kakkoslämppäriksi.
kyllä ollu kaikilla Euroopan rundeilla...ja lopeta jo toi turha provoilu, ei se sun pahaa oloos helpota.
kuin ennen joten menee takaperin noi hommat.
että asiat on niinkuin ne on...
sulla on omituisen näkönen näppylä vasemmassa pakarassa. Ei sitä paljon huomaa mut suna en käyttäis stringejä.
näppylät voi äityä ikäviks, varsinkin perseessä, mut kyllä sä selviät...
sattuisi tarvitsemaan. Kokeneen neuvoja kannattaa uskoa.
aika usein pakaroiden tienoille. Mistähän sekin johtuu. Ei ainakaan mitään hyvää mainosta ole hankkinut vuosien aikana Koivuselle. V:llä alkoi ja V:hen loppuu miehen tarina suuresta heviurasta.
jotai suurta ees olla. musa on musaa oli millast waan ja puitteet mitä waan ja ne kuuntelee ketä huwittaa. jos aina kaipaa jotain suurta niin ohan poppareil noit megakonserttei..mee sellaseen suuristelee;)))
niin et sen ei pitäny lentää mihinkää waan olla möllistää kiltist lewyyhtiön narus ja lewyttää jotai manki kolehmaisii niinku tapana on ja muutki idiotsit tekee mut ari suuntautu sit muual..hywä niin.
Ei tarvi olla suurta, mutta jotain vois edes olla? Jos ei oo mitään ei oo keikkoja mille menisi eikä musaa mitä kuunnella, on vaan muistoja ja haaveita siitä mitä olisi voinut olla.
Tämä tarina päättyi ilmeisesti siihen, että osa jäi viimeiseen oljenkorteen roikkumaan ja odottamaan Amoralin omakustanne levyä, osa kypsyi odottamiseen ja muistelee itselleen nauraen taannoista diggaamistaan hetken ja muuta musaa digatessaan sitten unohtaa kokonaan. Musabisnes on raakaa eikä siinä paljon ole varaa virheitä tehdä eikä niiden korjaamiseen anneta mahdollisuuksia.
biisi joten kai siitä joku ainakin tykkäsi.
wäärä suhtautuminen musaan tai se ei merkkaa sul mitään;))) ei se oo mitää lewy wuodes kaks parhaas jatkuwaa suoltamist waan joiltaki bändeil tulee esim kerran 10 wuodes jotain kuunneltawaa. ite esim kuuntelen musaa 24/7 ja jotai 150 eri bändii tai musaan yleensä. walinnan waraa on rajattomast ja aina joskus mut tosin harwoin löytyy joku uusikin jota jaksaa kuunnella enempi ku kerran. ihan musamieltymyksist riippuu millast musaa kuuntelee ja myös mielentilast paljon. ite oon digannu hywin paljon samoist bändeist jo 10-wuotiaast lähtien mut lajitelma on tietty laajentunu ajan kans. jos jostai musast diggaa niin ei sitä unohda waik ei tulis uutta kuunneltawaa silt suunnast wuosiin ja sit ku taas tulee niin sen tsekkaa. waik ois lyhytjänteinen muuten niin musan suhteen ei. se ei oo kertakulutust waan elintärkeet eli yhtä tärkeet ku happi tai sapuska. paitsi musan kuuntelijoil niin myös musan tekijöil musa on niin tärkeet et keinot sen tuottamiseen löytyy jos tahtoo riittää. musabisnes on asia erikseen. sen päätawote on rahastaa mahd. paljon
ja Amoralin jätkätkö ei ole ammattilaisia? SYC tosin oli "vasta" neljäs levy ja bändi on ollut kasassa jo 90-luvun lopulta. Eka levy julkaistu joskus 2001 muistaakseni. Turhaa länkytystä SYCin haukkuminen amatöörimäiseksi. Biisit hakkaa mennen tullen FFTF:n ja Becomingin. Se on sitten makuasia, jos ei diggaa Arin voksuista. Höhö, taisin mennä provoon, mutta ei se mitään kun sen tietää;D
diggailen taas ihan täysillä taas AIC:n uudesta levystä vaikka edellisestä ehti kuluu 15 vuotta ja vokalistikin meni sillä välin uusiks sattuneesta syystä. Enpä usko että uutta Amoral-musaa joutuu noin kauan venaan mut kävis sekin;) Lyhytjänteinen Idols-jengi tietty diggaa vaan niistä joiden pärstä näkyy säännöllisesti viihdeuutisissa ja onhan se totta että kertakäyttömusaa pitääkin julkasta usein. Toi provo on muuten joutunu lopunajan tunnelmiin vähän jälkijunassa kun onhan Silver tehny lähtöö jo monta kuukautta ja silti muut jätkät veti läpi Euroopan rundit sun muut kuviot. Kyl ne jo sillon olis heittänyt kirveen kaivoon jos olis heittämässä.
"V:llä alkoi ja V:hen"
- WTF ??????????????????? X'''D
"aika usein pakaroiden tienoille. Mistähän sekin johtuu. Ei ainakaan mitään hyvää mainosta ole hankkinut vuosien aikana Koivuselle."
- he heh, sähän oot itekin koivusfani, vaikka ehkä tahtomattas ja huomaamattas, mutta kuitenkin, ja eikös SUNKIN ajatukset sinne " pakaroiden tienoille" vaan ihan oma-aloitteisesti luiskahtanut. Mitähän se jumalakin nyt sinusta ajattelee, tuommoisesta tekopyhästä hurskastelijasta ..
on ehkä typerintä mitä olen pitkään aikaan lukenut musapalstalla, varsinkin kun kirjoittaja on ilmeisesti aikuinen?;D
kaikki on osittain totta.
aic:st en oo samaa mielt ku en oo digannu sen enempää sen wanhoist ku uusistkaan ja soundgarden on mun toinen antimielitietty mut muuten oon samoil kannoil. ite oon löytäny esim. alice cooperin jota joku aika sit en woinu sietää mut nyt mul on melkeen kaikki sen sawutukset kuulol. ei siihenkää menny ku 7 wuotta aikaa et napsahti;))) wokalistist riippuu kyl suht paljon kokonaissaundiin nähden..toisis miellyttää wanhat tekijät toisis taas uudet.
nimenomaan joku. ja hänelle aktiviisuudesta fiilesti dankkea :D
kun mä en osaa fanittaa niin coolisti ja uskottavasti kuin sä, mut onneks säkin oot huomannut ne HIUKSET
auttoiko?
nimittäin kyllähän toi on käynyt monelle ja väijyy uhakana joakaiselle. So - amoralin uskottavuus metallibändinä on aika pohjilla, tr00t ei anna anteeksi. Osalle Martoista, aika suurelle, Amoral on ihan liikaa. Ku Amoral ei nyt mikään Nightwish alkujaankaan ollut, nii aika pieneksihän se on kutistunut ja ihan realistinen se uhka ett levy-yhtiön kiinnostus laimenee.
Sit tollasena kansansuosikkina Ari on jo menettäny asemansa, ja monesta syystä. Tuli todistettua noita Koivusten loppukauden keikkoja ja tyhjää oli. Aikalailla sais asenteet muuttuu ett Aria kuunnelataisiin.
porukkaa riittänyt keikoilla. Pienemmillä paikkakunnilla harvat bändit vetää satoja kuulijoita.
Silver aloitti syksyllä ammattikorkeakouluopinnot ja sieltä ei paljoa voi olla poissa eikä kursseja ja tenttejä voi uusia kuin kerran. Samanaikaisesti on vaikeaa panostaa täysipainoisesti muusikon uraan.
vanhaksi ehtii niin ei sitä enää paljon viitsi miettiä, mitä joku puolta nuorempi tyyppi ajattelee mun tekemisistä. :)
ja menee oikeisiin töihinkö???;)))
artzisbuggelisguiggelinkin kantsis hankkia päiväduuni. opiskelu kannattaa aina. luulis että ariinkin olis tarttunut kahdessa bändissä oppineista ja älykkäistä bändikavereista jotain. mitäs ari sit tekee, jos amora laittaa pillit pussiin kokonaan ja soolobändikin näyttää unohtuneen telakalle. tulee ihan mieleen satu heinäsirkasta ja muurahaisista. bändikaverit on ahkeria murkkuja ja artisokkapokka huoleton heinis, jolle käy lopuksi huonosti ;D
käy lopult huonost;))) mä en ainakaan tiä ketään jol ois käyny lopult hywin en sadus enkä muuallakaa. et ihan sama mitä duunaa kuhan ite diggaa siit.