The Children (2008)

Veteranfan

Brittikauhua saadaan maistaa videolta.The Children elokuva käynnistyy joulunvieton merkeissä,jossa kaksi isoa lapsiperhettä aikoo viettää joulua maaseudulla kaukana lähimmästä asutuskeskukusesta.Iloiset tunnelmat rikkoutuvat lasten sairastuttua outoon oksennustautiin,jolloin joistakin lapsista tulee väkivaltaisen agressiivisia julmureita vanhempien KAUHUksi.

Perus KAUHU mättöä on siis jälleen luvassa,jossa lapsi on jälleen se pahin hirviö.Näitä lapsikauhu leffoja ollaan nähty jo aiemminkin mm. Damned of village (Kirottujen kaupunki) ja Omen (Ennustus) ovat klassikoita.Oikeastaan "The Children" elokuvaa voisi pitää eräänlaisena yhteiskuntakriittisenä tutkielmana lasten kasvatuksesta.Lasten vanhemmat ovat yleensä se taho,joista lapsi ottaa oppia aikuisten käytöksestä ja opetuksesta.Elokuvassa toisen perheen neljälapsinen perhe on kyllä pahasti kadonnut vanhempien kontrollista.Ohjaaja Tom Shankland kuvaakin osuvasti KAUHUn muodossa perhekasvatusta.Sivusta katsojana elokuvassa toimii teini-ikäinen Casey tyttö,joka on lapsuuden ja aikuisuuden välimaastossa.Casey tytöllä onkin asioiden ainoa perustavanlaatuinen käsitys siitä mitä perheessä tapahtuu,vanhemmat tuntuvat olevan pahasti tuuliajolla ja jopa sokeita asioidenkulusta.

The Children ei sinänsä tuo mitään uutta ja ihmeellistä KAUHU elokuvaan.Mutta uskaltaa rohkeasti ottaa kantaa lastenkasvatukseen,näin sen asian minä ainakin koin.Elokuva,joka pistää miettimään lapsiperheen perustamista vakavasti otettavana haasteena.

5

1081

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NR

      Elokuva jää keskikastin alapuolelle eikä tarjoa oikeastaan mitään..Elokuvaa katsoessa tulee mieleen kysymys: - Onko tätä edes yritetty tehdä? No omasta mielestä ei,ihan hyvä idea leffalle,mutta toteutus on jäänyt aivojen kanssa narikkaan.

      • jodi66

        Minä itse tykkäsin kyseisestä leffasta paljon, mikä on minun kohdalla harvinaista kun puhutaan uusista pätkistä. Kyllä näköjään briteissäkin osataan, sillä tykkäsin myös Eden lakesta.


      • ,...........
        jodi66 kirjoitti:

        Minä itse tykkäsin kyseisestä leffasta paljon, mikä on minun kohdalla harvinaista kun puhutaan uusista pätkistä. Kyllä näköjään briteissäkin osataan, sillä tykkäsin myös Eden lakesta.

        Ite en oikein pitänyt siitä kun aikuiset naiset ja miehet olivat lähestulkoot koko elokuvan ajan
        ville-viisvuotiaiden tossun alla inisemässä ja he pompotteli näitä miten sattuu. Tunnelmaakaan ei tuntunut erityisemmin olevan.


        Kliseekimara oli kyllä liiaksikin tämä ja yliarvostettu. En vertaisi tätä Eden Lakeen, joka sentään on laatuelokuva. Ihan katsottavahan tämä The Children toki on, muttei kannata odottaa liikoja.


    • hinkuyskä98

      ootte homoja!

    • japyhh

      oli niin huono, että kesken jätin :s

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      752
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      710
    3. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      667
    4. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      99
      661
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      27
      641
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      629
    7. 47
      580
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      525
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    Aihe