Tämän aamun KALEVA ennustaa Haapavedelle synkkää tulevaisuutta väestön suhteen. Vuoden 2015 ennusteessa olemme taantuvaa aluetta. Todellisuus lienee vielä synkempi. P.S. Pienempien naapureiden vielä synkemmät ennusteet eivät auta Haapavettä laisinkaan. Tämä lähinnä Suur-Haapavedestä haaveileville optimisteille tiedoksi. Oulaista kannattaisi kosiskella...Siellä ennuste on positiivisempi.
Taantuva Haapavesi
nautaa rajalle
9246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
luettavissa jo Kalevassakin , toivottavasti kaikki pöhötautiset Suur-Haapavetiset osaavat lukea.
Paremmatkaan paikkakunnat eivät kykene järjestämään yksin esim. enää peruspalveluitaan , mutta Haapaveden tyyliin täällä on keskitytty kiusaamaan niitäkin , jotka täällä vielä viitsisivät työtä tehdä ja yrittää.
On kyllä niin ala-arvoinen paikkakunta, että väestöpaon jatkuminen ei ole mikään ihme.
uskota.
ei perkele !
Jahas, täällä kateelliset taas itkeskelee :D
Voimme luovuttaa loputkin juopot ja työnvieroksujat naapurikuntiin.
Kun väki vähenee niin pidot paranee...
on aina ja kautta aikain lähtenyt ensimmäisenä, oli kysymys sitten maan sisäisestä muuttoliikkeestä tai siirtolaisuudesta.
yritteliäitä lähtevät ensin ja ongelmat kasaantuvat jälelle jääneille.
näin on!
HISTORIAN ROMUKOPPAAN. YKSI SUOMI NIMINEN KUNTA RIITTÄÄ. SUOMESSA ON V A I N 5 MILJOONAA ASUKASTA JA SATOJA KUNTIA. VALTION KAUTTA NYTKIN RAHAVIRRAT KIERRÄTETÄÄN. KUNNAT OVAT POLITIKOIJIEN LEIKKIKENTTIÄ. KANSALAISET KÄRSIVÄT KUNTAJÄRJESTELMÄSTÄ KUN VÄHÄT RAHAT HAASKATAAN POLITIKOINTIIN. K A I K K I VA L T I O L L E !
tämmönen kuntabyrokratia , mitä haapaveen kunnantalosa meijänki pitää pyörittää, on menneen maailman hommaa . Kunnanjohtaja ja monta osastopäällikköä elätettävä muutaman tuhannen ihmisen asioita varten, eikä ne kaiken lisäks silti hoiju, vaan yhtä tumpelointia koko touhu.
Kymmenen kuntaa vähintään yhteen ja nimeksi Kallio-presidentin mukaan , niin on jotain paikallisväriäkin.
haapaveen kaltasissa kaupungeissa ei oo mitään ominaisväriä, pelekkää tusinatuotetta ja markettitavaraa koko nykynen haapavesi.
ruokkii itseään, kehittäminen ja eteneminen parenpaan tulevaisuuteen ei edisty mihinkään.