Kastun talo

Purkaakaa se rovisko ja antakaa kiinteistömogulin rakentaa Saloon jotain uutta.Tuskin tuo tarvii veromarkkoja rakennuspuuhiin.Jostain luin,että tämä moguli on auttanut omilla rahoillaan mobiran,nokian ja benefonin saamaan jalansijan Saloon.Käyttäkää kastun niin sanottu suojeluraha sen pidetyn leipomon tehtaan kunnostukseen, niin tuleville sukupolville jää ainakin makumuisto.Maamerkki kaupunkiin.Niin ja lamasta nousuun ja se blaza 3 voisi myös alkaa.
10731
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Oon samaa mieltä. Nyt uutta ja raksamiehille töitä - sillä se lama talttuu.

Äänestä

Älkääs nyt lapset ruvetko leikkimään aikuisten leluilla. onkos teillä legot hukassa?

Äänestä
  • Kivitalo ei onneksi pala kovin helposti,mutta mietityttä vieläkin miten se alkoi viereisen rakennuksen palo?
    Ettei vain olisi ollut jo siloin visioita jollakinvitun -.--,-.,..- aivoissaan ja .... hämm..

    Äänestä

  • työväentalo myyntiin ja kolmonen rakenteille.Jotain muuta kun sssssssssoooo ja bonus

    Äänestä

Joopa joo. Tämän ns. mogulin käytös tässä Kastu-jutussa lähentelee jo lapsellisuutta. "kun kaverit ei leiki niin kuin määäääää haluun, niin antaa olla,..määäää en ala".

Eiköhän tämä jo lähentele salolaisten kiusaamista. Pidetään paikkoja rempallaan, eikä huolehdita rakennuksien kunnosta. Melkoista välinpitämättömyyttä. Sitten haihatellaan jostain kauppakeskuksista ja gallerioista.

Äänestä
  • Kun ei saada omaa tahtoa läpi, niin ruvetaan kiukuttelemaan ja uhkailemaan et jätetään paikat rempalleen. Kaupungin on pakkolunastettava tontti ja hoidettava joko rakennuksen saneeraus tai sitten purku.
    Valtuustossa kokoomus tuskin pakkolunastamiseen lähtisi, eikös se kivan vuokraaminen huippukalliilla vuokralla oli kokoomuksen ajama asia ja sattumoisin vielä vähän ennen vaaleja.

    Äänestä

  • Samaa miältä. Sopivasti sattui talo palamaan juuri siltä korttelilta jolle oli komiat suunnitelmat valmiina. Ja nyt kun ei kaupunki olekkaan valmis nöyrtymään niin ruvetaan kiukuttelemaan. Ei kovin "isänmaalliseksi" omaa kaupunkiaan kohtaan voi kiinteistöneuvosta pitää.

    Eikös kaveri vetässyt samantien hernettä nenään kun kaupunki asetti ehtoja että jalkakäytävän tulisi olla reilun metrin nykyistä leveämpi. Ymmärrän toki menetettävät neliöt, mutta jossain kannattaisi olla valmis nöyrtymään jos se parantaa mahdollisuutta saada tahtonsa läpi.

    Onneksi on keksitty snagarille kätsy paikka niin ei seiso tontti keskellä kaupunkia ihan tyhjän panttina.

    Äänestä

Juu, on tämä ihmisen elo mennyt aika kummalliseksi, kun jengi ei näe mitään outoa siinä, että omasta talosta joutuu maksamaan kiinteistöveroa (hieno nimi vuokralle) ja yrittävät jopa nyt sosialisoida toisten tontit silleen, etä voivat suunnitella miten kenenkin pitää talot heille rakentaa. Siitähän tässä on nimittäin kyse, kun suunnitelmat alkavat olla kaupungin taholta jo niin yksiselitteisiä, että Niemiseltä tarvitaan vain rahat kaupungin suunnitelmien toteuttamiseen.

Sanokaa mitä sanotte, mutta vasemmisto-sosiaali-feministinen akseli tekee tälle maalle, ja euroopalle, vielä saman kuin Neuvostoliitto idälle ja kymmenen vuoden sisään koko paska on niin konkurssissa kuin Venäjä Gorbatsohvin aikaan. Pakolaisia ja vittu kaikkia saamarin luusereita pitää hyysätä, kaupungin työntekijöiden määrä ylittää pian 4000 ja Nokian häivyttyä raha kassaan tulee ilmeisesti peiton kutomisesta toinen toisillemme. Sitä ennen Niemiset ja muut yritykset sosialisoidaan kiinteistöverotuoton lailla kommarien pohjattomaan kassaan, kunnes pää tulee vetävään käteen kaikkien hakeutuessa suurimman työnantajan palvelukseen, eli kaupungille. Esimerkiksi minä voisin hyvinkin ryhtyä valvomaan kaupungin väärinpysäköintiä ja kaverini Lasse tarkkailemaan autojen tarpeetonta ja saastuttavaa tyhjäkäyttöä ja niin edelleen. Pera, Lissu ja Mahmud voisivat taas huolehtia monikulttuurisen Salon monirikkauden haalimisesta, jonka pidemmällä aikajänteellä pelastaa tietysti kaupunkimme verotulot, kunhan kotoutuminen saadaan hoidettua asiallisesti esim. järjestelemällä pakkomuuttoja Ollikkalan ja Tupurin välillä. Kaupunkihan meidän asunnot todellisuudessa omistaa, joten siihen kellään pitäisi olla nokan koputtamista. Nieminen perskules rakentaa just sen mitä kaupunki tälle käskee ja tupurilaiset saavat vaihtaa asuntonsa ollikkalalaisten kanssa, jotta Astrid voi kertoa kolleegoille Brysselissä miten uhrautuvaisesti suomalaiset maahanmuuttajiin suhtautuu. Haastoimmehan jo Jussi Halla-Ahonkin oma-aloitteisesti oikeuteen, joten ne, jotka eivät itselleen muuta tekemistä tässä rakenemuutoshärdellissä keksi, voisivat laatia kaupungin nimissä oheisen linkin vastaavia juttuja muihinkin lähi-idän lehtiin. Tuosta poiketen otsikko voisi olla, vaikka "Welcome to Tupuri, Salo":

http://www.egypttoday.com/article.aspx?ArticleID=8708

Äänestä
  • perseennuolemisellakin pitäis joku roti olla. mutta jatka sinä reppana omalla linjallasi.
    Sitä paitsi Salossa on oikeistoenenmistö, joten nuku rauhassa yösi. Ei täällä kenenkään omaisuutta sosialisoida, joten jos joku saatanan virkamies on tontin omistajan ämpärin kaatanut hiekkalaatikolla, nii pelkele mä niille näytän.

    Äänestä

  • lsdjicvaläj kirjoitti:

    perseennuolemisellakin pitäis joku roti olla. mutta jatka sinä reppana omalla linjallasi.
    Sitä paitsi Salossa on oikeistoenenmistö, joten nuku rauhassa yösi. Ei täällä kenenkään omaisuutta sosialisoida, joten jos joku saatanan virkamies on tontin omistajan ämpärin kaatanut hiekkalaatikolla, nii pelkele mä niille näytän.

    Säästetään säästetään,eikö voitaisi halukkaille järjestää kyyditys katsomaan vanhaa kaupunkia,jossa ei uutta rakenneta.Eikä liikenne valoja ole kuin nesteen pesuhallissa SOMEROLLE NÄÄS.Eu tuesta ku ei makseta yhteisöveroja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


up/up/up kirjoitti:

Purkaakaa se rovisko ja antakaa kiinteistömogulin rakentaa Saloon jotain uutta.Tuskin tuo tarvii veromarkkoja rakennuspuuhiin.Jostain luin,että tämä moguli on auttanut omilla rahoillaan mobiran,nokian ja benefonin saamaan jalansijan Saloon.Käyttäkää kastun niin sanottu suojeluraha sen pidetyn leipomon tehtaan kunnostukseen, niin tuleville sukupolville jää ainakin makumuisto.Maamerkki kaupunkiin.Niin ja lamasta nousuun ja se blaza 3 voisi myös alkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu