Viime vuonna edesmenneen kirjailijan Veikko Huovisen romaanifilmatisointi Havukka-ahon ajattelija,saa ohjaaja Kari Väänäsen hyppysissä lihaa luitten ympärille.Draamakomedia kertoo apumies Konsta Pylkkäsen(Kai Lehtinen) pohdiskelevista elämän mysteereistä.Konstalla on oudon miehen maine kylänasukkaiden keskuudessa.Tämä johtuu pelkästään Konstan intohimoisesta taipumuksesta tietää ja havannoida ympärillä olevaa luontoa.
Lisää tuulta purjeisiin tiedon hakuun tuo luontotieteilijät Matti ja Putte,jotka palkkaavat Konstan apumiehekseen eräreissuille.
Aiemmin Huovisen kirjaa on filmattu tv:lle kahteenkin otteeseen.Mutta nyt nykyteknologian turvin voidaan kirjaa kuvittaa filminauhalle kaikki mielikuvituksellisemmatkin kohdat,joita ei aiemmin pystytty toteuttamaan sellaisenaan.Visuaalisesti tämä Huovisen kirjasta tehty filmatisointi on ennen näkemätön tulkinta.Kirjaa lukematta on tietysti vaikeaa tehdä vertailua elokuvan onnistumisesta.Kari Väänäsen kolmas pitkä elokuva on hyvänmielen tuova katsomiskokemus.Huumori toimii elokuvassa tilannekomiikalla,joten turhaa väkisin naurattamista ei pahemmin nähdä.
Hannu-Pekka Björkman on jälleen hyvässä vedossa raivohulluna luontotieteilijänä,kuten on myös Kai Lehtinen pääroolissa.Hieman jäi kismittämään elokuvan puhuttu suomen kieli.Suomi on vaikea kieli saada kuulostamaan elokuvassa selkeältä pitkine sanoineen.Pohjanmaan murteella näytelty elokuva saa katsojan pinnistelemään vuorosanojen ymmärtämistä.Mutta tämähän on ollut ongelmana jo 70.luvulta lähtien kotimaisessa elokuvassa.Kaikesta huolimatta varmasti kyseessä on tämän uuden vuoden parhaimpiin kotimaisiin kuuluva draamakomedia.
TÄHTIÄ ¤¤¤¤
Havukka-ahon ajattelija (2009)
4
474
Vastaukset
- pekanpoika
ketkä näyttelivät mooses pessin lapsia?
- serlaccius
Pitäneepä mennä kohta tätä uusintakin "Havukkaversiota" katsomaan...näkyypä tuo heti lyövän nuo katsojaennätyksetkin uusiksi.
- Pykis
Leffasta jäi hyvä mieli sen maisema ja äänimaailmankin vuoksi jo pelkästään. Mulla ei ollut vaikeuksia ymmärtää siinä puhuttua suomen kieltä. Johtuneeko sitten siitä että olen syntyperäinen helsinkiläinen sekä äitini puolelta savoosta, että erittäin hyvä ystävä on pohojanmaalta joka tartuttaa muhunkin väillä sen ihanan murteensa. Ja viime vuosina olen joutunut opettelemaan mielestäni erittäin haastellista kuopion murretta lankopojalta :)
Itse olen kanssa sellanen ajattelija että mieheni joutuu useasti kieltämään minua ajattelemasta kun mielestäni aiheutan ittelleni turhaa stressiä ja yöunetkin menee kun mun täytyy lukea jotain tieteisjuttuja. Siksipä tuo Konsta Pylkkänen sai meikäläisen sympatiat. Ei varmaankaan olltu tuohon aikaan nuilla main helppoa jos oli hirveä tiedonjano. - kattelijo
Vihdoin viime viikolla oli tilaisuus käydä katsomassa tuo elokuva. Se on hyvin aistikkaasti koottu kasaan, loistavine maisemakuvauksineen. Näyttelijät esittävät kirjan sankareita lahjavasti. Konsta Pylkkäsen voisi vaikka laittaa pulloon ja tuoda kotiin :) hän niin mukaansatempaavasti esitää kirjan hahmoa.
Elokuva ansaitusti sai kaikki 10 pistettä meidän ryhmältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3653822Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091423- 941267
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651064Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58877Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass14877- 38870
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60849Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11847- 65831