Pariisi ja Disneyland pienten lasten kanssa

tietoa kaipaava

Kaipaisin ideoita ja vihjeitä Pariisin matkaa varten. Olemme aikeissa parin viikon päästä Pariisiin n. viikoksi
1- ja 3-vuotiaiden lasten kanssa. Disneylandissa olemme ajatelleet viettää joitakin päiviä ja muutaman nähtävyyden kiertää. Edulliset ostospaikat kiinnostaisivat. Ja mitä erityistä pienten lasten kanssa kannattaisi nähdä ja kokea.

2

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marlin91

      Disneyland on parhaimmillaan lapsille, jotka ovat noin 9-15 vuotiaita. Yksivuotiashan ei nyt oikein mistään huvipuistotouhusta ymmärräkään ja kolmevuotiaallekaan siellä ei ole juuri muuta ihmeteltävää kun joskus joku disney-hahmo, joka kävelee vastaan. Onhan siellä tietty niitä karnevaalikulkueitakin iltasin, joissa on paljon disneyhahmoja ja taisi niillä olla päivälläkin jotakin esityksiä. Mutta muuten ne kaikki laitteet yms. on kyllä isommille lapsille. Paikkanahan se on tietysti ihan viehättävä ainakin kesällä - näillä pakkasilla tietysti vähän epäilyttää että mitä voi huvipuistossa puuhata. Pariisissa on yleensä talvella hyvinkin kylmää, jotenka pakatkaa lämmintä mukaan.
      Eiffel-tornissa kannattaa tietysti käydä, iltaisin se on hienosti valaistu joten sitä kandee käydä katsomassa. Seinen risteilyt on kivoja myös. Galeries Lafayette on valtaisa ja hieno ostospaikka. Louvreen kannattaa tietysti myös mennä katsomaan MonaLisa ja Viimeinen Ehtoollinen. Sitten Notre Damen kirkko on myös hieno paikka.

    • ihana pariisi

      en suosittele paikkaa 1- ja 3 vuotiaille.... Vaikka itse tykkäsin paikasta, niin voin vain kuvitella miten melu, valot, jonottaminen, ja yleisesti ottaen se kaikki "kakofonia" sekoittaa noin pienen päät. Väsähtävät todennäköisesti aika pian.... Koitapa etsiä jotain mukavaa leikkipuistoa, kotieläinpuistoa tai muuta vastaaava, tuon ikäisille suositeltavaa paikkaa - varmasti nauttisivat sellaisista enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9869
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      187
      5602
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      161
      5201
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      72
      4856
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2429
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2259
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      320
      1938
    8. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1635
    9. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1587
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1143
    Aihe