Hei! Saan noin 25.000-30.000 euroa rahaa ensi kuussa, mihin ne kannattaisi laittaa säästöön? Tarkoitus ei ole käyttää niitä ainakaan pitkiin aikoihin, ehkä joskus vuosien kuluttua, kun isompaa asuntoa tarvitsemme. Ja kun pienituloisia olemme, en uskalla ottaa mitään riskiä rahojen menettämisestä, koska meille se on iso raha. Minulla on pelkkä tavallinen säästötili, johon säästän jonkun verran kuussa mahdollisia yllättäviä menoja varten, mutta tuota summaa ei kai 1% korolla kannata säilyttää siellä? Mitä te viisaammat tekisitte? Toivon asiallisia neuvoja. Kiitos etukäteen, jos vaivaudutte auttamaan.
Mihin 25.000 euroa?
8
976
Vastaukset
- ei kateellinen,ope
http://www.vakuutuskone.com/Säästötililaskuri.aspx
tuolta näkee korkoja, huomaa että summan voi muuttaa ja nuo eivät ole määräaikaisia, vaikka aika olisikin 1 vuosi.
suosittelisin vaikkapa S-pankin tilille, tuottotilille, tulee kylläkin vain 1,25.
ja korot alkavat nousemaan kesän jälkeen kun valtio tukia ei enää uusita.
ja jos olet saanut perinnöksi, varaudu että tulee veroa, etkä laita esim. vuoden tilile kaikkea,
sillä lainaaminen on yli 10 kertaa kalliimpa kuin talletus tuottaa.
veroja ehkä noin 6-8 kk kuluttua.-- sijio
"ja jos olet saanut perinnöksi, varaudu että tulee veroa, etkä laita esim. vuoden tilile kaikkea,
sillä lainaaminen on yli 10 kertaa kalliimpa kuin talletus tuottaa.
veroja ehkä noin 6-8 kk kuluttua.-"
En ymmärrä mitä tarkoitat tällä? - lätinää
sijio kirjoitti:
"ja jos olet saanut perinnöksi, varaudu että tulee veroa, etkä laita esim. vuoden tilile kaikkea,
sillä lainaaminen on yli 10 kertaa kalliimpa kuin talletus tuottaa.
veroja ehkä noin 6-8 kk kuluttua.-"
En ymmärrä mitä tarkoitat tällä?sitten tajuat
- Muutamia pohdintoja
Ihan perinteiselle määräaikaiselle talletus tilille jossa kiinteä korko, (kauppalehdestä näet mitä pankit antavat: http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/korot/#talletus). Tai sitten vähän vastaavalle vaihtuvakorkoiselle (pitää kysyä erikseen pankista ja korko esim. 1v:lle yleensä jotain Pankin prime jotain).
Korkoa periaatteessa saa sitä enemmän mitä pidemmäksi aikaa sidot kerralla, ja sitä vähemmän tarvitsee myös stressata uudelleen sijoittamisen kanssa. Tosin jos korot nousevat nopeammin mitä markkinat arvioivat nyt, niin lyhyillä jakosoilla voi tulla loppujen lopuksi tuottoa enemmän.
Ehkä suosittelen, ettet stressaa turhaan vaan katsot jonkun tilin jossa kohtalainen koro, ja lätkäiset sinne vaikka vuodeksi. Totuttelet sitten sinä vuoden aikana siihen, ettei rahoja ole saatavissa ulos tai lisättävissä, ja ensi vuonna sitten yritä hakea parempaa tuotto odotusta. Pidä joka tapauksessa kuitenkin huoli siitä, että jos tilille on ilmoitettu viitekorko, ettet tyydy ainakaan alempaan korkoon kuin se.
Aika vaikea on kuitenkin antaa neuvoa, kun asia riippuu niin paljon mieltymyksistä. Eli haluaako juosta talletus tarjousten perässä vai mieluiten nähdä vain vähän vaivaa, haluaako että rahat on nostettavissa heti vai ei (vaikka ei ole tietoista tarvetta), haluaako pysyä pankki uskollisena vai ei, ottaako hirveästi stressiä jos oma korko prosentti ei ole ihan kärki päässä jos vertaa kauppalehden taulukkoon, tms.- 3737
Puolta vuotta pidemmäksi ajaksi ei rahoja kannata sitoa. Syksyllä korot nousee.
- Muutamia pohdintoja
3737 kirjoitti:
Puolta vuotta pidemmäksi ajaksi ei rahoja kannata sitoa. Syksyllä korot nousee.
Jos pysytään pankki uskollisena yleisenkorkotason pitäisi nousta puolessa vuodessa alla olevaa listaa enemmän, jotta 2*6 kk määräaikainen tuottaisi enemmän vuodenaikana kuin 1*12 kk määräaikainen, (laskettu tämän päivän kauppalehden määräaikaistalletus taulukon mukaan):
1,989 Aktia
1,830 Tapiola Pankki
1,349 S-Pankki
1,090 Nordea
0,812 Helsingin OP
0,614 FIM Pankki
0,597 Handelsbanken
0,516 Ålandsbanken
0,512 Evli Pankki
0,489 Nooa Säästöpankki
0,592 Sampo Pankki
0,504 Sofia Pankki
0,378 Bigbank
0,290 Suupohjan Op, Hki
Jos juostaan parhaan kiinteänkorkoisen tarjouksen perässä (tällä hetkellä Bigbank sekä 6 kk että 12 kk määräaikaisissa) silloinkin yleisenkorkotason pitäisi nousta puolessa vuodessa tuon yli 0,378 jotta 2*6 kk määräaikaisjakso tulee tuottoisammaksi kuin 1*12 kk. Miten todennäköistä tuollainen 0,3… 1,9 nousu sitten on nykytasoon, ja miten todennäköisesti pankkien talletus marginaalit pysyvät korkojen nousussa samoina, ja jos välissä vaihtaa pankkia sen kustannuksetkin pitäisi huomioida (oma työ/aika, tilin avaus, hukkaan menneet pankkipäivät).
Olisi mukava kuulla jonkinlaista arviota talletuskorkojen nousun suuruudesta ja nopeudesta, jos kuitenkin arvoi ettei yli puoleksi vuodeksi kannata tällä hetkellä sitoa rahaa, (syksyynkin on jo yli puolivuotta aikaa).
- ***
Ei ole olemassa riskitöntä sijoitusta. Valtion obligaatioita pidetään *riskittöminä*. Jos niissä menetät rahasi niin sitten on kyllä paljon suurempiakin ongelmia päällä.
- Maiya83-
Oli paljon apua. Luultavasti siis odottelen syksyyn ja sitten laitan omaan pankkiin pitemmälle määräaikaistilille, kun haluan päästä helpolla ja ilman stressiä ja pankkiuskollinen olla. Sitä paitsi tuo minun pankki näyttää olevan kärjessä noitten talletuskorkojen kanssa, kiitos linkeistä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?907177Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277099Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1186320Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975428Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635245Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus425141Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274625Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t34134Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193655