Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Parasta liukuvoidetta

Niin. Elikkäs kertokaapas nyt ihmiset, niin miehet kuin naiset että mikä on parasta liukuvoidetta mitä olette käyttäneet? Hinnalla ei ole väliä, mutta toimittava on. Siis että liukastaa kunnolla eikä tahmaa tai tunnu pahalle tai sottaa turhaa. Mistä saa ja paljon maksaa?
Olisi niin kiva saada vinkkejä ettei tarvitse ensin montaa huonoa ostaa.
Kostuminen kun tahtoo olla niin kausiluontoista. Joskus aivan tarpeeksi hyvää, ja joskus taas ei ollenkaan, niin apua näihin kertoihin kiitos :)
96248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

oliiviöljy... jos ei kiinnosta lähtee varsinaisten liukuvoiteiden perässä juoksemaan

Äänestä

...on Tummeli!

Pera

ps. kokemusta on!

Äänestä

Olemme käyttäneet vaimomme kanssa kotimaista rypsiöljyä. Se on todella hyvää. Ei kannata käyttää seksikauppojen kallita öljyjä. Ostin kerran jotain Be Happy liukuvoidetta joka käy tahmeaksi muutaman työnnön jälkeen. Rypsiöljyä käyttäessä tätä ongelmaa ei ole. Öljyä ei kuitenkaan kannata kaataa vittuun koko pulloa. Vähemmänkin riittää..

Äänestä
  • Eikö se mene perille: Natusanin vauvan iholle tarkoitettu öljy on parasta. Mutta ei sitten kortsua sen kanssa, muuten voi tulla niitä vauvoja.

    Äänestä

  • wurst kirjoitti:

    Eikö se mene perille: Natusanin vauvan iholle tarkoitettu öljy on parasta. Mutta ei sitten kortsua sen kanssa, muuten voi tulla niitä vauvoja.

    KY-jelly on ihan paras.Ei jumi ja toimii pitkäänkin.Ostettiin tässä joku aika sitten apteekista Orionin jotain oranssituubista Femisan-tai lan tai jotain.EI KANNATA hankkia sitä.jumii ja pahasti..ja maksaa kymppieuroa aika pieni tuubi..

    Äänestä

Oon jonkin aikaa seurustellut aika kuivakan ämmän kanssa, ja liukkareita on kokeitu montaa erilaista useampi pullo.

Ihan mitä tahansa ei liukasteena kannata käyttää, jos ei halua ottaa hiivatulehduksen riskiä.

Yleensä lähes kaikki liukkarit tuntuu alussa hyvältä, mutta pidemmässä setissä huonommat rupeaa kuivumaan.

Täällä on aika usein mainittu apteekin K-Y* geeli. Siinä on kuitenkin muiden vesiliukoisten tapaan se ongelma, että siitä haihtuu vesi, ja se muuttuu tahmeaksi. Muutenkin se on aika paksua, joten se heikentää tuntoa. Välillä sen kanssa tuntui kuin suohon nussisi.

Tällä hetkellä on käytössä x-man silicone. Se tuntuu silkin pehmeältä ja kestää pitkään. Ainakin Hot lipssissä myydään, mutta varmasti löytyy muistakin seksiliikkeistä. Hinta on kyllä korkeampi kuin vesipohjaisissa. Kannattaa ostaa kerralla isompi pullo, niin tulee halvemmaksi.

Öljypohjaisia ei olla kokeiltu, eikä niitä yleisesti tunnuta kauheasti suositeltavan.

Äänestä
  • Meillä on myös käytössä x-man. Se on ehdottomasti paras mitä ollaan kokeiltu!

    Äänestä

Täys synteettinen Mobiloil 10w-50w

Äänestä
  • höh joku sanoi moottori öljy mobil ! ne on iholla vaarallisia !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarvitseva kirjoitti:

Niin. Elikkäs kertokaapas nyt ihmiset, niin miehet kuin naiset että mikä on parasta liukuvoidetta mitä olette käyttäneet? Hinnalla ei ole väliä, mutta toimittava on. Siis että liukastaa kunnolla eikä tahmaa tai tunnu pahalle tai sottaa turhaa. Mistä saa ja paljon maksaa?
Olisi niin kiva saada vinkkejä ettei tarvitse ensin montaa huonoa ostaa.
Kostuminen kun tahtoo olla niin kausiluontoista. Joskus aivan tarpeeksi hyvää, ja joskus taas ei ollenkaan, niin apua näihin kertoihin kiitos :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu