Vinkkiä kaivataan.
Volvon 960 -95 lämpömittari ei näytä mitään, paitsi joskus vähän aikaa. Vika tuntuisi sähköiseltä, mutta en löytänyt lämpömittarin anturia konehuoneesta, jotta olisin voinut tarkistaa johdon tai uusia anturin. Onko vinkkiä missä kolossa se mahtaa olla.
Kiitos etukäteen tietäjille !
Volvon 960 -95 lämpömittari ei näytä mitään, paitsi joskus vähän aikaa. Vika tuntuisi sähköiseltä, mutta en löytänyt lämpömittarin anturia konehuoneesta, jotta olisin voinut tarkistaa johdon tai uusia anturin. Onko vinkkiä missä kolossa se mahtaa olla.
Kiitos etukäteen tietäjille !
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valitettavasti omassa 960:ssani bensamittari pelaa, mutta edellisissä Volvoissani (740, 940) syy tuohon syndroomaan löytyi tankin puolelta. Epäilen, että autosi ongelma voi paikantua sinne.
Niin, no nythän oli kyse kylläkin lämpömittarista, joten en ajatellut tankin puolelta etsiä.
Vaistomaisesti sekosin bensamittariin, koska ne ovat olleet Volvojen vakireistailijoita. Sorry.
Kokeile kojelaudan alta kaikki multiklipsit, eli irrota ja kiinnitä taas - kosketushäiriöitä on Volvoissa joskus tosi mystisissä paikoissa. Tai irrotan koko mittaritaulu sekä lämpömittari pohjastaan ja suihkaise puhdistusaineitta mittarin kosketuspiikkeihin.
Olisi, muuten, kiva vaihtaa kokemuksia 960 -95:n oikuista. Tuon vuosimallin ysikuuskymppejä on rekisteröity Suomessa alle sata! Jos haluat, soita: 040-8728 631. Tai meilaa: [email protected].
Kiitos vastauksista. Vika korjattu Käyttöautossa.
Lämpömittarin anturi vaihdettu.
Isäukon auto, ja ollut vasta vähän aikaa. Ajettu 129 tkm. Vaihdettu etukallistuksenvakaajan kumit tvs., etuovien sisäverhoilut erikoisesti rypyllä muutamasta kohtaa, tyhjäkäynti ajoittain turhan korkealla, öljynvaihdon yhteydessä paljastui öljyvuoto moottorin oikealla puolella, ei vielä tutustuttu tarkemmin mistä vuotaa.
Tässäpä nämä kokemukset, mutta yhteistä matkaakin on vasta 1500 km takana. Auto on kyllä mukava kyydiltään.
Terve!!
mulla volvo960 2.5 e (24v) ja etuosan ovien verhoilut rypyllä mikä ihme siinä on?
omassa on sama ilmiö oven sivun verhoilu rytyssä,en tiedä onko ollut edellisen omistajalla luu liikaa pihalla jos joku tietää mikä tämän tekee otan mielellään neuvon vastaan kiitoksen kera.