.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tässä kovaa faktaa Heikki Talasta
Tyhjää sutii
6213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jarrutusjäljeltä, sanoisin näin ammattirallinuotittajana. Fiatissahan kuski laittaa jalan ulos ovesta kun vauhtia pitää hillitä. Siksi ne Uunokuskin samppanjatkin useimmiten korkkaillaan kotioloissa kisojen jälkeen.
Kuut preikink, kiip it streit.
"Kuut preikink, kiip it streit"
Suomessa puhuttu ruotsi on juuri tuolla lailla huonosti äännettyä; siksi en ihmettele, että äännät myös englantia huonosti.
Ruotsia alkoivat aikoinaan puhua tässä maassa suomenkieliset, koska halusivat päästä eteenpäin elämässä ja aikoinaan ruotsi oli ainoa tapa. Oikeiden ruotsalaisten jälkeläisiä on Suomessa erittäin vähän. Tämä käy ilmi myös muun muassa geenikartoituksista.
Pitääkö tässä valossa ruotsille tarjota minkäänlaista asemaa Suomessa? Ruotsia puhuvat ovat pääasiassa puhuneet suomea ennen ruotsinkielisiksi ryhtymistä.
Voi tuo tosin olla sen Fiiun lähtöjälkikin. Tyhjää sutii kun lukottomalla autolla. Voima on karannut tyhjää lyövästä osasta. Samoinhan se on Talalla. Tyhjää sutii ja voima karkaa. Mitään järkevää se ei saa suustaan ulos ja siksi se toistelee vanhoja spämmejään konehuoneen serveriltä. Tosi on.
Eihän tuo tapaa maata ollenkaan kun noin viiraa.
kun noin pätkii
tuollaista harvemmin näkee