moikka kaikille. meillä on jäärata autona mb 190d ja tarvittaisiin apua syöttöjen nostoon.onko kellään kuvia tai voisiko joku hieman opastaa. mb foorumilta en löytänyt kuvia kun oli vanhoja linkkejä.ilmeisesti syötöt voi nostaa ilman pumpun irroittamista(mahtuukoi??kiitos kaikille vastanneille.
190d -87 syötöt jelp
jehm
7926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
On ripustaa narulla palava autonrengas perään, vaikutus on jokseenkin sama: Ei hidasta paljoa kulkua ja mustaa savua on perässä valtavasti.
Tahtoo sanoa että, syötön isontamisesta ei vaparissa ole juuri hyötyä.
10-20hv on suuri hyöty!!!!asiallisia vastauksia kiitos!
mersuforum.net ja haku:ruuvaus,varmasti saat apuja.
nimimerkki veskola on asiantuntija ruuvauksessa mersuforumilla,kirjaudu sisään ja kysy reilusti.
Ko.aiheesta on forumilla kuvakokoelma.
Kuvaa ei nyt oo mutta netistä tarvittaessa löytyy.
Ainakin tuossa w124:ssa 200d:ssä onnistuu ilman pumpun irroittamista. Pienet sormet/kädet on plussaa.
Lyhykäisyydessään pumpun peitelevy irti. Syöttöruuvi löytyy pumpun vasemmasta alalaidasta. Avattaessa lisää. Tyhjäkaynnin ruuvi löytyy oikealta ylhäältä. Avattaessa pienenee. Noita ruuveja käännetään suunnilleen yhtä paljo. Maksimikierrosten säätö on silla kuusiokoloavaimella kiristämällä lisää. ei kauheaa avaruusteknologiaa, mutta eron huomaa, kun pumppua on ruuvattu.
jep.pitääpä vielä poiketa tuolla mese foorumilla!!!kiitos näistä tiedoista oli paljon apua!!!!oletteko muuten ruuvanneet pumppua kone käynnissä??
ei ruuvaile moottorin käydessä.