Auto on -98 Civic, ajettu 145tkm. Ongelmana on se että kun vauhtia on yli 50kmh niin alkaa ravistaa jarruttaessa. Tuntuu selvästi ratissa. Pienemmillä nopeuksilla ei ravistusta tunne. Kahdet jarrulevyt on mennyt takuuseen tuon takia, kun on luultu että vika olisi niissä. Hetkellisesti ravistus on hävinnyt mutta tullut äkkiä takaisin. Ensimmäiset takuulevyt kestivät suorina noin 300km. Jälkimmäiset takuulevyt(mitkä on kiinni tällä hetkellä) kestivät saman verran ja sitten käytin ne sorvauksessa. Sorvauksen jälkeen ajoin noin 1000km ja alkoi taas ravistaa. Mikä noita levyjä oikein mahtaa vetää kieroiksi?? Jarrut on kertaalleen tarkastettu ja katsottu että liukutapit liikkuu ja ettei missää ole mitää jumituksia. Ravistus esiintyy VAIN jarruttaessa yli 50 vauhdista ja ravistus kovenee mitä enemmä on vauhtia. Kertokaa viisaammat missä vika voisi olla, alkaa itsellä hermot mennä. Autossa ei ole mitää muuta vikaa ollut kun tuo.
Ravistaa jarruttaessa
apo_84
31545
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kenties euroopassa valmitetut. Pataraudan valmistaminen ei aina onnistu.
Osta alkuperäiset levyt niin ongelmat loppuu.
Ekoja levyjä en muista minkä merkkiset olivat mutta nyt on Brembot kiinni....ne tietääkseni ovat iha laatutavaraa, ja kierot ovat.
Ja lisätään vielä, että ravistus esiintyy aina jarruttaessa yli 50kmh nopeuksista, eikä ole väliä onko jarrut kylmät tai kuumaat. Ja olen ajanut jarrut "sisään", eli ei heti mitään äkkijarrutuksia.
pelkät levyt eikä paloja, niin ne vanhat palat kierouttavat ne uudet levyt. Eli levyt ja palat vaihtoon niin alkaa hommat sujua.