suodatinvinkkiä

kaarleh

Tällä hetkellä minulla on 300 litran akvaario. Nykyinen ikivanha Eheim-ulkosuodatin vetelee viimeisiään (sammuu itsestään yms). Syksyllä saan 1200 litraisen akvaarion johon pitää hankkia tekniikka. Mikä olisi nyt hinnaltaan järkevin oston tuohon kolmisataseen että voin sen siirtää sitten tonnikakssataseen. Tietysti hankin siihen sitten toisenkin ulkosuodattimen.
Tai jos on järkevää niin mielelläni värkkäisin siihen isoon akvaarioon mattosuodattimen mutta saako siitä tarpeeksi tehokasta jos sen lisänä on vain tuo 300:ssa ollut ulkosuodatin?
Tiivistettynä:
- Mikä ulkosuodatin nykyiseen 300 litraiseen?
- Sama suodatin 1200 litraiseen mattosuodatin ( sisäsuodatin)?
- Sama suodatin toinen suodatin (mikä?)

1

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Vanhaa PRO II sarjalaista saa alle kahdella sadalla egellä kun malttaa etsiä hiukan... niitä mullakin on tossa tonnisessa parikipaletta.

      Jos laitat sen mattosuodattimen sinne tonniseen... et tarvitse sisäsuodatinta, no, ei mullakaan kyllä oo kumpiakaan ja silti 5den oskareitten allas on ihan jees kunnossa ripsimonneja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      43
      10613
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10155
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6344
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4973
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4763
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      118
      4091
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3439
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3155
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3104
    Aihe