suodatinvinkkiä

kaarleh

Tällä hetkellä minulla on 300 litran akvaario. Nykyinen ikivanha Eheim-ulkosuodatin vetelee viimeisiään (sammuu itsestään yms). Syksyllä saan 1200 litraisen akvaarion johon pitää hankkia tekniikka. Mikä olisi nyt hinnaltaan järkevin oston tuohon kolmisataseen että voin sen siirtää sitten tonnikakssataseen. Tietysti hankin siihen sitten toisenkin ulkosuodattimen.
Tai jos on järkevää niin mielelläni värkkäisin siihen isoon akvaarioon mattosuodattimen mutta saako siitä tarpeeksi tehokasta jos sen lisänä on vain tuo 300:ssa ollut ulkosuodatin?
Tiivistettynä:
- Mikä ulkosuodatin nykyiseen 300 litraiseen?
- Sama suodatin 1200 litraiseen mattosuodatin ( sisäsuodatin)?
- Sama suodatin toinen suodatin (mikä?)

1

427

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Vanhaa PRO II sarjalaista saa alle kahdella sadalla egellä kun malttaa etsiä hiukan... niitä mullakin on tossa tonnisessa parikipaletta.

      Jos laitat sen mattosuodattimen sinne tonniseen... et tarvitse sisäsuodatinta, no, ei mullakaan kyllä oo kumpiakaan ja silti 5den oskareitten allas on ihan jees kunnossa ripsimonneja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      687
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      52
      584
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      559
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      177
      486
    Aihe