suodatinvinkkiä

kaarleh

Tällä hetkellä minulla on 300 litran akvaario. Nykyinen ikivanha Eheim-ulkosuodatin vetelee viimeisiään (sammuu itsestään yms). Syksyllä saan 1200 litraisen akvaarion johon pitää hankkia tekniikka. Mikä olisi nyt hinnaltaan järkevin oston tuohon kolmisataseen että voin sen siirtää sitten tonnikakssataseen. Tietysti hankin siihen sitten toisenkin ulkosuodattimen.
Tai jos on järkevää niin mielelläni värkkäisin siihen isoon akvaarioon mattosuodattimen mutta saako siitä tarpeeksi tehokasta jos sen lisänä on vain tuo 300:ssa ollut ulkosuodatin?
Tiivistettynä:
- Mikä ulkosuodatin nykyiseen 300 litraiseen?
- Sama suodatin 1200 litraiseen mattosuodatin ( sisäsuodatin)?
- Sama suodatin toinen suodatin (mikä?)

1

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Vanhaa PRO II sarjalaista saa alle kahdella sadalla egellä kun malttaa etsiä hiukan... niitä mullakin on tossa tonnisessa parikipaletta.

      Jos laitat sen mattosuodattimen sinne tonniseen... et tarvitse sisäsuodatinta, no, ei mullakaan kyllä oo kumpiakaan ja silti 5den oskareitten allas on ihan jees kunnossa ripsimonneja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      104
      2617
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1667
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1515
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1028
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      896
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe