Espoon Järvenperän ST1 dieselissä bensiiniä seassa

Varoitus kaikille. Ostimme työkaverin kanssa viime viikon torstaina ja perjantaina Järvenperän K-kaupan yhteydessä olevalta ST1 huoltamolta dieseliä autoihimme. Aloimme ihmettelemään autojen huonoa käynnistymistä ja laskimme yhteen 1 1. Nuuhkaisu tankkiin kertoi karun totuuden. Tankista tuli bensiinin haju. Reklamoimme asiasta ST1:lle, ja he tarkistivat korttitiedoista, että olemme molemmat tankanneet dieseliä. Tämän jälkeen asialle ei ole huoltamon puolelta meidän kannalta mitään. Vesinäytteen olivat kuulemma käyneet ottamassa, mutta vettä ei kuulemma ole. Kuriiiri luvattiin lähettää hakemaan näytteitä, mutta eipä ole näkynyt.

Tankit saatiin tyhjennettyä ja autot rullaa taasen. Omani tyhjensin itse ja kaveri käytti korjaamolla.

Todennäköisesti on käynyt niin, että tankkiauto on ladannut dieseltankkiin bensaa päälle ja siellä oleva seos on sellaista, että autot juuri käyvät, mutta käynnistyvät huonosti. Suurin osa autoilijoista tätä hommaa ei havaitse. Nykyaikainen diesel osaa säätää käyntiään niin, että käydessä asiaa ei juri huomaa.

Härskeintä hommassa on, että asemaa ei pantu kiinni, vaan se myi samaa kamaa edelleenkin. Olen sitä pystynyt tuossa seuraamaan, kun naapurissa asema on. Nyt liikenteessä on kymmeniä tai satoja autoja, joissa on bensaa tankissa dieselin seassa. Kivana yllätyksenä voi vaania puskan takana konerikko.

Lähetän oman polttoainenäytteeni puolueettomaan laboratorioon arvioitavaksi, samoin toki kaverinikin. Omat arviomme kun perustuu aistihavaintoihin, mutta voin kertoa, että on tullut noitten aineiden kanssa pelattua sen verran, että tiedän mistä on kyse.

2

1202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      .. selvisikö mitään noissa tutkimuksissa? Pari viikkoa on jo kulunut...

      • EI vielä mitään. Tein lopulta kirjallisen reklamaation, johon reagoitiin. Sanottiin, että näytteet on toimitettu tutkittavaksi nesteen laboratorioon. Muualta tiedän, että siellä vierähtää jokunen viikko, ennen kuin testituloksia tulee. Odottelen siis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      38
      5366
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      293
      5200
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      64
      4519
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2445
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      48
      1890
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      30
      1835
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1800
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      80
      1728
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1722
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1516
    Aihe