Ennakkoluulot vaivaa

Japeli

Nubira oli kiinnostava vaihtoehto, mutta
ennakkoluuloja on korean autoa kohtaan.
Auton kestämisestä ei ole mitään tietoa,
saatika ruostumisherkkyydestä.

Nubiran kone on ilmeisesti Opelin 1.6
halvemmassa versiossa. Opelissa on
tunnetusi ollut kansipahviongelmia,
ym. mitä Opel palstalta on saanut lukea.

Aika näyttää miten tämä merkki selviytyy
kovasta kilpailusta, mutta itse
valitsin toisen merkin.

6

1518

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kone, vaan

      Holdenin, eli australialaisen merkin. GM-konsernia sekin.

      Niinhän se menee, että rohkeat näyttää tietä. Corolla maksaa enemmän kuin Nubira, mutta se onkin sitten ns. varma valinta. Eurot kiinni Toyotaan, niin ei tarvitse murehtia, että kestääkö pellit ja paukkuuko kansipahvit.

    • ONNELLINEN

      EN YMMÄRRÄ MISTÄ SAATTE AINA OPELIN MUKAAN NUBIRAAN.GM ON AINOA ASIA JOKA YHDISTÄÄ NIITÄ.
      ITTELLÄNI ON NUBIRA EIKÄ OLE OLLUT YHTÄÄN ONGELMAA(7200KM)PÄINVASTOIN SE ON HELSKUTIN MUKAVA AUTO.
      KAIKKI SANOO ETTÄ OSTA TOYOTA MUTTA SAMOJA IHMISIÄ SIELLÄ ON KUIN ETELÄ-KOREASSA.JA NUBIRASSA ON ASTRAALIAINEN MOOTTORI,ALUSTA TEHTY ENGLANNISSA,BOCH:in ABS JARRUT.OIKEASTAAN SE ON VAIN KASATTU KOREASSA.EHKÄ LUULETTE ETTÄ KAIKI JAPSI AUTOT ON TEHTY JAPANISSA,MUTTA NÄIN EI OLE ASIANLAITA.

      • Antti

        Hanki kuulokoje. Ehkä se vähentää huutamisen tarvetta.


      • Veke

        Tilasin Nubiran, ja ehkä saan sen päsiäiseksi. Jos vielä luotetavuus on ulkonäön kanssa samalla tasolla, ei voi muuta todeta, että hyvä ostos. Koaejon tuntumalla auto tuntui tosi fiksulle, tunnelma oli sellainen, että mikään yksityiskohta ei häirinnyt, ja kaikki tuntui olevan kohdallaan.


    • Tacuman valinnut

      Huom! Jos autolle annetaan 3 vuoden takuu, niin täytyyhän siinä kestävyyttä silloin olla.

      No. ruostumattomuus takuu on 6 vuotta, joten ei se varmaan WAG-tuoteille pärjää, mutta eipä minulla ole tarkoitus autoa niin kauan pitääkään.

      Tänä vuonna Daewoolta tulee vissiin katumaasturi ja vieläpä diesel-koneella, arvatkaapa onko mielenkiintoinen tapaus! Hinta on varmaan enemmän kuin kohtuullinen. Vertaa: Freelander turbodiesel n. 40.000 euroa!

    • Janne

      Minä ainakaan en ostaisi vielä kymmeneen vuoteen. En kyllä sittenkään, ajan nimittäin saksalaisella, ja tulen aina ajamaan.

      Kuitenkaan en uutta merkkiä uskaltaisi heti ostaa, on kuitenkin aika epävarmaa. Yritäpä nyt vaikka myydä viisivuotiasta Roveria, jonka ostit uutena. Et paljoa saa, kun ei enää tuoda maahan. Tämä on mielestäni pahin ongelma.

      Sinuna olisin iloinen siitä, että tekniikka tulee Opelilta. Koneet ovat kuitenkin ihan hyviä, itse en ole ikinä kuullut keneltäkään kansipahvin hajonneen.

      Ja vielä, kannattaa hakeutua kunnollisille foorumeille, sillä minä ainakaan en hirveästi välitä Suomi24:n tarjoamista lastentarhaikäisten vinkeistä. Ainakaan autojen suhteen ei heillä paljoa pitäisi olla sanottavaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      370
      1478
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      80
      1015
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      88
      913
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      738
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      705
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      702
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      53
      668
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    10. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      598
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      35
      594
    12. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    13. 45
      557
    14. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      47
      537
    15. 32
      531
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      528
    17. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      525
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      495
    19. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    20. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      469
    Aihe