konfirmaatiossa kuka siunaa??

kummitäti1

Olen ollut siinä luulossa, että kummit ovat mukana lapsen konfirmaatiossa siunaamassa. Nyt kummilapseni äiti on lukenut "rippikoulu, konfirmaatio" ohjeista/kirjeestä, että siunaamassa on vanhemmat, kummit tai muut läheiset mielellään max kolme henkilöä. En ole aiemmin kuullut, että vanhemmatkin olisivat siunaamassa... Ja miettivät vielä tuleeko siunaukseen mukaan myös isän uusi vaimo (2 v yhdesäoloa) ?
kokemuksia ja kommettea kuulisin mieluusti ?

6

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sijari

      minä olen sijaisäiti - lapset nyt jo aikuiset ja heillä on omat perheet. Toisella pojalla oli konfirmaatiossa mukan omat kummit, toisella ei yhteyksiä omiin kummeihinsa ja hän pyysikin minun siskoa "rippikummiksi" itselleen. Minusta nuori voi itse päättää kenet haluaa siihen tilaisuuteen mukaan.

    • mitä väliä!!!

      Kyse on vain huvittavasta teatteriesityksestä, eikä mistään presidentin linnan itsenäisyyspäivän vastaanotosta! Kaikki halukkaat sekaan vaan ketään väheksymättä, oli sitten kuukauden ollut suvussa tai 15 vuotta kummina. Vai onko tuossa joku ihmisen paremmuuskilpailu kyseessä..

      • tiiipiii

        Kaikki tuollaiset käsien päällepanot ym. muut sirkushuvit.


      • justiinsa..
        tiiipiii kirjoitti:

        Kaikki tuollaiset käsien päällepanot ym. muut sirkushuvit.

        Aivan! Voihan sitä pitää käsiä toisen päällä muulloinkin, jos se niin hyvältä tuntuu ja on tärkeää :)


    • miemie^^

      Itselläni olivat kummit siunaamassa, mutta pikkuveli ei kummiensa kanssa ole kauheasti ollut tekemisissä ja halusi että menen hänet siunaamaan poikaystäväni kanssa. Eli jos kummit eivät ole lapsen kanssa tekemisissä/eivät konfirmaatioon pääse, niin periaatteessa kuka vaan läheinen ihminen voi lapsen mennä siunaamaan.

    • ,,,,,,,,,,,,,

      Meillä riparin isonen oli siunaamassa.... Ja 15 vuotias on tarpeeksi vanha sanomaan kenet sinne haluaa vai haluaako ketään.... Meillä on ollut sopimus että kummin velvollisuus loppuu konfirmaatioon... Kummihan huolehtii lapsen uskonnollisesta kasvatuksesta... Tämän jälkeen muistaminen on vapaa ehtoista... Minä edelleen mustan omaa kummiani soittelen, muistan kortilla ja jouluna lahjalla... käyn myös kylässä kummin luona... Kumminikin muistaa minua..... Pienenä äidin kanssa tehtiin yhdessä joka joulu kummille joululahja.... Esim pyyhe johon tein kanava työä kuvioita tai piirsin tekstiiliväreillä kuvan t-paitaan.... Äiti keksi joka joulu jotain uutta... Näin opin että lahjojen antaminen on kivaa... Eihän se oo reiluu että lapselle kannetaan jouluna iso kasa lahjoja mutta kummi jää ilman... Pienenä minulle kerrottiin että joulupukki ei tuo ihan kaikkia lahjoja vaan lahjoja antaa myös ihmiset jotka välittävät sinusta kuten äiti, isä, mummi,ukki ja kummi...... Ja kun sain lahjan kummilta opin myös tärkeän taidon nimittäin kiittämisen... Ei vanhempien tarvitse lapsen puolesta kiittää... Lahjoja vaihtamalla lapsi oppii antamista ja kiittämistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2492
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      302
      2108
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1882
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1625
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      41
      1381
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1349
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1305
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe