Tässä olaan

ja kenen syy ja keneltä sitten leikataan,

http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2010/01/tyrvainen_seuraava_hallitus_leikkaa_taatusti_1382106.html

varmaankin meiltä pienempi osaisilta ja vähätuloisilta, miksei asiaa kukaan politikko tai hallituksen jäsen uskalla kertoa.
karsitaan sitä ja tätä sanoi Viinanen aikoinaan ja niin karsittiin, me yhteiskunnan muurahaiset taas rakensimme pesän kutoon, rakensimme rikkaan suomen sitten tulivat markkinatalouden asiantuntuja miehet ja veivät kaiken.
356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eläketurvan rakenne
Kansanedustajien eläkejärjestelmää on vuoden 2005 alusta lukien muutettu niin, että kansanedustajan, ministerin ja Suomesta Euroopan parlamenttiin valitun edustajan uran perusteella muodostuu yksi eläke. Sen voi saada vanhuuseläkkeenä 65 vuoden iässä, työkyvyttömyyseläkkeenä jos työkyky menetetään ennen tätä ikää ja leskelle tai alle 18-vuotiaille lapsille myönnettävänä perhe-eläkkeenä kuoleman jälkeen. Vähintään 7 vuotta em tehtävissä toiminut voi myös saada uransa jälkeen iästään riippumatta sopeutumiseläkkeen, jos ei työllisty työmarkkinoilla.
Eläkkeen määrä
Eläke lasketaan uran pituuden ja viimeisten 15 vuoden aikana uralta saadun ansion perusteella. Eläke karttuu 4,0 % jokaista edustajana, ministerinä tai MEP:nä toimittua vuotta kohden. Eläkkeen enimmäismäärä on 60 % uran 15 viimeisen vuoden ajalta lasketusta keskimääräisestä kuukausiansiosta. Kun eläke karttuu 4,0 % vuodessa, enimmäismäärän saavuttaminen kestää 15 vuotta. Tätä pitempi edustajaura ei enää tuota lisää eläkettä. Jos eläke myönnetään työkyvyttömyyseläkkeenä, siinä luetaan hyväksi myös ns tuleva aika eli aika työkyvyttömyyden alkamisesta 63 vuoden ikään. Tältä ajalta eläke karttuu 1,5 % vuodessa 50 vuoden ikään saakka ja 1,3 % vuodessa ikävälillä 50 - 63 vuotta.
Riippuvuus muista eläkkeistä
Suomessa työeläkkeitä voi ansaita ikävälillä 18 - 68 vuotta eli noin 40 vuoden pituisena aikana. Useimmilla edustajilla on eläkkeelle siirryttäessä poliittisen uran lisäksi ansaittuna myös muita lakisääteisiä työeläkkeitä. Nämä työeläkkeet maksetaan vuodesta 2005 alkaen aina sellaisenaan eli edustajaeläkkeet eivät vähennä työeläkkeiden määrää. Työeläkkeet puolestaan voivat vähentää edustajaeläkkeen määrää. Jos työeläkkeet ja edustajaeläke yhdessä ylittävät edustajaeläkkeen enimmäismäärän (60 % palkkiosta), niin ylittävästä osasta 62,5 % vähennetään edustajaeläkkeestä. Kaikissa tapauksissa edustajaeläkkeenä maksetaan kuitenkin vähintään puolet edustajanuralta karttuneesta eläkkeestä.
Eläketurvan rahoitus
Edustajaeläkkeet maksetaan suoraan Suomen valtion budjettivaroista. Tulevaisuuden eläkkeisiin varaudutaan kuitenkin koko ajan rahastoinnilla. Edustajat, ministerit ja MEP:t maksavat samansuuruista työntekijän eläkemaksua kuin muutkin työntekijät Suomessa. Maksun määrä on vuonna 2005 alle 53-vuotiaille 4,6 % ja yli 53-vuotiaille 5,8 % palkasta. Työntekijän eläkemaksu vähennetään myös jokaisen vuoden vuosiansiosta eläkkeen määrää laskettaessa. Maksut tilitetään Valtion eläkerahastolle. Se hoitaa valtion palveluksessa olevien eläkkeiden rahastoinnin Suomessa. Työnantajien eläkemaksua ei edustajien, ministerien tai MEP:n palkkioista Suomessa erikseen makseta.
Indeksisidonnaisuus
Eläkkeen määrää laskettaessa eläkkeen perusteena olevan ansio lasketaan 15 viimeiseltä vuodelta. Vuosiansioiden indeksitarkistuksissa käytetään erillistä vuosittain vahvistettavaa palkkakerrointa. Se lasketaan ja vahvistetaan joka vuodelle erillisenä lukuna, joka määräytyy elinkustannusten ja palkkojen nousun perusteella. Palkkakertoimessa ansioiden nousun painoarvo on 80 % ja elinkustannusten nousun painoarvo 20.

Jo myönnetyt maksettavat työeläkkeet Suomessa on sidottu ns eläkeindeksiin. Eläkeindeksissä elinkustannusten nousun painoarvo on 80 % ja ansioiden nousun painoarvo 20 % eli päinvastoin kuin palkkakertoimessa. Myös edustajaeläkkeitä korotetaan samalla indeksillä vuosittain.

Äänestä
  • ? ? ? ??

    Äänestä

  • Puheet ovat vain ajan haaskausta, vanhan israelilaisviisauden mukaan.
    Sen sijaan 9mm tehoaa rosvoihin kaikissa oloissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suututtaa kirjoitti:

ja kenen syy ja keneltä sitten leikataan,

http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2010/01/tyrvainen_seuraava_hallitus_leikkaa_taatusti_1382106.html

varmaankin meiltä pienempi osaisilta ja vähätuloisilta, miksei asiaa kukaan politikko tai hallituksen jäsen uskalla kertoa.
karsitaan sitä ja tätä sanoi Viinanen aikoinaan ja niin karsittiin, me yhteiskunnan muurahaiset taas rakensimme pesän kutoon, rakensimme rikkaan suomen sitten tulivat markkinatalouden asiantuntuja miehet ja veivät kaiken.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu