Saako taksiautoilija

käyttää Suomessa halpatyövoimaa? ja mikä ammattiliitto ajaa taksikuskien asiaa jos isäntä on nulju nihilisti. Että eikös tässä maassa ole minimipalkka jonka jokainen rehellinen yrittäjä pystyy työntekijällensä maksamaan ,jos hänellä töitänsä teettää. Kysyn tätä siksi kun erästä kaveriani pidetään ajossa ilmaiseksi,oli päivä tai yö. Ja se ilmainen tarkoittaa noin 3-5€ tunti.Kyllä olisi liiton miehille tällä saralla töitä.
8676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suomessa saa käyttää halpatyövoimaa ja ei ole minimipalkkaa.Mikään ammattiliitto ei aja eikä tule ajamaan kuljettajien etuja koska alalla ei ole yleisitovaa työehtosopimusta.Kaverisi saisi olla tyytyväinen että hänelle edes maksetaan palkkaa.
Taksinkuljettaja työntekijänä on autoilijoiden mielestä säälittävä luuseri, joka ei muualta saa töitä , suojatyöpaikastakin saisi paremmin palkkaa mutta kun ne luuserit eivät tajua edes sitä;)
Jos sinulla on kaverina taksikuljettaja unohda se, tai ainakin älä viitsi julkisesti tunnustaa sitä.Pian sinäkin voit saada idiootin leiman jollet ole saanut jo.Ainoat kaverit taksikuskeilla on toiset taksikuskit joiden kanssa voidaan ihmetellä ydessä oliko siinä liikennevalotolpasssa ensinmmäisenä vihreä vai punainen valo?
Kyllä olisi liiton miehillä töitä viedä näitä hoitoon.

Äänestä
  • Nyt tuli tännekin asiaa.
    Allekirjoitan isännän vantaalta mielipiteen.

    Äänestä

  • Voi kun olet ressukka, katkeroitunut, yöllä kello yhden aikaan kirjoitteleva yksinäinen, hikinen, isomahainen ja onneton pyöreä ukko. Itsetuntosi on ihan nollassa. Surullista. Taksikuljettajan ammatti on ihan hyvä työ, siisti sisätyö, itsenäinen, palkka on hyvä ( esim. minulla 3 iltaa viikossa palkka 2000 - 2200 € kuussa), asiakkaat todella mukavia ( paljon ihania kanta-asiakkaita). Mutta sinullehan ei kukaan halua jutella tai eivät oikeastaan pysty kun pitävät nenästään kiinni. Ryhdistäydy hyvä "mies"! Hoidat itsesi kuntoon niin ehkä pikkuinen hymykin sieltä sitten irtoaa ja saat sen entisajan pilkkeen silmäkulmaasi.

    Äänestä

  • OuNou10 kirjoitti:

    Voi kun olet ressukka, katkeroitunut, yöllä kello yhden aikaan kirjoitteleva yksinäinen, hikinen, isomahainen ja onneton pyöreä ukko. Itsetuntosi on ihan nollassa. Surullista. Taksikuljettajan ammatti on ihan hyvä työ, siisti sisätyö, itsenäinen, palkka on hyvä ( esim. minulla 3 iltaa viikossa palkka 2000 - 2200 € kuussa), asiakkaat todella mukavia ( paljon ihania kanta-asiakkaita). Mutta sinullehan ei kukaan halua jutella tai eivät oikeastaan pysty kun pitävät nenästään kiinni. Ryhdistäydy hyvä "mies"! Hoidat itsesi kuntoon niin ehkä pikkuinen hymykin sieltä sitten irtoaa ja saat sen entisajan pilkkeen silmäkulmaasi.

    V..ttu rengit on aivopestyjä apinoita joita en palkkaa ikinä!
    Kaksi päivää sitten kierrekorkki auki.
    Huh huh kun on raskasta tämä yrittäminen, olen ollut kaksipäivää tällä viikolla töissä kassaa olen ajannut vasta 1238euroa.Repikää tästä köyhät vantaalaiset renkipoijaat.
    P.S.terveiset täältä kuopiosta takaisin päin jotulossa;)

    Äänestä

  • vantaan isäntä kirjoitti:

    V..ttu rengit on aivopestyjä apinoita joita en palkkaa ikinä!
    Kaksi päivää sitten kierrekorkki auki.
    Huh huh kun on raskasta tämä yrittäminen, olen ollut kaksipäivää tällä viikolla töissä kassaa olen ajannut vasta 1238euroa.Repikää tästä köyhät vantaalaiset renkipoijaat.
    P.S.terveiset täältä kuopiosta takaisin päin jotulossa;)

    Vantaalta, niin varmaan uskallat laittaa autosi numeron näkyviin. muuten olet pelkkä paskanjauhaja, mikä ei ole edes tainnut istua taksin kyydissä. PS. Oletko mies vai hiiri?

    Äänestä

Taksiautoilijat kyllä saa mutta seisooko enään onkin sitten eri asia. Rengit ei saa muuta kuin omaa hanskaansa.
Muista sitten pyhäkorvaukset ja ajoaikalaki. Eläkkeiden tilitykset ja verojen myös kannattaa aika ajoin tarkistaa. Usein on ikäänkuin jäänyt niiltä vantaan isänniltä maksamatta....
Siis kertauksena kaikki muut isännät saa mutta vantaalla ovat niin limasia etteivät kyllä saa millään,,,

Äänestä

Alalla ei ole yleissitovaa työehtosopimusta, mutta jos se sun kaverisi kuuluu johonkin liittoon niin kyllä ne varmasti jeesaa. Tuo mainitsemasi palkka tosin on varmasti provo. Oma kuljettajani keskituntiansio on noin 13-15€/t joka on aika lähellä alan yleistä keskiarvoa. Sen lisäksi alalla on aina vapaita työpaikkoja auki, eli miksi kaverisi on edelleen töissä siinä tallissa jossa ei saa kunnon palkkaa??

Äänestä

ajossa ilmaiseksi kuka pitää, onko pakko olla ,,,,epäilen eiköhän hän ole vapaaehtoisesti ,ei kai kukaan pidä pakolla,ja töitänsä teetä toisella ja ilmaiseksi,,,,,,, ookko näää pöljä ,ettäs uskotkin kaikenlaisia juttuja,,,,,noh sittenhän teitä on kaksi pöljää,,,,ja sitten syytät työnantaja on nihilisti,älä tee nihilistille hommia torvelo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näitäkin löytyy !!!! kirjoitti:

käyttää Suomessa halpatyövoimaa? ja mikä ammattiliitto ajaa taksikuskien asiaa jos isäntä on nulju nihilisti. Että eikös tässä maassa ole minimipalkka jonka jokainen rehellinen yrittäjä pystyy työntekijällensä maksamaan ,jos hänellä töitänsä teettää. Kysyn tätä siksi kun erästä kaveriani pidetään ajossa ilmaiseksi,oli päivä tai yö. Ja se ilmainen tarkoittaa noin 3-5€ tunti.Kyllä olisi liiton miehille tällä saralla töitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu