Ymmällään!

Ninni845

Enpä nyt tähän hätään keksi muualta kysyä kun täältä...

Voiko ruoka allergia olla täysin oireeton vaikka se on olemassa?

Kävin tänään Prick testeissä ja olen kuulemma allerginen esim appelsiinille (tulos 6) ja soijalle (soijapapu, tulos 3)... olen ehkä tyhmä mutta join äsken appelsiinimehua. Ei minulla mitään oireita ole. Kurkku ei ole turvonnut, mahaan ei satu, yms. yms... samoin soija, olen syönyt soijapitoista ruokaa viimeksi eilen. Eli palaan kysymykseen, voiko allergia olla olemassa mutta olla täysin oireeton?

3

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ******

      Oletko kokeillut ihan appelsiineja, mehut on laimennettu vedellä melko pitkälle. Eikä kurkun turvotus ole aina ensimmänen oire, oireita voi olla vain löysä maha tai pieni ihottuma jne. tai muita lieviä joita ei edes hoksaa oireeksi.

      • Ninni845

        Appelsiineistä... en ole tuoretta syönyt kuukausiin joten en muista mitä siitä olisi voinut tulla. Mutta mehusta... en ainakaan huomannut ihottumaa eikä minulla oikeastaan koskaan ole maha löysällä. Mutta ehkä en sitten osaa yhdistää asioita... kai sitä voisi testata joskus... mutta toistaiseksi paras kai jättää tuo appelsiinimehukin (onneksi en pidä niistä niin paljoa) pois ettei se ainakaan ala pahentua.

        Tästä päästäänkin taruelman vastaukseen - siksi olenkin ymmälläni. Koska jopa nytkin kun kirjoitan tätä syön mystliä jossa on soijalesitiiniä emulgointiaineena (mitä se sitten tarkoittaakaan) eikä mikään viittaa nyt (eikä vuosiin... tosin en tiedä koska allergia on puhjennut) eikä aikaisemminkaan allergiaan. Ehkä allergia koskee tosiaan esim soijapapua rouheena, yms...

        Tulin päätökseen että kai parempi yrittää saada aikaa jollekkin alan ammattilaiselle jolta tivata aiheesta.

        Nämä allergiathan minulta löydettiin vahingossa kun jouluna jouduin sairaalaan turvonneen nielun (ja kasvojen, yms) takia. Olin aloittanut silloin uuden lääkkeen joissa sivuoireena oli kyseinen oire. Mutta asiaa pahensi se että olin koko viikon syönyt pähkinöita (suklaakuorrutettuja) ja yhden vielä kyseisenä iltana... eli aika vaikea sanoa kumpi teki mitäkin. Testissä sain pähkinöille arvoksi 3:sia ja 4:sia... eli kumpi se sitten oli, sitä ei tiedä. Pähkinän syöminen nyt ainakin loppuu koska en halua pahentaa sitä se on hengenvaarallista jos se olikin vain pähkinöistä syntynyt reaktio. Mutta nämä soijat ja appelsiinit tuli aivan yllätyksenä! :(


    • taruelma

      Itselläni viljojen valkuaisaineet tuottavat ihon naarmutesteissä isot punaiset paukamat. Käytännössä voin kuitenkin upottaa terveet käteni jauhoihin ja syödäkin viljoja aivan ilman oireita - ei ripulia, ei kutinoita, ei mitään. En vältä viljoja ollenkaan (paitsi ehkä rikkoituneelle iholle). No, ammattileipuriksi en ryhtyisi.
      Vastaavasti minulla esim. raaka porkkana ja raaka peruna eivät ihotesteissä näyttäneet positiivista tulosta, mutta suuhuni en niitä voi laittaa! Välittömästi alkaa kova kutina ja polte. Näin se vaan on.
      Lasteni kohdalla allergologi sanoi, että testaus on aivan turhaa. Kun käytännössä tiedän heille tulevan nenä- ja silmäoireita siitepölyistä ja eläinpölyistä, ei ole mitään mieltä testata, tuleeko ihoilleen oireita Prick-ihotesteissä. Lääkitys kuntoon oireenmukaisesti - ei testien mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      80
      5304
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      73
      4697
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4650
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      364
      2057
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      94
      1680
    6. 98
      1595
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1496
    8. 349
      1197
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      57
      1012
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1001
    Aihe