Valistakaapas tyhmää parissa asiassa

metallikukko

Ensinnäkin jossakin viime lamaa käsittelevässä jutussa mainittiin ,että työttömyyden annettiin alkuun kasvaa ihan tietoisesti. Haluttiin ottaa löysät pois? Mitä tällä ajettiin oikein takaa ? Oliko tarkoitus pudottaa nousukauden aikana kohonneet palkat sitä edeltävälle tasolle? Vai oliko jo alunperin tavoitteena työnsä menettäneitten ihmisten ahdingon hyväksikäyttäminen?

Toinen juttu mikä minua kiinnostaa on tämä tapetilla oleva eläkekeskustelu.
Mitä hyötyä esim yli 60-v ansiosidonnaisen poistamisesta saadaan ,kun sen ikäinen ei kuitenkaan saa töitä ? Onko tavoite pudottaa iäkkäät työttömät kelan rahoille ?
Entäs osa-aikaeläkkeen?

16

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pudotus-10

      Eläkeratkaisuilla haetaan EK:n mukaan kannustinvaikutusta, siis kannustetaan hakemaan töitä hakemasta päästyäänkin. Ennen muuta ratkaisulla pelotellaan työssä olevat pysymään ruodussa, työttömyys merkitsisi elintason romahdusta ennen pienelle eläkkeelle pääsyä. Mitäs siitä, vaikka nuoret ovatkin vailla työtä ja tulevaisuutta, kyllä tulevia eläkeukkoja pitää saada vielä muutama vuosi enemmän kyykyttää.

    • Taasnäitä

      Suomella on tällä hetkellä 300 miljardin kattamattomat eläkevastuut, siis mihin ei ole rahaa. Se on aika suuri summa nyt kun suuret ikäluokat alkavat jäädä eläkeelle ja valtion tulot ovat siinä 50 miljardia vuodessa. MIksi on näin päässyt käymään kun ihmiset ovat sentään maksaneet eläkemaksuja vuosikausia? Siksi, että valtio on käyttänyt ne rahat kaikkeen muuhun paitsi laittanut talteen tulevia eläkeläisiä varten.

      Kirjassa rikas isä, köyhä isä on hyvä neuvo: Ymmärrä mitkä ovat menojasi ja mikä on omaisuuttasi ja pidä huoli, että sinulla on täysi kontrolli omaisuuteesi. Pätee myös eläkkeisiin.

      • toteuttaa

        kun samaan aikaan lasketaan veroja ja sponsoroidaan euta. Eikö halvin tapa olisi viinan hinnan lasku kun keski-ikäisiähän siihen tuntuu tippuvan muutenkin?


      • Humpuukkia

        Pah!

        Eläkkeet ovat aina varallisuudensiirto työikäisiltä eläkkeensaajille. Ja koska alkaa olla liian paljon eläkkeensaajia verrattuna työtä tekeviin, niin vanha kaava ei enää toimi.


      • Urpona perässä
        Humpuukkia kirjoitti:

        Pah!

        Eläkkeet ovat aina varallisuudensiirto työikäisiltä eläkkeensaajille. Ja koska alkaa olla liian paljon eläkkeensaajia verrattuna työtä tekeviin, niin vanha kaava ei enää toimi.

        Näyttäkääpäs nyt te kansakunnan aarteet, kansanedustajat, kuinka nostatte omia ja miljonäärisponsoroijienne eläkeikiä oikein olan takaa. Varaa on eläkeiän nostolle, kun kansanedustajan työstä pääsee eläkkeelle jo 38-vuotiaana! Kyllä tyhmä kansa seuraa mielellään perässä!


      • ytyuuutyyutu

        Julkinen salaisuus on että eläkerahoilla estettiin pankkien kaatuminen viime laman yhteydessä.


      • huijattu
        ytyuuutyyutu kirjoitti:

        Julkinen salaisuus on että eläkerahoilla estettiin pankkien kaatuminen viime laman yhteydessä.

        Niin vaikka pankin kaatuminen ei ole mikään paha asia, ne kaatuu aina vaan kirjanpitomaailmassa. Lainat voidaan siirtää toiseen pankkiin ja valtio takaa tavallisten ihmisten talletukset. Mutta kun yrittäjä tekee konkurssin niin hän joutuu ahtaalle pitkäksi aikaa.


    • tuhoutunut elämä

      suomen valtio on kansalaistensa vihollinen numero yksi, valtion tarkoituksena näyttää olevan pelkästään kansan alistaminen ja nöyryyttämien ihan vain huvin vuoksi kun ei siitä ole taloudellista hyötyäkään kenellekään. Eläkerahatkin hukattu ihan jonniinjoutavaan saatana!
      Tämä maa on kyllä perinpohjaisesti ja peruuttamattomasti mennyt pilalle 80-luvun jälkeen, 90-luvun lama pilasi kaiken, vääränlaiset arvot saivat vallan eikä tämä maa ole sen jälkeen enää tervettä päivää nähnyt eikä tule näkemäänkään. Koko ajan menee yhä huonompaan suuntaan ja vajoaa vain syvemmälle suohon.

      Kun muistelen lapsuuden ja nuoruuteni ajatuksiani 80-luvulla silloisesta tulevaisuudesta, 2000-luvusta, on jo 90-luvun lamasta lähtien toteutunut sellainen kehitys jota olisin pitänyt kammottavana painajaisena enkä olisi halunnut edes elää sellaisessa maassa millaiseksi suomi on nyt mennyt :/

      • *pesuvesi

      • jokaiselle
        *pesuvesi kirjoitti:

        Laitan sulle linkin johon kannattaa tutustua:
        http://www.facebook.com/group.php?gid=272097931075&ref=mf

        Kepulainen 39-vuotias "kansan" edustaja on jäämässä sopeutumiseläkkeelle vihreän 38-vuotiaan "kansan"edustajan kanssa. Näitä nuoria sopeutumiseläkeläisiä on eduskunnasta tietojen mukaan eläkkeellä toistasataa. Ja nämä samat eläkeläiset vaativat tavallisen, työtätekevän kansan eläkeikiä nostettavaksi jopa
        68 vuoteen! Ovatko työtätekevän kansan edustajat todella niin nössöjä, että tähänkään ei sanota mitään?
        Onko ay-liikekin niin nössö, että voi tämän hyväksyä ?
        Eläkeikä samaksi kaikille, ja eläkkeille eläkekatto ; tai YLEISLAKKO!


    • *pesuvesi

      IMF (Kansainvälinen valuuttarahasto) kävi täällä silloin meitä neuvomassa. Se neuvoi kiristämään ja kiusaamaan, nostamaan veroja ja leikkaamaan. Niin IMF on neuvonut laman kouriin joutuneita maita joka puolella maailmassa, Aasiassa ja Afrikassa, ja on sillä tavalla saanut aikaan paljon tuhoa ja kärsimystä. Mutta mitä se neuvookaan nyt, kun lama on sen omassa pesässä: se neuvoo hellimään velallisia, lisäämään ostovoimaa, laskemaan korkoja.

    • laski 7,8% viimevuonna ja valtio lainaa tämän puuttuvan osan jotta kukaan ei huomaisi mitään.

      Perhe joka lainaa pystyäkseen elämään kuin mitään ei olisi tapahtunut joutuu jonain päivänä vippinsä maksamaan.

      Täällä Ruotsissa eläkkeet laskivat tänä vuonna ja laskevat ensikin vuonna kun kansantulo laski.

      Ammattijärjestöt jotka huolehtivat jäsentensä hyvinvoinnista saisivat suoraan lainata tarvitsemansa palkankorotukset , miksi valtion siihen täytyy puuttua?
      Yli puolet työtätekevistä eduskuntaa myöten saavat palkkansa suoraan yhteiskunnalta

      • Kenkää vaan

        Kun kerran yli puolet Suomen palkansaajista eduskuntaa myöten saavat palkkansa suoraan yhteiskunnalta,
        pitäisi juuri eduskunnan näyttää esimerkkiä ja lomauttaa ja irtisanoa tästä yli tuhannen palkansaajan mammuttilaitoksesta yleisen työttömyysprosentin verran henkilökuntaa, kansanedustajat mukaan lukien.
        Samalla pitäisi kansanedustajien palkankorotukset perua, ja heidän palkkojaan tulisi alentaa, koska laman myötä palkat ovat muillakin aloilla laskeneet. Lisäksi heidän älyttömät eläke- ym. etunsa tulisi saattaa samaan linjaan muilla aloilla työskentelevien kanssa.


    • Yks juttu

      harhoista. Viime lamasta on tehty noin 5 miljoonaa juttua ja pidät nyt yhtä totena heti seuraavassa virkkeessä ja vedät omituisia johtopäätöksiä, johon en viitsi tohtorismiehenä edes vastata. Opiskele.Opiskele ja liity Demareihin ja Ahtaajiin!

    • palstis 34

      kirjoita tuonne politiikan kommunismipalstalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1835
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1190
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      461
      1179
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      841
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      786
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      691
    Aihe