Lapsellani (12v.) on lääkityksenä Trileptal 450 450mg ja Keppra 750 750mg. Muutama päivän sisällä häneltä on kasvot turvonneet, ei mitenkään pahasti mutta niin että sen kyllä huomaa. Silmäkin oli yks aamu turvoksissa, mutta kun valeli sitä kylmällä vedellä se laski sen verran että pystyi kouluun menemään.
Tulikin mieleen että voisikohan tuo turvotus johtua noista lääkkeistä, kun mitään muutakaan syytä en oikein keksi?!? Esim. suolaista ei ole syönyt enempää kuin ennenkään.
Tulikin mieleen että voisikohan tuo turvotus johtua noista lääkkeistä, kun mitään muutakaan syytä en oikein keksi?!? Esim. suolaista ei ole syönyt enempää kuin ennenkään.
Vastaukset 1
Vanhimmat
usea aikuinen neuroleptien käyttäjä kertoo lisääntyneestä painonnoususta/turvotuksesta. Eli ko lääkkeet keräävät jnkv nestettä elimistöön/aineenvaihdunta hidastuu. Mutta sinun kannattaa kysyä lääkäriltä vielä. Ja aika usein alussa esiintyvä haitallinen vaikutus voi väistyä, kun käyttää lääkettä säännöllisesti. Limujen ym hapokkaiden juomien juonti vaikuttaa myös turvotukseen. Eli suolainen ruoka sipsit ym eivät ole ainoa syypää turvotukseen.