on sanonut näin mahtavasti: Kommunistit pitävät halveksittavana salata mielipiteitään ja aikomuksiaan. He selittävät avoimesti, että heidän päämääränsä voidaan saavuttaa ainoastaan kumoamalla koko tähänastinen yhteiskuntajärjestys. Vaviskoon vallassa olevat luokat kommunistisen vallankumouksen edessä. Proletaareilla ei siinä ole muuta menetettävää kuin kahleensa. Mutta voitettavana heillä on koko maailma. Tätä noudattakaamme!!!!!
Toveri Marx....
-Lenin-
13937
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tähän mennessä proletaarit eivät ole menettäneet muutakuin henkensä näissä vallankumouksissa. Kahleistaan ei kukaan ole päässyt eroon. Jos yhdet kahleet ovat poissa niin uudet ja entistä painavammat on saatu tilalle. Mitään he eivät ole toistaiseksi voittaneet.
Vaviskaa te oikeaoppiset ja älykkäät kommunistit tälläisten kiihkostalinistien edessä sillä teidän vastuullanne on että ketkään sekopäät eivät pääse puoluettanne pilaamaan ja sen mainetta vahingoittamaan uudestaan. Jos haluatte että puolueestanne tulisi "salonkikelpoinen" ja näinollen voisi vaikuttaa harjoitettuun politiikkaan niin teidän tulee myös katsoa että edustajanne ovat järkeviä ja yhteistyökykyisiä poliitikkoja eikä mitään "kiihkouskovia".
/Kalle
"Mitään he eivät ole toistaiseksi voittaneet."
Sinä et siis usko siihen yleisesti hyväksyttyyn tosiasiaan että juuri kommunistien pelko sai kapitalistit parantamaan työolosuhteita ja palkitsemaan työntekijänsä runsaskätisemmin?
Mutta olen toki samaa mieltä kanssasi ettei stalinismi saa päästä enää valloilleen (kuin ei hitlerismikään, josta lienet samaa mieltä), mutta "puolueestani" en halua "salonkikelpoista".
"järkeviä ja yhteistyökykyisiä poliitikkoja" tarkoittaisi kapitalismin säännöillä pelaamista ja siksi järjestelmän osaksi tulemista, eikä suinkaan vallankumousta. Järkevyyshän ja yhteistyökyky määriteltäisiin kapitalismin ehdoin ja siis kommunismille päinvastaisena.
sana ikäänkuin huomioitua,
http://www.ericblumrich.com/idiot.html
http://www.ericblumrich.com/thanks.html
http://www.ericblumrich.com/antiwar2.html
eikä hassumpi ollut tämäkään
http://www.ericblumrich.com/nuke.html
Kalle hyvä kun me emme petä vasemmiston aatetta niinkuin vasemmistoliitto ja Nato myötäilijä SDP jota ei voi hurjimmissa kuvitelmissakaan enää sanoa vasemmisto puolueeksi.
Tiedän aivan hyvin että sinä et petä kommunismin aatetta ja olet varmasti ensimmäisten joukossa käynnistämässä aseellista vallankumousta.
Sinä ja sinun aateveljesi paskat välittävät demokratiasta ja kansasta kunhan saatte vallan maassa keinoista välittämättä. Olethan sinä jopa tällä palstalla ylpeillyt kuinka kommunistit veivät aseita Afrikkaan jotta afrikkalaiset saivat itse kaataa porvarinsa. Mutta näiden epäonnistuneiden kapinoiden jälkihoito taisi kommunisteilta unohtua täysin ja maat ja kansat jätettin tuuliajolle ja sitten syytetään USA:ta ja Englantia tilanteesta. Aika sikamaista touhua, eikä vaan.
Kerrohan miten aseellinen vallankumous täyttää demokratian vaatimukset.
Mikä on se vasemmiston aate jota te että petä, taidat tarkoittaa kommunismia?
Vasemmiston aate ei ole eikä onneksi tarvitsekaan olla kommunismi.
Vai yritätkö sanoa että kommunismi on ainoa vasemmiston aate? Siinä olet kyllä väärässä sillä on niitä ollut fiksujakin vasemmistolaisia ja he eivät ole taatusti olleet kommunisteja!!
Kannattakaamme vasemmistolaisia aatteita mutta älkäämme koskaan sekaantuko kommunismiin. Sillä kommunismi ei ole koskaan eikä missään tuonut tulleessaan hyvinvointia ja vaurautta muille kuin kommunisteille.
Mutta oikeat vasemmistolaiset aatteet ovat tuoneet hyvinvointia koko kansalle. Vertaa esim. Ruotsi ja miksei myös Suomi ja Norja ja Tanska...
Mitkä ovat ne kommunistiset kokeilut jotka ovat päässeet kansalaisten hyvinvoinnissa mainittujen maiden tasolle?
/kalle
On valitettavaa jos kommunisteista ei enää koskaan tule "salonkikelpoista" puoluetta.
Järkevä ja yhteistyökykyinen poliitikko on sellainen joka ymmärtää tilanteen realismin ja pystyy toimimaan tilanteen vaatimalla tavalla viedäkseen omaa ideologiaansa eteenpäin parhaalla mahdollisella tavalla. Tähän siis ei kommunistipoliitikko tule koskaan pystymään.
Eipä silti kyllähän se on historian tunnilla opittukin että kommunistit käynnistävät mieluummin punakapinan kuin yrittävät viedä asioita eteenpäin demokraatisin keinoin. Vai onko jossakin maassa kommunistit saaneet vallan demokraatisien ja vapaiden vaalien tuloksena?
Vastaus : EI!
Siis historiallisesti katsottuna kommunistien ainoa mahdollisuus päästä valtaan on punakapina. Sen he tietävät itsekin ja siksi heidän ei tarvitse olla "salonkikelpoisia" eikä "järkeviä ja yhteistyökykyisiä poliitikkoja". Kunhan osaa käsitellä rynnäkkökivääriä niin se riittää.
/Kalle
valtaan on ollut tilaisuus päästä aivan demokratian keinoin, esim. Indonesiassa, ja miten siinä sitten kävi?
>>kuin yrittävät viedä asioita eteenpäin demokraatisin keinoin. Vai onko jossakin maassa kommunistit saaneet vallan demokraatisien ja vapaiden vaalien tuloksena?>>
http://www.yle.fi/d-projekti/arkisto/2004/unohdettu_massamurha.html
Jo vasemmistolainen suuntaus riitti kapitalistien sotatoimiin ja demokratian unohtamiseen/hylkäämiseen:
http://www.kepa.fi/uutiset/talous/3140
http://www.kauhajoenkunnallislehti.fi/artikkeli.asp?uutinen=2178
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4000000000000028&posting=22000000001088623
Käsittääkseni oikeistovoimat ovat pakottaneet työläisen tarttumaan kivääriin, vai kuka avasikaan ensiksi tulen Venäjällä aikoinaan?
Ja toisekseen. On uskomatonta että oletat vallankumouksen automaattisesti tarkoittavan väkivaltaa. Niin, tiedän, sinulta varmasti tulee pitkät selitykset "punakapinoista" yms, mutta muistutan että näissä tapauksissa valtaa pitävä ryhmä on avannut ensin tulen ja tilannetta on edeltänyt pakottava ja kaikki kansalaisoikeudet nielevä sorto.
Sitä paitsi, kenellä on tarvittava arsenaali? Aivan, kapitalistilla. Siis, aseellinen vallankumous ei ole mikään vaihtoehto kun kahleet halutaan lopullisesti murtaa. Aseet luovat vain diktatuuria, riippumatta siitä kuka asetta pitelee.
Ja niin, varmasti kapitalismin kannalta olisikin valitettavaa jos kommunismeista ei tule salonkikelpoista puoluetta, tarkoittaahan se ettei siitä saada järjestelmän osaa.
"Kerrohan miten aseellinen vallankumous täyttää demokratian vaatimukset. "
Ei mitenkäänm. Tosin jos valtaosa tarttuu vallnakumouksessa aseeseen voidaan olettaa päätöksen olevan melko demokrattinen.
"Vai yritätkö sanoa että kommunismi on ainoa vasemmiston aate? "
Vain kommunisteilla tällä hetkellä on pyrkimyksenä luokaton yhteiskunta. Tämä on mielestäni tärkein vasemmistolainen aate. Lisäksi mikään muu puolue ei ole sitoutunut tällä hetkellä kapitalismin vastustamiseen, vasemmistoliitto ainoastaan haluaa vähän pehmitellä pahempia kuhmuja siinä, joten kyllä kommunistit ovat tällä hetkellä ainoita vasemmistolaisia.
"Mutta oikeat vasemmistolaiset aatteet ovat tuoneet hyvinvointia koko kansalle."
Mutta se ei poista luokkia, joten tietty demokratian ja epäoikeudenmukaisuus säilyy.
"Mitkä ovat ne kommunistiset kokeilut jotka ovat päässeet kansalaisten hyvinvoinnissa mainittujen maiden tasolle?"
Tämä ei olekkaan kommunismin tarkoitus, vaan tarkoituksena on demokrattinen yhteiskunta, jossa kaiki ovat tasa-arvoisia keskenään.
"Tämä ( 'Sillä kommunismi ei ole koskaan eikä missään tuonut tulleessaan hyvinvointia ja vaurautta muille kuin kommunisteille.
Mutta oikeat vasemmistolaiset aatteet ovat tuoneet hyvinvointia koko kansalle. Vertaa esim. Ruotsi ja miksei myös Suomi ja Norja ja Tanska... ') ei olekkaan kommunismin tarkoitus, vaan tarkoituksena on demokrattinen yhteiskunta, jossa kaiki ovat tasa-arvoisia keskenään. "
Tässä olet aivan oikeassa - kommunismin tarkoitus ei ole hyvinvoinnin tasainen jakaminen vaan kommunistieliitin ulkopuolella olevien kesken kurjuus tasataan ja eliitin hyvinvointi maksimoidaan. Näin on käynyt kaikissa kommunistissa kokeiluissa toistaiseksi ja näin tulee käymään myös jatkossa. Sen on jopa nimimerkki "kommunisti" todistanut viestillään "Jos oppi on kiistatta hyvä,älyllinen,edistyksellinen,onko se tuomittava ja unohdettava sen vuoksi että ihminen on yhä psyykkisesti kykenemätön toteuttamaan opin vaatimaa henkistä kasvua?" siis ihminen ei kykene toteuttamaan kommunismia. Ja tähänastiset kokeilut ovat kiistatta todistaneet hänen olevansa oikeassa. Koko hänen viestinsä : http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000151&posting=22000000001989203
Viestissä http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000151&posting=22000000002908544 yksi sinun aatetoverisi on sitä mieltä että näissä mainituissa maissa harjoitettu politiikka ei ole kapitalismia, mene ja tiedä. Ehkä kysymyksässä on vaihtoehtoinen vasemmistolaispolitiikka? Kuka on oikeassa? Mene ja tiedä!
"Tosin jos valtaosa tarttuu vallnakumouksessa aseeseen voidaan olettaa päätöksen olevan melko demokrattinen."
Missä maassa on yli puolet kansasta olleet ase kädessä punakapinaa aloittamassa? Ei missään.
Lainaan : "Vain kommunisteilla tällä hetkellä on pyrkimyksenä luokaton yhteiskunta. Tämä on mielestäni tärkein vasemmistolainen aate. Lisäksi mikään muu puolue ei ole sitoutunut tällä hetkellä kapitalismin vastustamiseen, vasemmistoliitto ainoastaan haluaa vähän pehmitellä pahempia kuhmuja siinä, joten kyllä kommunistit ovat tällä hetkellä ainoita vasemmistolaisia."
Kommunistien luokaton yhteiskunta ei ole toiminut missään eikä tule toimimaankaan koskaan eikä missään. Katso edellinen kappale.
Kirjoitat "Tämä on mielestäni tärkein vasemmistolainen aate." - koska se on mielestäsi TÄRKEIN VASEMMISTLAINEN AATE niin se SE EI OLE MIELESTÄSI AINOA. Jos se olisi ainoa niin se ei olisi tärkein!! Aiai mikä erehdys, nyt paljastui valheesi ja myönnät että on muitakin vasemmistolaisia aatteita kuin kommunismi!!
Pitäisi ajatella ensin mitä kirjoittaa ettei yhtäkkiä kirjoita mitä ajattelee!! Vai mitä.
En kiusaa sinua enempää kyselemällä mitkä ovat nämä muut vasemmistoaatteet jotka eivät ole yhtä tärkeitä.
/Kalle :-) :-)
"kommunismin tarkoitus ei ole hyvinvoinnin tasainen jakaminen vaan kommunistieliitin ulkopuolella olevien kesken kurjuus tasataan ja eliitin hyvinvointi maksimoidaan. Näin on käynyt kaikissa kommunistissa kokeiluissa toistaiseksi ja näin tulee käymään myös jatkossa."
No juu ei. Se että pari viimeisintä Sosialistista-valtiota(huom. nämä olivat valtioita valtio kuoleutuu kun se saavuttaa kommunismin, joten et voi tehdä mitään oletuksia kommunismista näitä vertailemalla) Kiina, Neuvostoliitto, P-Koreassa näin on käynyt ei todista mitään. Sen sijaan esimerkiksi kommunismin saavuttaneissa yhteisöissä, kuten Irokeesi heimoissa Pohjois-Amerikassa tämä väitteesi ei päde.
"Missä maassa on yli puolet kansasta olleet ase kädessä punakapinaa aloittamassa? Ei missään."
Kuuba ?
"koska se on mielestäsi TÄRKEIN VASEMMISTLAINEN AATE niin se SE EI OLE MIELESTÄSI AINOA. Jos se olisi ainoa niin se ei olisi tärkein!!"
No voihan vittu mitä saivartelua. Kohta varmaan väität kokoomusta vasemmistolaiseksi puolueeksi, koska sillä on muutamia yhteisiä päämääriä vasemmistopuolueiden kanssa.
"Aiai mikä erehdys, nyt paljastui valheesi ja myönnät että on muitakin vasemmistolaisia aatteita kuin kommunismi!! "
Ja opetellaan lukemaan väitteni oli:
"Lisäksi mikään muu puolue ei ole sitoutunut tällä hetkellä kapitalismin vastustamiseen, vasemmistoliitto ainoastaan haluaa vähän pehmitellä pahempia kuhmuja siinä, joten kyllä kommunistit ovat tällä hetkellä ainoita vasemmistolaisia."
Puhe oli PUOLUE politiikasta. Joten kyllä on muitakin vasemmistolaisia aatteita kuten anarkismi. Mutta anarkistit eivät ole muodostaneet puoluettta, joten kommunistit ovat edelleenkin ainoita vasemmistolaisia, jotka ovat puolue pelissä mukana.
Ei mitään saivartelua vaan tekstisi tulkintaa - jos siten osun asian ytimeen niin se ei tee analyysiani yhtään huonommaksi.
Kommunistien mielestä yhteiskuntakehitys meneekin juuri näin :
kapitalismi --> sosialismi --> kommunismi
Nyt vaan näyttää siltä että yhteiskunta muuttuu jo toisessa vaiheessa täysin sairaaksi ja toimintakyvyttömäksi. Joten on mahdotonta päästä koskaan kolmanteen vaiheeseen, kommunismiin. Hyvä näin, toivottavasti kaikki kommunistitkin ymmärtäisivät sen.
Pitäisiköhän teidän kommunistien opiskella irokeesien historiaa Marxin tekstien sijaan - irokeesit olivat todistettavasti löytäneet tien kommunismiin mutta Marxin viitoittama tie ei todistettavasti ole johtanut kommunismiin, helvettiin kylläkin - joten lähelle on päästy. Mutta ei perille.
Väitteesi :
"Lisäksi mikään muu puolue ei ole sitoutunut tällä hetkellä kapitalismin vastustamiseen, vasemmistoliitto ainoastaan haluaa vähän pehmitellä pahempia kuhmuja siinä, joten kyllä kommunistit ovat tällä hetkellä ainoita vasemmistolaisia."
Sinun mielestäsi siis kapitalismin vastustus on sitä ainoaa oikeaa vasemmistopolitiikkaa.
Minä ymmärrän vasemmistopolitiikalla politiikkaa joka suosii heikko-osaisia ja pienipalkkaisia.
Missä päin maailmaa on pienipalkkaisilla parhaimmat olot? Missä myöskin kyöhät voivat päästä syöpäleikkaukseen? Missä kaikki voivat vapaasti sanoa mielipiteensä asioista tarvitsematta pelätä juotuvansa vankeuteen mielipiteittensä takia? Missä saa työmiehetkin vapaasti purkaa sydäntään Internetin kuskustelupalstoilla tulematta sensuroiduksi ja vangituksi? Missä pidetään vapaita vaaleja, joissa on valittavan useita eri ehdokkaita useista eri puolueista? Mistä maasta tavallinen työläinen lähtee perheineen etelän aurinkorannoille lomailemaan?
Näissä maissa toteutetaan sitä oikeaa ja aitoa vasemmistopolitiikkaa ja se näkyy myös työmiehen tilipussissa.
Näissä maissa saa myös kommunistit vapaasti levittää propagantaansa, ja niin saa tehdä myös jehovat ja mormoonit. Hyvä näin, sananvapaus kuluu asiaan.
Tämä kaikki on tulosta oikeasta vasemmistopolitiikasta ja se politiikka ei ole kommunismia.
Olen vakuuttunut että minun vasemmistopolitiikkani on paljon, paljon suositumpaa tuvissa ja tönöissä kuin sinun kommunismisi. Ja hyvä näin.
/Kalle
Muuta Pohjois-Koreaan! Siellä sinun ei tarvitse tehdä vallankumousta, koska se on tehty jo. Siellä sinunkin on hyvä elää ja valittaa. Ruokaa on yllin kyllin ja kommarit pitävät huolen että sananvapautta ei ole. Oikea paratiisi! Taitaa muuten ollakin enää ainoa lajissaan Kuuban kanssa. Oletko niin oikeasti niin tyhmä että et näe maailman kehitystä mitä sadassa vuodessa on tapahtunut. Ei enää ole talonpoikia ja torppareita saatanan tonttu!