Eli kokemuksia J&V:stä? Ruusuja ja risuja :) Myös penturuuasta?
Kokemuksia Jahti&Vahtista
hau
16492
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Meillä on syöty pentuikä penturuokaa (2kk-12kk) ja sen jälkkeen yritimme energiaa, maha löystyi ja karva meni kiillottomaksi, vaihdettiin kana-riisiin ja koira voi mitä parhaiten! Lisään ruokaan öljyä sekä ruoan lisäksi saa raakoja naudanluita. Koira on terve eikä ongelmia ole ollut. Voin lämpimästi suositella!
Itse sisältöjä tutkineena olen todennut että kana-riisi on suurinpiirtein kuin muutkin, kallis hintahan ei tee ruoasta hyvää. Verrattuna esim erääseen kalliiseen ruokamerkkiin niin kuka maksaa heidän mainostuksen yms jos ei kuluttaja säkkiä ostaessa?
Parhain tilannehan olisi koiralla syödä luonnonmukaisesti.
Kiitos vastauksesta. Tapaatko sekoittaa nappuloiden sekaan muuta kuin vettä? esim rae juusto? jauheliha? tms?
Syötän nappulat ihan paljaaltaan. Joskus saatan laittaa ruoan tähteitä tai pilaantumassa olevia ruokia mitä itsellä ei tule syötyä. Ja tuossa energia ruoassa oli varmaankin se vika kun sisältää ohraa ja meidän tyttö on luultavasti vilja-allerginen, mutta pentu ja kana-riisi ok. Silloin kun koira oli pentu niin turvotin ruoan n. 5 kk ikään asti. Ruoka on sen verran maistuvaa ollut aina ettei matolääkkeet muut lääkkeet ole makua haitanneet :)
Ok, tiedätkö muuten myydäänkö tuota J&V muualla kuin Agrimarketeissä? Meiltä päin on tommonen 30km lähimpään, mutta jos ei muuta niin voihan niitä aina ostaa muutama säkkiä kerrallaan, mutta onko tietoa myykö muut S ryhmän myymälät sitä?
nykyisin kokonaan Saksassa ja salsalaisista teurasjätteistä sun muista .Eli ei ole kotimainen ruoka enään sori vaan ja sitä moskaa en koiralleni anna.
rautiat ja k-raudat tietääkseni myyvät.
Meinaatko ettei muut ruoan valmistajat käytä teurasjätettä? Pakko lyödä vähä bensaa liekkeihin mutta luuletko että luonnossa koira söisi vain naudan sisäfilepihvejä?
Tietääkseni kukaan täällä ei ole väittänyt kotimaiseksi?
JVssä ei ole säilöntä- eikä väriaineita, ja sitä minä arvostan paljon.
Mitäs itse syötät koirallesi jos saan kysyä? (tietenkin vastaat nyt että barffaat jolloin en voisi tarkistaa kuivaruokanne tuotetietoja ja laittaa faktoja pöytään)
Allright, pitääpi käydä katsomassa paikallisessa rautia liikeessä onko sitä siellä, muuten sitten tulee aina pieni ajomatka, mutta tulee ko paikkakunnassa muutenkin aina välillä käytyä että eipä sekään nyt ongelma on. :)
Täältä löytyy kans erittäin hyviä kokemuksia Jahti&Vahtista! :)
Ollaan kokeiltu paria eri eläinkaupan kallista ruokaa, ne ei koiralle sopinnut.
Sen jälkeen ajateltiin kokeilla J&V ku tuttumme suositteli sitä. Kun vaihdettiin J&V kaikki oireet hävis! Sekaan laitetaan myös kotiruoan tähteitä mitä nyt sattuu jäämään. Ei oo koira sen jälkeen sairastellut lainkaan ja tästä ruoan vaihdosta on nyt n.3v :)
Kiitos vastauksesta. Mukavaa kuulla että on ollut hyvää ja sopinut teijän koiralle :) Toivottavasti sopii myös meidän koiralle. :)
Meillä syödään myös J&V:n Kana-riisiä. Itse turvotan ruoan ja laitan sekaan meidän ruoan tähteitä (jos ei liian maustettuja), nakin palasia, maksalaatikkoo, raejuustoo tai mitä nyt sattuu olemaan, lisäksi laitan piimää. Lohiöljyä annan välillä. Kyllä meidän koira ainakin voi hyvin! Turkki kiiltää jne.
Meillä on kokeiltu myös muita ruokia kuten Bento Kronen ja happy dog. Happy dog ei sopinut ollenkaan, maha oli aina ihan sekaisin. Bento Kronenia syötiin yli vuosi, mutta sekään ei kunnolla sopinut. Nyt ollaan syöty yli vuosi J&V:tia ja se sopii meille.
Ihmisillä on paljon ennakkoasenteita kyseistä ruokaa kohtaan, mikä todennäköisesti johtuu hinnasta ja paikasta mikä sitä myy. (Jos olisi eläinkaupassa myynnissä, asia olisi ihan eri). Itse en ole muiden mielipiteistä välittänyt. Se on kuitenkin aina koirasta kiinni, mikä ruoka sopii millekkin.
Paljon j&v penturuoka maksaa? Montako kiloa säkissä on?
Ainakin Agrimarketissa näkyy olevan 10 kg säkki 28,70e http://www.agrimarket.fi/Maatalous_ja_Elaimet/Elaimet/Koirat/Jahti__Vahti_Pentu_10_kg/
Ja sitten aikuiselle esim kana ja riisi 15kg säkki on 26,20e http://www.agrimarket.fi/Maatalous_ja_Elaimet/Elaimet/Koirat/Jahti__Vahti_Kana-Riisi/
Ja J&V energia 15kg säkki on 23e
http://www.agrimarket.fi/Maatalous_ja_Elaimet/Elaimet/Koirat/Jahti__Vahti_Energia_15_kg/
Suosittelen jahti ja vahti ruokaa. Todella hyvää ruokaa. Pentu ruokaa kannattaa syöttää,riippuu tietenkin minkä ikäinen koira on kyseessä? Itselläni sekarotuinen narttu koira,jossa on punaista irlanninsetteriä ja saksanpaimenkoiraa. Neiti on 1v ja 9kk vanha. Syötin tälle sekarotuiselle alussa jahti ja vahti extra energia ruokaa,ku suin maalla,mutta nyt syötän jahti ja vahti kana ja riisiä. Ja miulla on puhdas saksanpaimenkoira,joka on 8kk vanha. Kasvattajan kehoituksesta siirryin jahti ja vahti kana ja riisiin koiran oltua 6kk ikäinen. Itse olen erittäin tyytyväinen jahti ja vahti ruokiin. Ja suosittelen sitä sinullekkin. Ota yhteyttä,jos kysyttävää yms.. [email protected]
sakemanni söi jahtia ja vahtia sen pari kuukautta jonka jälkeen raapi kyljistään karvan sängeksi. Minun koiralla siis allergisoi. Vaihdettiin nutroon eikä ole enää mitään ongelmaa.
Täällä nimm10.2.2010 21:21
sakemanni söi jahtia ja vahtia sen pari kuukautta jonka jälkeen raapi kyljistään karvan sängeksi. Minun koiralla siis allergisoi. Vaihdettiin nutroon eikä ole enää mitään ongelmaa.
Oho. Onpas mielenkiintoista. Millehän ruoka-aineelle koirasi sitten on allerginen,jos ei pysty jahti ja vahtia syömään? Olen kyllä ymmälläni tästä.